Земельні ділянки лісогосподарського підприємства «Галсільліс», які під кінець каденції роздала колишня Рясне-Руська сільська рада, отримали колишній депутат та сім’я львівських підприємців. Зараз їхні земельні ділянки, загальною площею 0,5 га, арештовані. Їхні імена нам вдалося встановити завдяки ухвалі про обрання запобіжного заходу підозрюваному, яка була опублікована в судовому реєстрі 8 лютого.
Вперше про вилучення землі «Галсільлісу» на території Рясне-Руської сільради стало відомо у листопаді минулого року. Тоді СБУ та прокуратура заявили, що повідомили колишній голові сільської ради Емілії Смокоровській підозру у зловживанні владою.
За версією слідства, в 2020 році, незадовго до приєднання Рясне-Руської до Львівської громади, Емілія Смокоровська підробила документи щодо місця розташування п’яти земельних ділянок лісового фонду «Гальсільлісу». Ці землі площею 0,5 га в подальшому вивели з державної власності. За даними прокуратури, їхня вартість становить близько 2 млн грн.
Галицький райсуд обрав Емілії Смокоровській запобіжний захід у вигляді 99,2 тис. грн застави, яку, як уточнили нам в прокуратурі, вона одразу ж сплатила.
З ухвали суду відомо, що у подальшому сільрада виділила ці ділянки приватним особам, які зареєстрували на них право власності. Так, три ділянки, що частково розташовані на землях «Гальсільлісу», отримала одна родина зі Львова: Роман Качмар, Наталія Качмар, які є співвласниками ТОВ «Крокс вест ЛТД», та Ганна Качмар, яка раніше теж була серед засновників цієї компанії. Основний вид діяльності цієї фірми – здача в оренду нерухомості.
Ще дві ділянки, які виділила Рясне-Руська сільрада, розташовані безпосередньо на території «Галсільлісу». Одну з них отримала Леся Козак, яка проживає за тією ж адресою, що і Качмари у Львові. І ще одну ділянку виділили колишньому депутату Рясне-Руської сільської ради Зеновію Піху. Він вніс інформацію про цю ділянку в останню декларацію за 2020 рік.
До слова, прізвище Піх не вперше фігурує в історії з сумнівною роздачею землі у Рясне-Руській громаді. Так, син екс-депутата Андрій Піх є співвласником гаражного кооперативу «Пікап», який отримав 10,2 га землі на території сільради у 2020 році. Зараз роздачу цієї землі розслідують правоохоронці, а ці ділянки арештували.
З ухвал суду також відомо, що у січні 2023 року повідомили про підозру ще одному фігуранту справи земель «Гальсільлісу». Йому призначили понад 53 тис. грн застави. Прокуратура відмовилась повідомити будь-яку інформацію про підозрюваного.
Додамо, громади, які у 2020 році увійшли до складу Львівської ОТГ, наприкінці каденції досить активно виділяли земельні ділянки, нерідко – з порушеннями. Зокрема, Рясне-Руську сільську раду неодноразово звинувачували в незаконних земельних рішеннях, в результаті яких землі отримували депутати, працівники сільради та їхні родичі.
Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов’язково представляють думку Black Sea Trust або його партнерів.