МПІУ наполягає, що понад 100 млн грн на провальний проект – це виправдано

05 Листопада 2024

Державне підприємство «Мультимедійна платформа іномовлення України» (МПІУ) відреагувало на новину NGL.media про витрату майже 800 тис. грн на аудит англомовного ютуб-каналу The Gaze. У своєму багатослівному коментарі МПІУ звинуватила NGL.media у публікації неточної та неповної інформації, маніпуляції та порушенні журналістських стандартів, а також завданні репутаційних збитків інституту українського іномовлення.

Основною претензією з боку МПІУ є те, що ми не звернулися до них за коментарем перед публікацією цієї новини, однак уже опублікована відповідь свідчить, що ми б і не отримали коментарів по суті. Натомість МПІУ намагається переконати, що аудит посереднього ютуб-каналу і розробка стратегії його розвитку – це дуже складно і дуже дорого.

Можемо погодитися хіба з тим, що це справді дуже дорого. Загалом на проект The Gaze уже витратили з бюджету понад 100 млн грн. І який результат? 35 тис. підписників і трошки більше 8 млн переглядів, ймовірно значною мірою «накручених»? У проекту досі нема ні редактора, ні редакції, ні штатних працівників – усі роботи виконують різні сторонні підрядники. І в цих умовах ви справді сподіваєтесь, що аудит за понад півмільйона гривень чи нова стратегія щось якісно змінить?

«Зрештою, інформацію, яка розкриває задачі «СабСаб» по аудиту та менторству щодо YouTube-каналу The Gaze і робить їх мету та механізм ціноутворення прозорими і зрозумілими, розслідувачка NGL.media могла б отримати та використати у своєму матеріалі навіть без звернення до ДП МПІУ чи ТОВ «СабСаб», оскільки ця інформація є в документах тендера, розміщених у відкритому доступі в електронній системі публічних закупівель Prozorro. На жаль, з невідомих нам причин, цього також зроблено не було», – стверджує МПІУ. Саме тому, що предмет закупівлі детально та поетапно прописаний у договорі з підрядником, а також у тендерній документації, не було сенсу звертатися за коментарями. Це лише новина про факт закупівлі, а результати аудиту і нова стратегія будуть відомі лише наприкінці року. То про що питати МПІУ?

Варто наголосити, що окрім згаданої у нашій новині угоди з ТОВ «Сабсаб» на 782 тис. грн, МПІУ уже має підписку на онлайн-сервіс SubBox від цієї ж компанії для аналітики YouTube. Відповідна угода вартістю 120,6 тис. грн на півроку була укладена 1 липня, тобто місяць підписки коштує понад 20 тис. грн – більше, ніж найдорожчий пакет послуг SubBox. Очевидно, такої аналітики МПІУ виявилося недостатньо, тому вирішили витратити ще 564,5 тис. грн за «комплексний і якісний» аудит ютуб-каналу The Gaze.

Нагадаємо, що МПІУ уже не вперше використовує дуже дорогі та навіть новаторські методи для розробки стратегії та просування The Gaze. Наприклад, витратили 2,2 млн грн на два нейродослідження (!) цільової аудиторії, у тому числі у Великій Британії. Але це, як бачимо, мало допомогло.

Єдине твердження з відповіді МПІУ, яке справді заслуговує на увагу, полягає у тому, що оплачувати угоду з ТОВ «СабСаб» планують не бюджетними коштами, а грішми, «які ДП “МПІУ” заробило через монетизацію YouTube-каналів, які входять до структури державного іномовлення України». Схоже, у МПІУ дотримуються принципу, що суть держпідприємства полягає лише у тому, що витрачати державні кошти, а от доходи – це їхні доходи 🙂

Між іншим, МПІУ підкреслює, що NGL.media «вже не вперше вдається до оцінок ефективності роботи The Gaze», а саме держпідприємство «завжди відкрите до конструктивної критики». Ми справді детально аналізували і державні витрати на The Gaze, і приватні доходи людей, які супроводжують цей проект. Чи зробили хоч якісь висновки з цих матеріалів у МПІУ?

Сподобався текст? Підтримай NGL.media!

Навіть маленькі внески роблять можливими великі розслідування