Темна сторона сцени

Сексуальні домагання та насильство в театральних університетах: свідчення постраждалих
25 Лютого 2025

Уже кілька тижнів довкола основних театральних навчальних закладів вирує хвиля звинувачень окремих викладачів у сексуальних домаганнях, психологічному і фізичному насильстві. Все почалось з анонімної історії однієї студентки, яка викликала ланцюгову реакцію і винесла у публічний простір багато подробиць і прізвищ.

Десятки студентів та акторів почали відверто говорити про гарасмент, непристойні пропозиції від своїх майстрів та перехід усіх можливих меж під час навчання та особистісного спілкування. Сотні таких історій можна знайти у соцмережах під хештегом #немовчи.

Керівництво університетів, які фігурують у цих розповідях, а також представники профільних міністерств культури та освіти реагують на скандальні викриття доволі стримано, віддаючи перевагу стратегії замовчування. Студенти і актори натомість хвилюються, щоб їхні голоси справді були почутими.

NGL.media поговорили з понад 20 жінками та чоловіками, які заявили про домагання та насильство під час навчання акторської майстерності. Їхні свідчення, прожитий досвід різниться між собою, але єдине, що об’єднує усіх – це страх перед авторитетами, який змушував їх мовчати, часто – роками. Ми публікуємо їх історії Усі історії, що подані від першої особи, були розказані NGL.media. Розповіді частково відредаговані для кращого сприйняття, але їхня суть повністю збережена  як важливі свідчення того, що гарасмент за кулісами у театральних ВНЗ існував десятиліттями і досі подекуди вважається нормою.

Увага! Ця публікація містить описи сексуальних та насильницьких сцен і може бути травматичною для вас. Якщо ви постраждали від сексуального насильства чи домагання, зверніться за безкоштовною юридичною та психологічної допомогою (можна анонімно): Національна психологічна асоціація 0 800 100 102, «Юрфем: підтримка» 068 145 5590 або 0 800 30 55 90, ГО «Центр Жіночі Перспективи» 0 800 500 335

Майстерня Білоуса

48-річний Андрій Білоус – викладач режисури та майстерності актора Національного університету театру, кіно і телебачення ім. І.К.Карпенка-Карого (КНУТКіТ), директор Київського національного академічного Молодого театру, заслужений діяч мистецтв України.

Наприкінці січня 23-річна колишня студентка КНУТКіТ Софія Сапожнік прямо звинуватила Андрія Білоуса у сексуальних домаганнях під час навчання: спочатку анонімно на YouTube, а потім відкрила своє обличчя в інтерв’ю ТСН. Дівчина стверджувала, що отримувала від викладача непристойні пропозиції та відверті питання: про сексуальні вподобання та фантазії, а також прохання надіслати йому свої оголені фото.

Андрій Білоус (фото Молодий театр)

Андрій Білоус (фото Молодий театр)

Після цього інші студентки Андрія Білоуса, а також акторки київського Молодого театру, де той працює директором, почали говорити про сексуальні домагання з його боку. Актори та студенти почали протестувати перед театром і закликати до відсторонення Білоуса від занять з акторами і притягнення його до відповідальності. Ці події досить активно висвітлювали ЗМІ.

Уже 31 січня у тіктоці опублікувавли коротке відео зі зборів акторів Молодого театру за участі Андрія Білоуса. На відео просять встати тих, хто хоча б раз відчував на собі будь-які види гарасменту від директора і чимала частина присутніх у залі піднімається зі своїм місць.

Софія Сапожнік не єдина, хто заявив про домагання з боку Андрія Білоуса і вирішив розповісти свою історію не лише журналістам, але й правоохоронцям. Як повідомили NGL.media у київській поліції, станом уже зареєстровані три заяви від постраждалих.

Андрій Білоус відмовився говорити з NGL.media про ці звинувачення, хоча раніше відкидав усі закиди на свою адресу.

«Проти мене вже тривалий час ведеться організована кампанія, метою якої є моє усунення з посади в театрі та отримання контролю над приміщенням театру, який успішно функціонує. Ця кампанія не ґрунтується на юридичних доказах чи доведених фактах, а базується виключно на медійному тиску та наклепах. Жодне з висунутих мені звинувачень не має підтверджених доказів. Я категорично заперечую будь-які звинувачення у харасменті чи інших протиправних діях і маю намір це довести в правовому порядку», писав він у повідомленнях журналістам ТСН.

