У резонансній справі про підпільні склади у маленькому селі Убині на Львівщині досі не знайшли винних. У квітні 2023 року слідчі Бюро економічної безпеки (БЕБ) виявили там сотні тонн гуманітарної допомоги, яка невідомо кому належала.
Керівник територіальне управління БЕБ у Львівській області Андрій Козюк у відповіді на запит NGL.media відмовився повідомити бодай про якісь успіхи слідчих, посилаючись на таємницю досудового розслідування. Тому ми вирішили проаналізувати всі нові ухвали, які з’явились в судовому реєстрі з часу нашої останньої нашої публікації рік тому.
Приєднуйтесь до спільноти NGL.media, учасникам якої доступний особливий контент і можливості.
Як випливає з цих ухвал, слідчі БЕБ встановили особи власників та орендаря складів з гуманітарною допомогою, знайшли людей, які давали вказівки для переміщення цього всього майна і вантажівками, якими його перевозили. Проте досі не висунуто жодної офіційної підозри – відповідно після двох років розслідування справа так і не потрапила на розгляд суду.
В одній з таких ухвал, опублікованій чомусь лише через рік після рішення судді, повідомляється, що одним із отримувачів товарів, виявлених на нелегальних складах в Убинях була Львівська обласна військова адміністрація (ЛОВА) – про це свідчать документи, надані Львівською митницею.
ЛОВА у відповідь на запит NGL.media надала письмову відповідь, з якої випливає, що під час воєнного стану товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом. Тобто люди, які ввозили ці товари через митницю на власний розсуд вказували отримувачів, без жодних документів зі сторони отримувача.
«Сам запис у [митній] декларації, що отримувач – обласна військова (державна) адміністрація не означає, що обласна адміністрація отримала такий вантаж. ЛОВА безпосередньо не отримувала зазначений гуманітарний вантаж. Також обласна військова (державна) адміністрація не використовувала склади в селі Убині з метою розміщення гуманітарних вантажів», – стверджують у ЛОВА.
Варто зауважити, що у серпні 2023 року гуманітарний штаб ЛОВА підтверджував, що частину гуманітарної допомоги передавали на склади в Убинях.
Завдяки митним даним, слідчі БЕБ також з’ясували, що офіційним отримувачем частини знайдених в Убинях товарів був «Благодійний фонд «Чистий Київ». Саме з цією організацією у квітні 2022 році ЛОВА уклала меморандум про співпрацю у постачанні гуманітарної допомоги.
Починаючи з травня 2022 року, голова наглядової ради «Чистого Києва» Олексій Шевчук впродовж майже року обіймав посаду позаштатного радника голови ЛОВА Максима Козицького з питань гуманітарної допомоги та волонтерства. На офіційному сайті адмінстрації його цитували як голову координаційного штабу з питань надання гуманітарної допомоги ЛОВА. «Чистий Київ» також потрапив до рейтингу організацій, чиї волонтери за дозволами ЛОВА виїжджали по системі «Шлях» і не повертались.
Раніше Олексій Шевчук заперечував будь-яку свою причетність до складу в Убинях. «Протягом моєї роботи в координаційному штабі з питань надання гуманітарної допомоги використовувався лише один склад безпосередньо у Львові, який неодноразово перевіряли і не виявляли жодних порушень. Про склад в Убинях я нічого не знаю», – говорив він.
Окрім обшуків офісу «Чистого Києва», детективи хотіли допитати Олексія Шевчука у якості свідка, але він не з’явився. Натомість у соцмережах Шевчук виклав допис про розшук детектива. Чи в результаті розмова відбулася, нам невідомо, бо суддя у здійсненні його приводу відмовив.