Квитки в один бік

ЛОВА видала сотні дозволів у системі «Шлях» для сумнівних волонтерських організацій
31 Травня 2023

Редакція «Наші гроші. Львів» отримала доступ до бази даних волонтерів, внесених до системи «Шлях» Львівською обласною військовою адміністрацією (ЛОВА) на прохання різних громадських організацій. Наш аналіз свідчить, що в числі найбільш успішних «прохачів» виявились пов’язані між собою організації, взагалі не помічені у волонтерській діяльності, а частина їхніх «волонтерів» просто втекли з України.

Ми також виявили ціле гроно таких організацій, пов’язаних з уже колишнім позаштатним радником голови ЛОВА з питань гуманітарної допомоги і волонтерства Олексієм Шевчуком. Саме він майже рік очолював координаційний штаб з питань надання гуманітарної допомоги ЛОВА.

***

Read this publication in English

Уже майже півроку ми намагаємось отримати офіційну інформацію про ухилянтів, які скористались системою «Шлях» для втечі з України, та назви організацій, які на цьому заробляли. За попередніми даними тимчасової слідчої комісії Верховної Ради, мова йде про майже 9,4 тисяч чоловіків призовного віку, які безповоротно виїхали через систему «Шлях».

Цю цифру опублікували два місяці тому, але досі громадськості не відомі ані назви громадських організацій, ані імена втікачів чи організаторів. Представники парламентської слідчої комісії відмовилась надати НГЛ дані про сумнівні благодійні чи громадські організації і їхніх «волонтерів». Так само як і прикордонна служба, і «Укртрансбезпека», яка є адміністратором системи.

Втім, редакція НГЛ все ж змогла отримала доступ до масиву даних із наказами ЛОВА про внесення до системи «Шлях». Мова йде про майже 1800 організацій, на прохання яких через систему «Шлях» було видано понад 32 тис. дозволів на виїзд. Таким чином ми змогли сформувати список лідерів серед заявників, за чиїми зверненнями до «Шляху» вносили сотні імен.

Загалом у двадцятці організацій, які отримали найбільше погоджень на виїзд чоловіків, є відомі організації як «Львівський IT кластер» (280 осіб), «Народна самооборона Львівщини» (200), чи «Фонд допомоги Україні «Рух у майбутнє» (365), ініціатором створення якого є футбольний клуб «Рух» Григорія Козловського. Це реальні організації, про діяльність яких легко дізнатися.

Волонтери обласного складу

Проте серед регулярних заявників до Львівської ОВА ми виявили низку організацій, про яких нічого невідомо. Все б нічого, але від них вносили до «Шляху» сотні осіб. Можна було б пояснити це тим, що після повномасштабного вторгнення зареєстрували дуже багато фондів. Молоді організації… Не дивно, що й сайтів нема чи сторінок зі звітами в соцмережах. Але, як не дивно, нема також актуальних телефонів, ні зв’язку із засновниками та їхніми керівниками, які, таке враження, переховуються від журналістів.

Наприклад, очолив список «найуспішніших» заявників до Львівської ОВА благодійний фонд «Чистий Київ» (385 людей), який називають одним із головних партнерів ЛОВА з питань гуманітарного допомоги. Ця організація була створена ще в 2020 році, а в кінці березня 2022 з’явилась сторінка у Facebook, але там досі лише кілька дописів, датованих 26 березня 2022 року.

Тим не менше, в описі своєї діяльності «Чистий Київ» заявляє, що відвантажив понад 1500 тонн гуманітарної допомоги. Згадки про допомогу від фонду ми також знайшли на сайтах органів місцевого самоврядування, але їх відверто мало. Так само «Чистий Київ» згадували кілька інших фондів, але контактів хоч когось з цієї організації надати не змогли.

Опитані нами волонтери повідомили, що через «Чистий Київ» відвантажували гуманітарну допомогу з гуманітарних складів ЛОВА. На підтвердження цього редакція має копії видаткових накладних, де в шапці постачальником вказана ЛОВА, але внизу стоїть печатка «Чистого Києва».

Загалом для «Чистого Києва» Львівська ОВА надала дозволи на виїзд майже 400 чоловіків, в тому числі і дуже сумнівних як для волонтерів. Наприклад, у травні 2022 року завдяки такому дозволу виїхав і, звичайно ж, не повернувся чотири рази судимий мешканець Старосамбірського району Іван Мочульський, оголошений тепер у розшук.