Наразі 48-річний Андрій Білоус відсторонений від роботи в університеті та від керівництва Молодим театром, а поліція відкрила щодо нього кримінальне провадження за статтею про сексуальне насильство (ст. 153 ККУ).

Анна-Марія Баранова, 25 років
акторка Молодого театру
Ми сиділи на дивані на відстані витягнутої руки. І в якийсь момент мого монологу він торкнувся однієї з моїх грудей…

Лілія Семенюк, 22 роки
акторка Молодого театру
Він спитав мене: «Що, не кінчаєш?». Я відповіла йому: «Ні, з цим проблем немає». І тоді він пише мені: «Ну тоді ти можеш записати себе на відео або зробити фото».

Анонімно, 21 рік
студентка
Він запитав, на що я готова задля того, аби позбутися затисків. За кілька секунд він вже торкався моїх грудей і почав знімати з мене топік.

Анонімно, 25 років
акторка
Я збиралась йти, та він обійняв мене. Після обіймів, не відпускаючи, трохи відсторонився від мене, поглянув в моє обличчя, взявся за нього рукою та поліз мене цілувати.

Софія Сапожнік, 23 роки
операторка-постановниця
Одного разу він надіслав мені інтимне фото частини тіла іншої студентки чи працівниці театру і сказав: «Подивись, що мені надсилають як другу»… Потім він запитав, чи можу я зробити для нього щось подібне.

×

×

×

×

×

Майстерня Галицького

69-річний Володимир Галицький працює старшим викладачем кафедри кінорежисури та кінодраматургії Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, заслужений діяч мистецтв України.

Про Володимира Галицького нема публічних дописів під хештегом #немовчи в соцмережах. Про цього викладача NGL.media вперше погодились розповісти три його студентки, дві з яких попросили зберегти свою анонімність, оскільки продовжують навчання і хвилюються за своє майбутнє. Їхня колега, студентка КНУТКіТ Дарина Пасічник, яка вирішила розповісти про викладача відкрито, стверджує, що про сексуальні домагання з його сторони було давно відомо на широкий загал.

Володимир Галицький (фото Вікіпедія)

Володимир Галицький (фото Вікіпедія)

«Всі знають про Галицького, що він цим займається зі студентками. Це знає і адміністрація університету. Ну, тобто це не секрет», – впевнена дівчина. Вона стверджує, що неодноразово зверталась до керівництва університету після того, як викладач привселюдно обмацував її на занятті з операторської майстерності, але реакції не було.

Після розголосу навколо Андрія Білоуса студентка ще раз звернулась до адміністрації університету, розповівши про свій досвід з Володимиром Галицьким. Цього разу, зі слів дівчини, в університеті зібрали комісію і обговорили ситуацію, як з нею, так і з Галицьким. Як повідомили NGL.media в університеті, заява Дарини Пасічник ще перебуває на розгляді, після чого будуть прийматись рішення щодо викладача.

Натомість Володимир Галицький у розмові з NGL.media заявив, що не чув заяв про домагання ні від своїх студенток, ні від адміністрації університету. Він заперечив будь-які звинувачення у свою сторону.

«Я перший раз від вас це чую. Що я можу сказати? Що за студенти, які обставини? Що це було? Я хочу бачити цих людей. Ніяких доторків, нічого такого не було. Може, я колись несвідомо образив когось, але щоб роздягати чи лапати, то такого не було», – стверджує Володимир Галицький. 

Дарина Пасічник, 23 роки
студентка КНУТКіТ
Поступово його руки почали опускатися все нижче і нижче. І він спочатку нібито так випадково торкнувся моїх грудей, а потім він все частіше і частіше туди спускався.

Анонімно, 25 років
студентка КНУТКіТ
Потім він попросив мене помастурбувати на камеру. Тоді вже мені стало лячно, дискомфортно. Але я послухалась і почала це робити.

Анонімно, 22 роки,
студентка КНУТКіТ
Він розпитував про секс, про партнерів і паралельно розказував про свої такі «пригоди». Це було один раз, але я не розумію досі, навіщо я все це вислуховувала
×

×

×

Театр Марчака

62-річний Юрій Марчак, очолював Чернівецький музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської 26 років, до березня 2023-го включно. Заслужений працівник культури України.

