Минулого тижня в українських телеграм-каналах активно насміхалися з бойовиків так званої «ДНР», які вигадали ноу-хау для протистояння засобам радіоелектронної боротьби. Вони запускали квадрокоптер на вудочці, щоб у випадку втрати керування його можна було потягнути назад.
Першим про «винахідників» розповів у своєму телеграм-каналі відомий російський пропагандист Владімір Соловйов, а сам репортаж із позицій бойовиків зняв його кореспондент Сєргєй Макарєнко. Звісно ж, пропагандисти представили коптер на вудочці як неймовірний прояв «казацкой смекалочки».
Але, як розповіли нам у коментарі представники громадської організації «Аеророзвідка», у цьому способі немає ніякої інновації. Так само як і грандіозної дурні, яку висміювали в українських пабліках. Ця тактика справді підходить, але лише для невеликих польотів, наприклад, піднятися над власними позиціями і оглянутися навколо.
Натомість завдяки відео пропагандистів з вудкою нам вдалося ідентифікувати трьох бойовиків, які воюють за самопроголошену ДНР.
Головний охоронець «воріт у Донецьк»
Свій репортаж Сєргєй Макарєнко зняв на передових позиціях сепаратистів поблизу села Спартак, що майже зрослося з обласним центром. На сім кілометрів західніше від нього знаходиться злітна смуга славнозвісного Донецького аеропорту. Як зазначив сам пропагандист, для бойовиків Спартак є «воротами в Авдіївку», а для українських військових – «воротами в Донецьк».
Охороняє ворота 185-й стрілковий батальйон армії так званої «ДНР». Як стверджує Соловйов у описі до репортажу в своєму телеграм-каналі, всі його бійці – мобілізовані, й ще нещодавно працювали на звичайних цивільних спеціальностях. У сюжеті можна зустріти коментар про ситуацію на фронті від «командира подразделения, в гостях у которого» знаходився пропагандист. Але чи це очільник усього батальйону, чи якогось меншого підрозділу в його складі, Макарєнко не уточнив.
«Последние несколько недель обострилась обстановка, обострилась. Но опять же, я считаю, это мое личное мнение, что у них (Збройних сил України – прим. ред.) уже агония. Реально агония, им деваться некуда. Всё равно мы их добьем», – бравурствував чоловік із сивою бородою.
Нам вдалося ідентифікувати його як Іманова Раміза Шаріналі огли. Йому 56 років і він уродженець Азербайджану, проте з 90-х років мешкає в Донецьку. Судячи з його профілю в Однокласниках, Раміз Іманов обожнює свою собаку породи далматин, до війни любив їздити відпочивати в Крим і був пристрасним фанатом футбольного клубу «Шахтар».
Після початку російської збройної агресії на Донбасі футбольні матчі змінилися на «побєдобєсіє» й участь в акціях «Бєзсмєртний полк» з портретом свого батька-фронтовика, а відпочинок у Криму – на п’янки з друзями-сепаратистами.
На сторінці Іманова можна знайти безліч фотографій у камуфляжі російського зразка, як просто в компанії інших бойовиків, але переважно – саме під час застіль з алкоголем. Судячи зі скріншотів профілю на сайті «Миротворець», у складі незаконних збройних формувань він воює як мінімум з літа 2015 року. Щоправда, після потрапляння в базу, Раміз зачистив ці фотографії, але впродовж останніх років вони з’явилися знову.
Повоювати на боці псевдореспублік встиг не лише Іманов-старший. За інформацією «Миротворця», його син Антон також служив у військовій частині 08825 – 5-му батальйоні так званої територіальної оборони ДНР. Але чи бере він участь у бойових діях зарах – невідомо. На сторінці Антона в Однокласниках залишилася лише одна фотографія з друзями 10-річної давнини, а профіль у ВКонтакті закритий.
Шустрий оператор вудочки
Фокус із вудкою пропагандистам продемонстрував бойовик Шустрий. Очевидно, позивний утворений від його справжнього прізвища. В реальності «винахідника» звати Шустров В’ячеслав Сєргєєвіч. Він народився 2 жовтня 1985 року й мешкав у Донецьку.
В’ячеслав Шустров – доволі активний користувач Однокласників і ВКонтакті. Має він профілі й у Instagram і Facebook. Щоправда, у жодному з них не зустріти жодного натяку на перебування в лавах бойовиків. Можливо, чоловік дійсно був мобілізований недавно. Але військовий досвід він має, адже колись давно служив в українській армії – в Однокласниках Шустрова можна знайти декілька старих фотографій у формі повітряно-десантних військ.
У Донецьку в Шустрого залишилася дружина Надія та 14-річний син Іван. Судячи з соцмереж, родина живе досить заможно як для окупованого міста – ходить у ресторани та на професійні фотосесії, Надія Шустрова позує у хутряних шубках, щороку сім’я їздить кудись відпочивати. Щоправда, маршрутів для подорожей у мешканців невизнаних республік небагато. У 2016-му Шустрови були в Білорусі, у 2020-му купалися в морі в російському Геленджику, в 2021-му відвідували «бєлокамєнную століцу» рф – Москву.
Чоловік на фронті – не привід відмовлятися від відпочинку. Зараз Надія Шустрова викладає у себе в соцмережах фотографії з моря, а В’ячеслав – з окопів залишає в коментарях під ними наліпки з проханням «позвоні». Та чи дочекався бойовик дзвінка від дружини, нам залишається лише здогадуватися.
Екс-прикордонник захоплює території
Екскурсію позиціями пропагандисту Макарєнку проводив ще один неназваний у сюжеті бойовик. Але нам все ж вдалося дізнатися його ім’я. Це – ще один мешканець Донецька Александр Вітальєвіч Носов.
У ВКонтакті Александр Носов неактивний – тут лише чотири фотографії. Але на одній із них чоловік позував зі своєю донькою із георгіївською стрічкою на грудях.
Більше про Носова може розповісти його сторінка в Однокласниках. Він народився 17 березня 1981 року, освіту здобув у Донецькому електрометалургічному технікумі. Має родину – дружину Марину та доньку Маргариту. З самого малечку дівчинку привчають до «побєдобєсія» – на 9 травня змушують фотографуватися у пілотці з георгіївською стрічкою та портретом дідуся-ветерана.
Олександр Носов, ймовірно, є пристрасним футбольним фанатом. Кінець червня 2018 року він провів у Москві, де у той час проходили декілька матчів Чемпіонату світу по футболу. У нього на сторінці можна знайти декілька світлин з британськими та колумбійськими уболівальниками. Ще однією московською локацією, яку не зміг оминути Носов, стало… Міністерство оборони рф. Після матчів він побував там і сфотографувався на фоні пам’ятника героям фільму «Офіцери».
Окрім рідного міста та московських вояжів, у Шустрого та Носова є ще дещо спільне – а саме служба в українській армії. В Однокласниках останнього можна знайти вітальну листівку з Днем прикордонника. У 2012 році Носов викладав фото у зеленому береті з українським прапором і тільнику в зелену смужку (такі носять у прикордонних військах).
Але останніми роками берет змінився на інший, вже без прапорця, а тільник – на футболку з написом «россия». Змінився і рід діяльності. Колишній військовий, який вчився захищати державний кордон, тепер допомагає окупантам завойовувати нові території.
Цей матеріал підготувала ГО «Львівська група» в рамках програми Інституту висвітлення війни та миру «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ГО i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.