Скористався дозволом від ЛОДА і сам керівник та засновник фонду «Чистий Київ» 37-річний Максим Ткачик, який виїхав з України ще у серпні минулого року.

Про роботу на склад ЛОВА розповів і Ігор Фесан, керівник і засновник «Благодійного фонду Степана Бандери» (295 дозволів), який тепер перебуває у стані припинення. Як пояснив Фесан, його фонд разом із іншими перевозив гуманітарну допомогу на запит ЛОВА на спільний склад, яким керував Олексій Шевчук – він же тодішній керівник координаційного штабу з питань надання гуманітарної допомоги ЛОВА та радник голови ЛОВА Максима Козицького. Ігор Фесан стверджує, що він особисто як керівник фонду жодних звернень до ЛОВА не писав і не підписував, бо «цим займались централізовано». То хто ж це робив? На подальші запитання він відповідати відмовився.

Група Шевчука

Як виявилось, подібних організацій, про яких нічого невідомо, є значно більше. Більшість з них так чи інакше пов’язані власне з Олексієм Шевчуком та адвокатським об’єднанням Barristers, екс-партнером якого він є. Дію адвокатського свідоцтва самого Шевчука цьогоріч призупинили за порушення правил адвокатської етики.

Однією із найбільш активних організацій, яка користувалась «Шляхом» від ЛОВА, є створена дев’ять місяців тому благодійна організація «Наші добрі справи» (270 осіб отримали дозвіл на виїзд). Ні сайту, ні сторінки у Facebook, ні публікацій в медіа. Цей фонд зареєстрований у Львові за адресою вул. Липинського, 29, кв. 8, але такого будинку і квартири нема у реєстрі нерухомості. Фактично за цією адресою розташований ЖК «Авалон Тайм», але нумерація їхніх будівель містить також літери.

«Наші добрі справи» зареєстровані на Корчинського Євгена Сергійовича з селища Іванків на Київщині, але такої людини не існує. За вказаною адресою у Іванкові прописаний 31-річний Корчемний Євген Сергійович, але ні його телефони, ні електронна пошта не працюють. Нам вдалося лише поговорити з його матір’ю, яка пообіцяла передати синові наші контакти, але сам Корчемний так і не зателефонував.

Як встановила редакція НГЛ, від «Наших добрих справ» виїхали і не повернулись у встановлений час кілька десятків людей.

При цьому самого Корчемного у систему «Шлях» внесли не від його організації, а від ГО «Небайдужі громадяни», співзасновником якої, згідно з YouControl, є ніхто інший як Олексій Шевчук. Цю організацію та пов’язану з нею «Українську гільдію активістів» ми вже згадували у матеріалі «Поїхав, відпочив, щасливий», бо саме вони клопотали про виїзд депутата Львівської міської ради Назарія Бербеки. Ці дві організації внесли до «Шляху» майже 600 людей.

Як і у випадку з «Наші добрі справи», нам не вдалося знайти жодної публічної інформації про гуманітарну діяльність «Небайдужих громадян» та «Української гільдії активістів», а також їхніх актуальних контактів. Що ми знаємо достеменно, так це те, що від них виїжджали і як водії-далекобійники (вони розповіли, що возили вантажі, але не тільки гуманітарні), так і втікачі.

Як повідомила Львівська ОВА, листи від «Небайдужих громадян» підписувала «Лесняк Д». Ймовірно, мова йде Лесняк Дарію-Анастасію, яку називають молодшою юристкою Barristers. Її телефон, наданий в ЛОВА, виявився недійсним.


Ще одним великим користувачем львівського сегменту системи «Шлях» є київська ГО «Громадська екологічна ініціатива», яка є одним із засновників «Української гільдії активістів». Але актуальних засновників та телефонів організації теж знайти не вдалось. На сторінці у Facebook нема нічого про гуманітарку, за вказаним телефоном не відповідають, а сайт тепер наповнений інформацією про казино.

2500 доларів за львівський «Шлях»

У двадцятку лідерів потрапив і київський фонд «Байрактар.» (220 осіб), заснований влітку минулого року 19-річним Денисом Синявським, який зараз є підозрюваним у кримінальному розслідуванні щодо незаконного переправлення чоловіків за кордон. З ухвал в судреєстрі стало відомо, що правоохоронці Черкаської області викрили «благодійників», які в листопаді 2022 року через наказ Львівської ОВА внесли до «Шляху» чоловіка, який заплатив 2500 доларів. Між іншим, в одній із судових ухвал у цій справі зазначено, що невказані посадовці ЛОВА відмовилися співпрацювати зі слідством і з’являтися на допит.

