Професор у чоботях

Неймовірна історія Василя Андріїва, який зміг стати професором права, отримавши лише заочну освіту
11 Травня 2023

Справа львівського псевдопрофесора Василя Андріїва має шанси набути міжнародного статусу. Він, звичайно, не перший і мабуть не останній, хто робить кар’єру завдяки підробленим дипломами і вигаданій біографії. Втім, Андріїв цікавий ще й тим, що став відомим не лише в Україні, а й в сусідній Польщі. І навіть після отримання підозри у шахрайстві він продовжує працювати адвокатом та захищати клієнтів.

Це історія про те, як просто можна стати шанованим науковцем, не докладаючи особливих зусиль.

***

Кілька хвилин після опівночі 4 травня Василь Андріїв перетнув українсько-польський кордон через пункт пропуску «Краківець-Корчова». Моложавий чоловік з благородною сивиною показав прикордонникам посвідчення інваліда 3 групи, тож жодних перепон для виїзду в умовах воєнного стану не виникло. Прикордонники  і уявити собі не могли, що цей інтелігентний чоловік перебуває під слідством у справі про шахрайство і на волі лише завдяки сплаченій заставі.

Read this publication in English

Тим часом в Україні розгортався серйозний скандал. Напередодні вдень поліція повідомила про неназваного професора одного з львівських університетів, якого підозрюють у підробці наукових ступенів. До вечора того ж дня «Наші гроші. Львів» змогли встановити його ім’я – мова йшла про 59-річного професора Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій Василя Андріїва. Уже за кілька годин після того він виїхав до Польщі.

Втім, Василь Андріїв не втікав від правосуддя. Визначений судом запобіжний захід не передбачав заборони на пересування, і вже за два дні він повернувся до Львова. Як виявилось, Андріїв регулярно по кілька разів на місяць їздить до Польщі, де плідно співпрацює з адвокатською компанією у Кракові, викладає в університеті у Кельцях, і взагалі вважається шанованим юристом.

Хто такий Василь Андріїв?

З’ясувати реальну біографію Василя Андріїва виявилось не так просто. Відомо, що народився він 11 жовтня 1963 року в селі Мишин біля Коломиї, з 16-ти років працював робітником на одному з заводів у Коломиї.

У довідці на сайті Who is who, де публікують «причесані» біографії, стверджується, що «на заводі, а пізніше у лавах Радянської армії, самотужки вивчав правознавство. У 1985 р. зарахований студентом Київського національного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Правознавство» (після розголосу про підозри у шахрайстві довідку про Андріїва видалили, але вона збереглась у кеші).

Василь Андріїв справді вчився на юрфаці КНУ, але заочно, і отримав диплом спеціаліста у 1991 році, підтвердила НГЛ проректорка з науково-педагогічної роботи Олена Добржанська. Вона також підтвердила, що більше ніяких дипломів Василь Андріїв в КНУ ім. Т.Шевченка ніколи не отримував.

Паралельно з заочним навчанням Василь Андріїв продовжував працювати у Коломиї і за кілька років став директором комплексу «Планета» і торгового центру «Гуцульщина». У наступні роки він продовжував займатися різноманітним бізнесом, від протипожежних дверей до інвалідних візків, але юриспруденція його не відпускала.

Уже в 45-річному віці він вирішив влаштуватися викладачем права у Львівському національному університеті природокористування (ЛНУП), де його диплом кандидата юридичних наук жодних підозр не викликав. Ще за три роки, у 2012 році, він приніс уже диплом доктора юридичних наук.

«Відгуки моїх колег про нього такі, що він володів своїм фахом. Був цікавим лектором, співробітником»», – розповідала НГЛ перша проректорка Львівського національного університету природокористування Ірина Федів, де Василь Андріїв пропрацював шість років.

У 2016 році він влаштувався на кафедру права в Львівському національному університеті ветеринарної медицини і біотехнологій, а за рік і очолив цю кафедру. Ще через рік вчена рада університету підтримала пропозицію присвоїти Василю Андріїву вчене звання професора, а міністерство освіти затвердило це рішення.

«Він займався організацією семінарів, запрошував сюди з різних правових структур людей. Тобто в нього була доволі активна діяльність. Він працював із студентами, зокрема був керівником студентів магістратури», – розповів НГЛ перший проректор ветеринарного університету Ігор Турко.

Кар’єра Василя Андріїва йшла в гору – у травні 2021 року з нагоди Дня науки президент Зеленський навіть присвоїв йому почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки України».

Василь Андріїв зі студентами (фото з архіву)

Але у серпні 2022 року львівська поліція почала розслідування проти Андріїва за підозрою у шахрайстві. Отримавши від міністерства освіти підтвердження про фальшиві дипломи кандидата і доктора юридичних наук, поліція звернулась до адміністрації ветеринарного університету, де Андріїв очолював кафедру права. За кілька днів зібралася вчена рада, до складу якої офіційно входив і Андріїв. Але на засідання, де його позбавили звання професора, він не прийшов і незабаром звільнився, розповів Ігор Турко.