Юрій Марчак (фото Шпальта)

Юрій Марчак (фото Шпальта)

Юрій Марчак багато років, десятиліттями, готував юних абітурієнтів до вступу у мистецькі університети, зокрема, і до КНУТКіТ імені Карпенка-Карого. Заняття, як правило, проводились наодинці у закритій аудиторії. Відома акторка і співачка Ірина Лазер, пригадуючи, як ще більше 20 років тому ходила до Марчака на підготовку, каже, що він вчив її акторству, розробляючи з нею різні уривки. Поміж тим він дозволяв собі цілувати неповнолітню дівчинку в губи, при тому робив це настільки невимушено, що в Ірини не виникало думок, наче у цьому є щось ненормальне.

«Неможливо було зрозуміти, чи це нормально чи ні, оці поцілунки. Це було дуже некомфортно, бо поцілунки були активні, і я просто перед тим, як зайти в аудиторію, завжди затамовувала подих і вмовляла себе ці декілька хвилин перетерпіти. І якщо спочатку вдавалося якось вивернутись від нього, то потім він уже просто брав руками лице і тримав його так, щоб я не могла ухилитись», – не приховуючи огиди згадує Ірина Лазер у розмові з NGL.media.

Поцілунки – не найгірше, що трапилось з нею на підготовчих курсах, згадує Ірина. Вона залишила курси Юрія Марчака після спроби зґвалтування, про яку вона мовчала більше 20 років.

Сьогодні Юрій Марчак уже не очолює чернівецький театр: він звільнився з посади, коли стало відомо про скарги працівників на нього. Чого саме стосувалися скарги – невідомо, це публічно ніхто не пояснював. 

Сам Марчак відмовився коментувати NGL.media звинувачення щодо сексуальних домагань та насильства.

Ірина Лазер, 42 роки
акторка у театрах «Сузір’я» та «Золоті ворота», солістка гурту Mavka
Він просто накинувся, схопив мене, підняв над землею, роздягав, цілував. У мене було відчуття, що мене ґвалтують.

Катерина Євдощук, 23 роки
акторка
Язик був в мене в роті вже настільки, що жодні вивертання не допомагали. У слині були і вуха, і щоки. Це могло доходити до того, що просто руками могли залізти тобі в штани під нижню білизну і торкатися твоїх геніталій, і так само грудей.

Яна Івасюк, 21 рік
студентка інституту мистецтв Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, акторка
Він спокійно міг засунути свої руки мені в труси або ліфчик під час того, як я розповідаю байку, вірш чи прозу. І на мої запитання: «Нащо ви це робите?» була відповідь: «Ти ж майбутня актриса, яка має бути пристосована до всіх обставин, тому розповідай так!»
×

×

×

Майстерня Балабана

Олександр Балабан (фото КНУКіМ)

70-річний Олександр Балабан працював у Київському національному університеті культури і мистецтв (в народі Поплавського) до 3 лютого 2025 року, режисер,  заслужений артист України. Він очолював інститут кіно і телебачення. Публічні дописи колишніх студенток Балабана почали з’являтися в соцмережах під хештегом #немовчи невдовзі після скандалу з Андрієм Білоусом.

Зі слів його студенток, Олександр Балабан психологічно тиснув на них, лаяв їх та роздягав на сцені без їхньої згоди. Університет доволі швидко відреагував на перші згадки про Балабана у соцмережах заявою про припинення співпраці з цим викладачем. Сам же Олександр Балабан звинувачення у свій бік не коментує.

Єлизавета Яковишина, 26 років
акторка
Я сама особисто слухала лекцію про те, що я дуже розумна акторка, і тільки енергетично сильний чоловік може бути моїм сексуальним партнером

Анонімно, 25 років
акторка
Я розвертаюсь на сцені, у залі сидять глядачі – студенти інших курсів – а він підходить, знімає сам з мене майку, проводить по моїй спині рукою. Я стояла і просто чекала, коли це все закінчиться.