Завдяки оприлюдненим в судреєстрі даним ми знайшли, що про внесення ухилянта у систему «Шлях» до ЛОВА клопотав не заснований Синявським фонд «Байрактар.», а інша організація – «Український джавелін», яка отримала від ЛОВА понад 130 дозволів. Цю організацію зареєстрував у вересні 2022 року 32-річний киянин Клим Хоменко, але уже з січня цього року «Український джавелін» перебуває в «стані припинення діяльності».

У додатку Getcontact телефон Хоменка відмічений також як контакт помічника Олексія Шевчука. Раніше, у 2021 році, Шевчук опублікував відео на якому Хоменко протитрований як «представник команди адвоката Олексія Шевчука».

Ще одним підозрюваним у черкаській справі є такий собі Тимур Карасьов. Ми звернулись до його адвокатів, але вони відмовили у спілкуванні з Карасьовим. Втім, виявилось, що одним з його адвокатів є Дмитро Зеленюк – людина з тим же іменем вказана помічником адвоката на сайті Barristers. Сам Зеленюк не захотів про це говорити, в Barristers не відповідають на дзвінки. Але на їхній сторінці у Facebook ми знайшли його відмітку за квітень цього року як адвоката компанії.

«Поїхав, відпочив, щасливий»

Ми також помітили, що про внесення до «Шляху» обох підозрюваних клопотали вже описані нами організації. Про Карасьова – «Чистий Київ», а про Синявського – його фонд «Байрактар.», а також «Наші добрі справи», «Український джавелін» і «Слава нації України!».

Остання організація заслуговує окремої уваги. Фонд «Слава нації України!» створений сім місяців тому Дмитром Півнем – колишнім помічником Олексія Шевчука і ще одним адвокатом Barristers. Півень також є співзасновником ГО «Служба порятунку тварин» – це одна із засновниць «Української гільдії активістів». Півень, так само як і засновник фонду «Наші добрі справи», із селища Іванків. Щоправда, для «Слава нації України!» кількість погоджень для «Шляху» від ЛОДА була значно меншою (менше 90).

Ще одна маловідома організація – це фонд «Українські котики», заснований сім місяців тому 31-річним Богданом Забарою, ще одним адвокатом Barristers і помічником Шевчука. Забара також є співзасновником ГО «Судовий репортер» разом з Дмитром Півнем, засновником згаданого нами фонду «Слава нації України!». У розмові з НГЛ Богдан Забара відмовився надати будь-яку інформацію про діяльність фонду, оскільки вважає її конфіденційною.

Ще однією сумнівною організацією є фонду «Код-Паляниця», створений у вересні минулого року 26-річним Олександром Заїкою з Луганської області і який припинив свою діяльність у лютому. Від цього фонду ЛОВА внесла у систему «Шлях» понад сто чоловіків, хоча ми не виявили жодних згадок про його діяльність. У реєстрі нема навіть телефону організації.

P.S. І Львівська обласна військова адміністрація, і Олексій Шевчук відмовились від інтерв’ю. Шевчук відмовився від розмови, заявивши, що не впевнений, що спілкується з журналістами, а не шахраями – хоча раніше він без вагань коментував телефоном історію з підпільним складом в Убинях.

На наш запит про ввезену згаданими у цьому матеріалі організаціями гуманітарну допомогу перший заступник голови ЛОВА Андрій Годик письмово відповів, що «в обласній військовій адміністрації відсутня будь-яка інформація про гуманітарну діяльність організацій в період з 24.02.2022 до 20.05.2023, про які йдеться у Вашому запиті».

Андрій Годик також зазначив, що у квітні минулого року ЛОВА підписала з БФ «Чистий Київ» меморандум про співпрацю у гуманітарній сфері – і порадив звертатись за детальнішою інформацією безпосередньо до цього фонду. Хоча, як ми уже згадували вище, керівник «Чистого Києва» Максим Ткачик виїхав завдяки отриманому від ЛОВА дозволу ще у серпні минулого року.

Хибний шлях

Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції i не відображає погляди National Endowment for Democracy.