Приватні курорти «Буковелю» з’єднають новою дорогою за державний кошт

06 Жовтня 2023

Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» уклало з ТОВ «ПБС» три договори загальною вартістю 30,6 млн грн на капітальний ремонт лісової дороги протяжністю 9,2 км. Ця дорога, що проходить межею природного заповідника «Горгани», з’єднає відомий гірськолижний курорт «Буковель» з новим курортом «Бистриця». Проект планують завершити до кінця року.

Дозвіл на будівництво нового курорту у гірському селі Бистриця ТОВ «Буковель» отримало наприкінці 2022 року від Поляницької (Івано-Франківська область) та Усть-Чорнянської (Закарпаття) сільрад. За даними групи екоактивістів Free Svydovets, новий курорт розрахований на одночасний прийом до 25 тис. осіб і матиме понад 200 км лижних трас і 28 підйомників.

Нова дорога вартістю 30,6 млн грн з бюджету сполучатиме приватні курорти «Буковель» і «Бистриця» (інфографіка (NGL.media)

Нова дорога вартістю 30,6 млн грн з бюджету сполучатиме приватні курорти «Буковель» і «Бистриця» (інфографіка (NGL.media)

«Буковель» та «Бистрицю» і раніше з’єднувала типова лісова дорога, однак тепер компанія «ПБС» за замовлення держпідприємства «Ліси України» почала капітальний ремонт з використанням нетипових для будівництва лісових доріг матеріалів: бітум, бетонна суміш класу М350, портландцемент та гарячекатана арматурна сталь.

Попри те, що за умовами договору передбачений капремонт існуючої лісової дороги, очевидно, що мова йде про будівництво нової дороги з твердим покриттям. Про це також свідчать фото, зроблені 22 серпня активістами Free Svydovets – за два тижні до укладення договору з ТОВ «ПБС». На цих фото чітко видно, що будівельна техніка «ПБС» уже розрівняла і суттєво розширила полотно майбутньої дороги і у робочому проекті ДП «Ліси України» ширина земляного полотна визначена у 4,5 м, враховуючи узбіччя .

Чим це будівництво загрожує заповіднику?

Варто зауважити, що дорога пролягає теперішньою межею природного заповідника «Горгани», який раніше був значно більшим

Будівельна техніка «ПБС» почала розширення лісової дороги ще до офіційного укладення угоди з ДП «Ліси України» (фото Free Svydovets)

Будівельна техніка «ПБС» почала розширення лісової дороги ще до підписання угоди з ДП «Ліси України» (фото Free Svydovets)

і включав, у тому числі, і територію, де проходить дорога. Проте після скорочення території заповідника у 2004 році тепер дорога не порушує межі охоронної зони заповідника і про це йдеться у відповіді адміністрації заповідника «Горгани» на запит голови правління ГО «Українська Природоохоронна група» Олексія Василюка .

Втім, незалежні екологи, зокрема біолог ГО «Українська Природоохоронна група» Єгор Гриник, вважають, що нова дорога таки зашкодить заповіднику. «Будівництво будь-якої дороги розділяє ліс, а разом з тим зменшується популяція багатьох видів тварин у радіусі кілометра від дороги, що активно використовується», – каже Єгор Гриник.

Що відомо про ТОВ «ПБС»?

Кінцевим бенефіціаром і керівником ТОВ «ПБС», створеного у 2004 році, вказана Іванна Непик, але фактично компанія належить екс-депутатові Верховної Ради Олександрові Шевченку.  Він також є засновником та екс-директором туристичного комплексу «Буковель», що у 2021 році перейшов під контроль Ігоря Палиці, діючого нардепа і бізнес-партнера Ігоря Коломойського, який контролював «Буковель» раніше. ТОВ «ПБС» активно займається будівництвом доріг – насамперед, на Івано-Фанківщині, де отримала більше 100 таких підрядів на загальну суму 21,3 млрд грн.

Підготував Олег Котюжанський

P.S. Державне агентство лісових ресурсів України відреагувало 10 жовтня на публікацію NGL.media про капітальний ремонт за 30,6 млн грн лісової дороги між двома приватними курортами «Буковель» і «Бистриця».

І хоча Держлісагентство з посиланням на ДП «Ліси України», яке є замовником проекту, вживає слово «спростування», тут йдеться радше про підтвердження усіх наведених фактів.


Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції i не відображає погляди National Endowment for Democracy