Катерина Полякова, 27 років
акторка
Бридкі та абсолютно незрозумілі сцени з оголенням дівчат – це була норма. Ми знали як виглядають груди кожної однокурсниці.
×

×

×

Майстерня Сомова

60-річний Лев Сомов  актор Київського академічного театру драми і комедії на лівому березі Дніпра та викладач акторської майстерності в Київському національному університеті технологій та дизайну, народний артист України. Прикметно, що на сайті університету вказано, що Лев Сомов займається науковою діяльністю в напрямі «професійна педагогіка». Але, судячи з відгуків колишніх студентів, його методи викладання не вирізняються професійністю.

Лев Сомов (фото Людмили Томенчук)

Лев Сомов (фото Людмили Томенчук)

Лева Сомова прямо не звинувачують у сексуальних домаганнях, натомість його прізвище асоціюють з деспотичними, авторитарними, жорстокими методами викладання акторської майстерності та психологічним насильством. 

Зараз в університеті, де працює Сомов, проводиться службове розслідування з приводу звинувачень у бік викладача, повідомили NGL.media у приймальні ректора, а публічних коментарів не дають. 

«Я відхиляю будь-які закиди на свою адресу», відповів сам Лев Сомов на прохання NGL.media прокоментувати звинувачення екс-студентів.

Стефанія Ставицька, 27 років
акторка та продюсерка
Він вийшов до мене на сцену і дав мені ляпас. Це було дуже несподівано, на той момент в залі ще були глядачі, були студенти з інших курсів.

Олександра Мироненко, 23 роки
акторка Національного драматичного театру ім. М. Заньковецької
Вони почали грати сценку, і ось прийшов момент повороту голови. І Лев Миколайович Сомов з усім його талантом та віддачею плює дівчинці в обличчя. Час зупиняється.

Марія Яковенко, 25 років
фріланс-ілюстраторка
Ваш майстер курсу, який представляється вам народним артистом України, на якого ви дивитесь із захватом, може дозволити собі подібні фрази: «Вы не люди, вы твари», «У мужчин на один орган больше и это не тот, о котором вы подумали», «Ты говно, а не актриса», «Еще раз мне в глаза посмотришь – покажу письку»
×

×

×

Майстерня Висоцького

75-річний Юрій Висоцький – доцент ІІ кафедри акторського мистецтва та режисури драми Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого, заслужений діяч мистецтв України. Прізвище Висоцького поруч з звинуваченнями у гарасменті з’явилось одним із перших, коли почалась студентська кампанія #немовчи. 

Юрій Висоцький (скриншот з відео Dub Hub)

Юрій Висоцький (скриншот з відео Dub Hub)

Цікаво, що першими про методи навчання Висоцького заговорили чоловіки – його колишні студенти Сергій Волосовець та Остап Вакулюк. Вони розповіли публічно про жорсткі методи навчання та приниження, а також про сексуальні домагання Висоцького до їхніх одногрупниць. Зокрема, студенти згадують, що Висоцький любив вибрати собі на заняття одну зі студенток, посадити її біля себе та тримати руку у неї на колінах, погладжуючи його.

Зараз Висоцький відсторонений від викладання в університеті. Він відкидає усі звинувачення студентів.

«Тиску немає, є співпраця і взаємне бажання, аби щось вийшло. Для мене це [звинувачення студентів] абсолютна несподіванка. Я заходжу в аудиторію і бачу поле усміхнених облич. Це загальна атмосфера, в якій я працюю», – сказав Висоцький журналістам УП.

Остап Вакулюк, 32 роки
радіоведучий, колишній актор у Першому академічному українському театрі для дітей і юнацтва
Якщо ти щось робив не те, він міг тебе ігнорувати. Або навпаки – кричати на тебе… Я після цієї педагогіки, від захоплення театром, яке у мене було при вступі, просто перехотів у цьому бути.

Станіслава Красовська, 35 років
акторка театру і кіно
Ми дійсно постійно перебували в такому затиску. От це прямо термін з акторської професії – затиск – це те, з чим зазвичай викладачі акторської майстерності намагаються боротися. А ми всі, чим далі вчилися, тим більше цей затиск набували, тому що дійсно ми його дуже сильно боялися.

Сергій Волосовець, 33 роки
актор театру і кіно
І під час показу чи при обговоренні траплялися викиди енергії/емоційні сплески, які супроводжувались покладанням рук на колінця дівчини або міцних обіймів.

