Департамент екології та природних ресурсів Донецької ОДА вирішив витратити 7,95 млн грн на пропаганду охорони навколишнього природного середовища та психологічної турботи про себе. Оголошення на намір укласти таку угоду з ТОВ «Інформаційно-просвітницький центр «Екологічна варта» за результатами відкритих торгів з особливостями опубліковане у системі Prozorro.
Фактично одразу після оголошення тендеру в системі Prozorro з’явились скарги на згадану закупівлі. Наприклад, Наталія Подосіннікова звернула увагу на недоречність таких витрат в умовах війни: «Вимагаю зупинити процедуру та перенаправити на військові цілі, закупівлю засобів захисту, медичних засобів для потреб ЗСУ. Неприпустимі витрати під час війни». А от Інга Сивицька обмежилась фразою про завищення ціни закупівлі. Тепер на обидві скарги має відреагувати Держаудитслужба.
Що ж власне замовила Донецька ОДА? Предметом закупівлі вказане «проведення заходів щодо пропаганди охорони навколишнього природного середовища на тему «Екологічними стежками рідної України», з метою психологічної підтримки у природі та покращення ментального здоров’я дітей, що перебувають/перебували на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії» і Під таким формулюванням мається на увазі організація подорожей для дітей до природних парків, заказників, зоопарків у різних регіонах України, а також психологічні тренінги, творчі практики і спортивні заняття. Заплановані і навчання для педагогів, які працюють з молоддю та дітьми, які живуть на прифронтових територіях. .
Загалом з вересня по грудень поточного року заплановані такі подорожі: «Карпатські мандрівки», «Житомирське Полісся: в гості до оселі Миклухо-Маклая», «Літні спостереження: національний природний парк «Медобори», «Таємниці Холодного Яру», «Київ – моя столиця», «Природна та культурна спадщина Черкащини».
Загальна кількість учасників подорожей має складати не менше 650 осіб. Таким чином, на думку замовника, молодь Донеччини ознайомиться з природною, культурною та історичною спадщиною нашої країни.
Усе це Донецька ОДА планує реалізувати в рамках міжвідомчої програми «Екологічна просвіта та інформування для сталого розвитку Донеччини на 2020-2025 роки». Минулого року подібні заходи адміністрація не проводила, а от в 2021 році на реалізацію програми витратили майже вдвічі менше – лише 4,58 млн грн.
ТОВ «Інформаційно-просвітницький центр «Екологічна варта» уже виконувало аналогічні замовлення від Донецької ОДА у 2021 році. Належить компанія Наталії Цабенко, депутатці Корсунь-Шевченківської міськради від партії «Батьківщина». Прикметно, що власного персоналу «Екологічна варта» не має. Штатним працівником компанії є лише сама Наталія Цабенко. Решта семеро співробітників працюють згідно цивільно-правових договорів, підписаних 1 вересня 2023 року – тобто за три дні до подачі тендерної пропозиції.
Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції i не відображає погляди National Endowment for Democracy