Втім, відкрита кримінальна справа за підозрою у шахрайстві не заважає Василю Андріїву продовжувати працювати адвокатом – його ліцензія, видана у 2012 році, досі чинна. За даними онлайн-платформи українських судів, він захищає клієнтів у різних справах: ДТП, уникнення служби, відшкодування компенсацій тощо.

Кар’єра у Польщі

Серед різних довідок, які свого часу подавав Василь Андріїв для отримання наукових знань, є твердження, що у 2007-2009 роках він працював викладачем права у Вищій гуманітарно-природничій школі у польському Сандомирі. Нам не вдалося підтвердити цього факту, але з Польщею його справді багато що пов’язує.

За даними Who is who, з 2015 року він викладає в Інституті правничих наук Університету імені Яна Кохановського в польському Кельце. Адміністрація цього закладу підтвердила нам, що Василь Андріїв досі працює там – зокрема, сайті університету вказано, що він двічі на місяць проводить консультації зі студентами.

Окрім того, Андріїв працює у адвокатському бюро Paweł Weber i współpracownicy у Кракові. Керівник компанії Павел Вебер підтвердив НГЛ факт співпраці з Андріївим, але відмовився від коментарів. Андріїв справді отримав у 2016 році адвокатську ліцензію в Кельце, проте за умовами ліцензії він може лише консультувати.

Окрім того, у його біографії зазначено, що Василь Андріїв є почесним професором (doktor honoris causa) приватного Університету Данила Галицького у Івано-Франківську. У ректораті заперечили будь-яку причетність Андріїва до цього університету.

Нам також не вдалося підтвердити авторство понад 100 наукових робіт (Who is who), чи навіть понад 120 (за даними Вебера). Ми знайшли лише п’ять його робіт за допомогою платформи Web of Science, а у переліку наукових робіт Національної бібліотеки імені Вернадського є лише три його наукові роботи – на тему сільського господарства та економіки.

Волонтерство через «Шлях» і корисні знайомства

Як уже згадувалось вище, Василь Андріїв регулярно їздить за кордон – лише цього року він 13 разів виїжджав до Польщі. Як правило, його візити тривають три-чотири дні, що можна пояснити його справами у Кракові і Кельце. Зважаючи, що 59-річний Андріїв підпадає під заборону виїзду у зв’язку з воєнним станом, йому потрібні документи, які дозволяють це робити.

Починаючи з грудня минулого року Андріїв використовує посвідчення інваліда 3 групи. Ми не можемо підтвердити його справжність, але цікавіше інше – з серпня по листопад 2022 року, уже перебуваючи під слідством, він використовував дозволи на виїзд через систему «Шлях».

Клопотання про його дозволи на виїзд надходили до ЛОВА від львівського благодійного фонду «Віддані та відважні». Керівник цього фонду Анатолій Козак, запевняє, що Василь Андріїв був реальним волонтером, який допомагав з доставкою вантажів.
Лівий професор праваНові подробиці з життя псевдонауковця Василя АндріїваПродовження історії Василя Андріїва
«Він співпрацював з нами і був дуже корисним для нашої організації, тому ми подавали прохання про виїзд для нього через систему «Шлях». Якийсь час ми вже не співпрацюємо», – пояснив Анатолій Козак, не пояснивши причини припинення такої співпраці.

У пошуках інформації про Василя Андріїва ми виявили цікавий збіг. У 2009 році надзвичайно схожа на нього людина (алгоритми визначають повну схожість з ймовірністю близько 85%) опинилась на спільному фото зі скандально відомою у Львові активісткою Оленою Живко, яку свого часу підозрювали у масштабній афері з польськими візами. Поруч з ними за столом сидить колишній консул генконсульства Польщі у Львові Кшиштоф Циганчук, який втратив роботу в результаті тієї афери. Олена Живко, до речі, теж була викрита у спробі підробки диплому юрфаку КНУ ім. Т. Шевченка.

Надзвичайно схожий на Василя Андріїва чоловік з Оленою Живко під час новорічної вечірки 2009 року. Ліворуч сидить Кшиштоф Циганчук (фото ZAXID.NET)

Також відомо, що протягом шести років, з 2007-го по 2013-й, Василь Андріїв був позаштатним радником мера Львова Андрія Садового, це нам підтвердили у Львівській міськраді.

Додзвонитися до Василя Андріїва ні за українським номером телефону, ні за робочим у Польщі нам не вдалося. Але раніше він заявляв, що відкидає звинувачення у шахрайстві. «Звичайно, що я вину не визнаю. Буду подавати на експертизу і все буде вирішуватися в суді. Я не хочу, щоб будь-яке моє слово зараз стало погіршенням мого становища, адже мене там облили брудом з усіх сторін», – заявив він журналістам ТСН.

Зараз досудове розслідування ще триває, Василю Андріїву офіційно інкримінують підробку документів та шахрайство, висунуті звинувачення передбачають до восьми років позбавлення волі. Сплативши понад 107 тис. грн застави, на час слідства він не особливо обмежений у своїх діях чи пересуваннях – має лише повідомляти суд чи слідчого про переїзд та утримуватись від спілкування зі свідками.

Як українські університети заробляють на війні