Вероніка Мішаєва-Яковлєва, 26 років
акторка театру та кіно
В якийсь момент я відчуваю, що знову починається ця рука на колінці і вона починає підійматися. Ця рука підймалася вище і вище, і я розуміла, що, напевно, він хоче доторкнутся до моїх геніталій.
×

×

×

×

Чи є шанси на покарання кривдників?

Наразі слідство ведеться лише щодо викладача КНУТКіТ Андрія Білоуса, оскільки є офіційні заяви від постраждалих – це підтвердили NGL.media у київській поліції. Заяви щодо інших викладачів не надходили, стверджують правоохоронці.

Натомість у міністерстві культури, якому підпорядковується КНУТКіТ, повідомили NGL.media, що університет уже направив поліції інформацію і щодо Юрія Висоцького.

Міністерство культури також стверджує, що тримає ситуацію в КНУТКіТ «на контролі» і засуджує «будь-які прояви насильства та дискримінації». Чи означає це, що в університеті будуть впроваджувати якісь зміни, аби процес навчання перестав бути настільки травматичним? Чи будуть покарані ті, проти кого свідчать студенти? Поки що виглядає, що реальні результати в цій історії дає розголос і суспільний осуд, а не дії адміністрацій університетів чи «положення про запобігання та протидію гарасменту і булінгу», які мали б сприяти безпечному середовищу для навчання. 

Міністерство освіти і науки у відповідь на запит NGL.media фактично відмежувалося від скандальної ситуації, наголосивши лише на автономії і самоврядності університетів, які мають самостійно організовувати безпечний навчальний процес

Ректорка КНУТКіТ Інна Кочарян відмовилась говорити з NGL.media, проте у письмовій відповіді стисло повідомила, що за останні кілька тижнів адміністрація університету отримала 14 заяв щодо гарасменту зі сторони викладачів, 13 з яких уже передали в поліцію.

У двох інших університетах – Київському національному університеті культури та мистецтв та в Київському національному університеті технологій та дизайну – не надали коментарів, зважаючи на службові розслідування. 

Не менш важливе запитання у цьому контексті – а чи є взагалі шанси довести ці злочини в юридичній площині?

Це розслідування відбулося завдяки учасникам спільноти NGL.media, яким доступний особливий контент і можливості. Приєднуйтесь!

За неправомірні дії сексуального характеру існує адміністративна та кримінальна відповідальність, каже Юлія Нікітіна, юристка та координаторка лінії правничої допомоги «ЮрФем: підтримка». Щодо гарасменту, то відповідальність за такий злочин з’явилась лише нещодавно.

«Нещодавно у нас відбулися дуже позитивні зміни, які стосуються саме притягнення кривдників до відповідальності за сексуальні домагання. Зокрема, 19 грудня 2024 року у нас з’явилася стаття 173-7 КУпАП, яка називається «Cексуальні домагання». Тепер постраждалі, які зазнають сексуальних домагань у публічних місцях чи в транспорті, в університеті, на роботі, можуть звернутися в органи і повідомити про це. Кривдника будуть кваліфікувати саме за статтею 173-7 КУпАП», пояснює юристка. Покарання за цією статтею передбачає штраф максимум 4760 грн або короткотривалі громадські чи виправні роботи.

Проте існує і стаття 153 ККУ «Cексуальне насильство», під яку підпадають дії сексуального характеру, але без проникнення, бо тоді це вже вважається зґвалтуванням, що передбачає вже реальне ув’язнення. Але як зрозуміти, чи дії кривдника це домагання чи вже насильство?

«Сексуальні домагання можуть проявлятися у дуже багатьох формах. Це і доторки до вашого тіла без вашого дозволу, наприклад, до грудей чи до сідниць. Також коментарі сексуального характеру, які вам неприємні, непристойні жести, відверті повідомлення, прохання надіслати ваші інтимні фото тощо. А сексуальне насильство це вже доторки конкретно до ваших статевих органів без вашого дозволу (але без проникнення), мастурбація у вашій присутності», пояснює  Юлія Нікітіна.

Щоб довести дії кривдника, за словами юристки, жертва має надати докази: аудіо чи відеозапис, скриншоти переписки тощо. Але навіть якщо таких прямих доказів нема, шанси покарати кривдника все одно є.

