Дев’ятою забороненою судом партією стала «Партія Шарія»

16 Червня 2022

Анатолій Шарій

Восьмий апеляційний адміністративний суд, який розташований у Львові, 16 червня заборонив діяльність «Партії Шарія» за позовом Міністерства юстиції України. Раніше ухвалою суд забезпечив позов Мін’юсту шляхом заборони політичній партії та її регіональним організаціям здійснювати фінансові операції.

На засідання знову не допустили медіа, воно відбулося за зачиненими дверима.

«Партія Шарія» є політичним проєктом проросійського блогера Анатолія Шарія. Як юридичну особу партію зареєстрували ще в 2015 році і тоді вона називалась «Об’єднана Україна». Фамілію Шарія вона почала «носити» в 2019 році. Тоді її керівником стала Наталія Чекман, яку в подальшому замінили Антоніна Бєлоглазова і дружина Шарія Ольга Бондаренко, яка досі її очолює.

Сам Анатолій Шарій залишив Україну ще в 2012 році, проти нього розслідували дві кримінальні справи. Він отримав політичний притулок в Литві, а у 2013 році його заарештував Інтерпол у Нідерландах за запитом України, втім суд відмовив у його видачі.

У 2020 році Шарію оголосили про підозру в держзраді та оголосили в розшук. Лише в 2021 році Литва скасувала його статус біженця. А нещодавно, у травні, його затримали правоохоронні органи Іспанії. Іспанський суд відпустив його під підписку про невиїзд доки Україна не подасть запит про його екстрадицію.

Нагадаємо, сьогоднішнє засідання у справі заборони «Опозиційна платформа – за життя» перенесли на 20 червня. Як стало відомо пізніше, в засіданні брав участь за допомогою відеозв’язку представник ОПЖЗ. Раніше також перенесли засідання у справі партії Наталії Вітренко «Прогресивна соціалістична партія України», яка подала зустрічний позов.

Інші заборонені

Наразі загалом вже є дев’ять партій, діяльність яких заборонив Восьмий апеляційний адміністративний суд. Так, раніше:

8 червня суд заборонив діяльність «Опозиційного блоку»,

13 червня – «Соціалісти» і «Справедливості та розвитку»,

14 червня – «Наші», «Держава», «Блок Володимира Сальдо»,

15 червня – «Соціалістична партія України»,

16 червня – «Ліва опозиція».

Усе майно майно, кошти та інші активи цих партій та їхніх осередків в регіонах суд вирішив передати у власність держави. Рішення ще можуть бути оскаржені у Верховному Суді.

Нагадаємо, 20 березня президент Володимир Зеленський підписав рішення Ради національної безпеки, яким на час війни призупиняється діяльність низки політичних партій, а саме: «Опозиційна платформа — За життя», «Опозиційний блок», «Партія Шарія», «Держава», «Ліва опозиція», «Прогресивна соціалістична партія України», «Соціалістична партія України», «Соціалісти», «Наші», «Блок Володимира Сальдо».

А 14 травня президент підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони політичних партій». Документ розширює перелік підстав для заборони політичної партії через суд. Наприклад, відповідними підставами є виправдовування, визнання правомірним або заперечення збройної агресії проти України. Передбачається, що в разі заборони судом політичної сили її майно, кошти та інші активи переходять у власність держави.