З початком пандемії COVID-19 уряд видав постанову, за якою закупівлі товарів, робіт і послуг, які передбачені для її ліквідації, можна купувати без конкурсу, що значно прискорює отримання товарів і послуг.
Такі закупівлі почали здійснювати з 20 березня. На подолання коронавірусної хвороби у Львівській області уклали 8,7 тисяч договорів, а їх сумарна вартість склала 1,095 млрд грн.
Десять найбільших постачальників Львівщини сумарно уклали з медзакладами майже 500 контрактів, та отримали приблизно третину усієї суми — 347 млн грн. Переважна більшість компаній продавала дорогу медичну техніку.
У червні «Наші гроші. Львів» писали про найбільших постачальників області, але з того часу у медзакладів з’явилось кілька нових фаворитів.
Рейтинг базується на даних про підписані договори, деякі із них можуть бути скасовані або збільшені чи зменшені додатковими угодами.
- ТОВ «Ксенко» далі залишається найбільшим постачальником у Львівській області за «ковідними» закупівлями. Компанія за контрактами отримає 61 млн грн. Переважно «Ксенко» продавало апатарати для штучної вентиляції легень, УЗД-апарати, а також лікарняні ліжка. «Ксенко» зареєстроване шість років тому, а його власницею є киянка Оксана Грейц.
- Другу позицію зайняло ТОВ «Автоспецпром». Компанія спеціалізувалась на продажі автомобілів швидкої медичної допомоги та отримало 59 млн грн. Фірма «Автоспецпром» зареєстрована 2012 року в Київській області. Вона входить до групи компаній Германа Фісталя, основним напрямком якої є виробництво та продаж медичних товарів під торговою маркою «ТМ Medicare».
- ТОВ «Алві-Лайн» не було у рейтингу минулого півріччя, але станом на кінець грудня фірма одержала замовлень 46 млн грн. ТОВ «Алві-лайн» зареєстровано у Києві і його власником є Сергій Кляшторний. Фірма спеціалізується на інжинірингових рішеннях у створенні та реконструкції систем медичного газопостачання. Найбільшими її контрактами є кисневі установки для центру легеневого здоров’я та лікарні швидкої допомоги.
- Лише з одним держзамовленням, підписаним 28 грудня, на четвертій позиції опиняється ТОВ «Циммер медізин сістем Україна». Нещодавно Львівська обласна клінічна лікарня замовила у компанії рентгенівських апаратів на 33,6 млн грн. Фірма зареєстована у Києві, а власницею є Ірина Бренгартнер.
- ТОВ «Технічні фільтруючі матеріали» продавало лише респіратори та фільтри до них держпідприємству «Львіввугілля» або його структурам і отримало майже 31 млн грн. Власником та директором цього київського підприємства є Артем Манжос.
- ТОВ «Здраво» підписало замовлень на 29,7 млн грн. Фірма продавала рентген-системи, апарати для ШВЛ, а також медичні ліжка. Компанія «Здраво» зареєстрована у Києві і належить Валерію Лосю.
- ПП «Виробничо-комерційна фірма Скайінвест» переважно продавала ліки та медичні матеріали. Зокрема Тернопільська міська лікарня замовляла у фірми препарати, які не передбачені постановою. ПП «ВКФ Скайінвест» зареєстроване у Кам’янці-Бузькій і за «ковідними» закупівлями одержало 28,2 млн грн. Власником компанії є Володимир Скіпчак.
- ТОВ «Медсервісгруп» у минулому рейтингу посідало друге місце. За рік компанія одержала 20,6 млн грн. Фірма переважно продавала апарати для штучної вентиляції легень, належить Андрію Коломойцю і Андрію Забережному.
- ПАТ «Львівський хімічний завод» є одним із кількох виробників медичного кисню в Україні. Про виробництво та дефіцит кисню у зв’язку з COVID-19 читайте детальніше у нашій статті «Дайте дихати». Лише у Львівській області через цю компанію кисню замовили на 20,2 млн грн. Найбільшими акціонерами «Львівського хімічного заводу» є Бобришов Анатолій та його дочка Бобришова Крістіна (по 33% акцій).
- У ТОВ «Інкос лайн» переважно замовляли кисневі концентратори та тести на діагностики коронавірусу. Всього фірма отримала замовлень на 17,8 млн грн. Зареєстроване 2014 року в Києві і належить киянам Миколі та Анні Назаровець. До березня 2020 року фірма в основному продавала запчастини та техніку.
Ця публікація стала можливою завдяки підтримці British Embassy Kyiv в рамках проєкту з протидії порушенням в державних закупівлях під час пандемії COVID-19 у Західній Україні. Погляди, висновки, рекомендації, висловлені в цій публікації, належать журналістам «Наші гроші. Львів» і можуть не збігатися з офіційною позицією Уряду Великої Британії.