«Не треба забувати, що свідчення постраждалої особи – це найважливіший доказ. Тому навіть, якщо у вас часом нема інших доказів, крім ваших слів, все одно варто звертатися у поліцію, і вже правоохоронні органи можуть знайти якісь інші докази», каже Юлія Нікітіна.

Щоправда, поліція не завжди зацікавлена у повноцінному розслідуванні. За словами Нікітіної, зазвичай багато таких справ гальмуються під час досудового розслідування. 

«Більшість справ навіть не доходить до суду і, відповідно, немає вироків. А ті вироки, які є, не показують всю масовість сексуального насильства, яке взагалі існує в Україні. Тому що більшість постраждалих не звертаються до правоохоронних органів, бо через стигму та віктімблеймінг стигма – негативна асоціація людини із чим-небудь відразливим, непрестижним, ганебним; віктімблеймінг – звинувачення жертви, коли на неї покладається за вчинене щодо неї порушення або нещастя, що з нею сталося бояться, що їх звинуватять у тому, що трапилось, проте варто пам’ятати, що постраждала особа ніколи не винна», наголошує Юлія Нікітіна. 

Правоохоронні органи часто вважають, що якщо немає таких явних доказів, як фізичне ушкодження, біологічні матеріали, то значить сексуальне насильство не відбулось. І таким чином не хочуть розслідувати такі справи. 

«Зокрема, у нас на лінії правничої допомоги «ЮрФем: підтримка» є справи, де вже сім разів закривали кримінальне провадження, і ми знову їх відкриваємо через суд. Проблема полягає в доказовій базі, проте ми намагаємося застосовувати інші докази. Це, наприклад, судово-психологічна експертиза, яка показує, що постраждала дійсно зазнала насильства, намагаємося знайти інші докази вчиненого », розповідає юристка. 

Яскравим прикладом такої бездіяльності у таких справах є випадок відомого актора і  уже колишнього викладача КНУТКіТ Володимира Талашка. У 2021 році колишні студентки звинувачували його у сексуальних домаганнях. Через публічний розголос адміністрація університету була змушена відсторонити від посади на той момент 75-річного викладача. Той провів кілька місяців спершу у відпустці, потім на лікарняному і врешті звільнився.

«Відповідно до чинного законодавства у період знаходження Талашка В.Д. у відпустці та на лікарняному не можливе вжиття жодних дисциплінарних стягнень відповідно норм КУпАП»,– повідомила NGL.media ректорка університету Інна Кочарян. А кримінальну справу проти літнього викладача поліція так і не відкрила. Тож в цьому випадку покаранням для Талашка стала лише втрата роботи в університеті та пляма на репутації.

А що там з Поплавським?

Невдовзі після появи звинувачень на адресу Андрія Білоуса і ще кількох викладачів мистецьких вишів, колишня студентка КНУКіМ Владислава Корінна написала допис у Facebook, де звинуватила у домаганнях ректора університету Михайла Поплавського. Зокрема, вона заявила, що він змушував її грати з ним у більярд на поцілунки.

Михайло Поплавський (фото Instagram)

Михайло Поплавський (фото Instagram)

Владислава Корінна відмовилась розповісти NGL.media детальніше про цей випадок. Нам також наразі не вдалось знайти інших постраждалих саме від дій ректора. Хоч кілька років тому видання «Повага» опублікувало статтю, де наголошувалось на його сексистській поведінці, однак публічних свідчень про домагання чи насильство з боку Поплавського до допису Владислави Корінної досі не було.

Чутки про сексуальні домагання ректора КНУКіМ періодично з’являються в X та інших соцмережах, однак без жодної конкретики. Частіше ці закиди мають суто жартівливий підтекст, як от з мемами, які ви точно зустрічали, що Михайло Поплавський це український P.Diddy Торік відомого музичного американського продюсера і виконавця репу Шона Комбса, відомого як P.Diddy звинуватили у зґвалтуваннях та сексуальній експлуатації . Наче смішно, а насправді не дуже.

Автор Катерина Родак, редактор Олег Онисько, верстка Назар Тузяк, переклад  Неля Плахота, обкладинка Вікторія Демчук

Слово має вагу. Підтримайте NGL.media!

Навіть маленькі внески роблять можливими великі розслідування