Відповідь NGL.media на заяву ДП «Ліси України»

У понеділок, 14 жовтня, державне підприємство «Ліси України» відреагувало  публічною заявою на дослідження NGL.media про масштаби втрат лісів в українській частині Карпат за останні 20 років. Оскільки ця заява ДП «Ліси України» насичена маніпуляціями і безпідставними звинуваченнями, ми вирішили також відповісти публічно.

Відразу хочемо нагадати, що NGL.media опрацьовували відкриті дані авторитетної міжнародної лабораторії Global Land Analysis and Discovery (GLAD) при Мерілендському університеті (США). Ми аналізували супутникові зображення за 20 років і наклали їх на географічні межі української частини Карпат. У тексті дослідження та описі інтерактивної карти кілька разів зазначено, що червоним кольором виділені саме втрати лісу, а не вирубки.

Про масштаби рубок, в тому числі й незаконних, у дослідженні говорить український експерт, який не коментує карту, а каже про загальну ситуацію в країні. Тому не варто змішувати ці факти – тим більше, що вони розділені у публікації.

Але розберемося із закидами ДП «Ліси України»по черзі. 

Пункт №1. Ви наголошуєте, що з 2000 року більших «втрат» лісів зазнали Фінляндія, Швеція, Латвія, Чехія, Польща, Німеччина. Проте ці твердження не мають жодного стосунку до аналізу NGL.media, бо нашою метою було показати втрати лісу саме в українських Карпатах, а не в інших країнах. Припускаємо, ви це написали, щоб показати, що «ми не найгірші», але наш текст не про це.

Ви також пишете, що «насправді ж, ніякого масштабного знелісення не відбувається […] тобто GLAD починає «бачити» новий ліс лише приблизно через 10 років». Зауважимо, що на інтерактивній карті ми вказали конкретні дані не лише про втрати, але й приріст – з поясненням, яке дають самі ж науковці GLAD, що ці дані не можна порівнювати, адже супутникові зображення не дають змоги встановити точно, чи відновився ліс, чи там з’явилася інша рослинність. Цю тезу ми повторюємо у тексті дослідження двічі.

Праліси Ільм’янського лісництва розташовані на території Долинського району Івано-Франківської області, ДП «Вигодське лісове господарство», літо 2024 року (фото Ігоря Сальнікова)

Праліси Ільм’янського лісництва розташовані на території Долинського району Івано-Франківської області, ДП «Вигодське лісове господарство», літо 2024 року (фото Ігоря Сальнікова)

Пункт №2. Найбільше здивування викликав закид у тому, що ДП «Ліси України» нібито порівняли межі лісгоспів на нашій карті та «виявили, що до червоних зон потрапили території, які ніколи не належали до земель лісового фонду. Вони є власністю місцевих громад. Натомість території лісового фонду залісені. Щоб переконатися в цьому, достатньо виїхати на місце і зробити фото».

Наголошуємо, що межі лісгоспів, нанесених на карту, ми отримали у відповідь на офіційний запит від ВО «Укрдержліспроект», яке підпорядковане Державному агентству лісових ресурсів України, в структурі якого є ДП «Ліси України». Тому тут запитання не до нас, а до вас самих.

Пункт №3. Закиди про те, що у звіті Greenpeace «позитивно про Україну і негативно про… країни ЄС» коментувати без сенсу. Знову ж таки, ми не ставили за мету показати «в кого гірше», а намагалися з’ясувати, що відбувається у нас. У публікації є пряме посилання на звіт Greenpeace, аби усі охочі могли вивчити його детальніше. 

Пункт №4. Цей пункт присвячений «справжній проблемі Карпатських лісів, яку чомусь не помітили у NGL.media», а саме «всихання ялинових насаджень, пов’язаних зі змінами клімату». Насправді у тексті дослідження про цю проблему прямо згадано – там, де описана схема рубок переформування.

Пункт №5. Єдине, з чим погодились ДП «Ліси України» у нашому тексті  – це з тим, що Україні ще не працює принцип невідворотності покарання за незаконні рубки: «в одиничних випадках передані безпекою ДП «Ліси України» правоохоронцям матеріали щодо незаконних рубок завершуються реальними термінами ув’язнення». Ми просимо надати нам такі приклади, аби ми могли їх використати у наступних публікаціях.

На завершення ДП «Ліси України» заявляє, що планує звернутися до одного з міжнародних донорів NGL.media, аби розповісти, що «грантові кошти використовуються для маніпуляції суспільною думкою та лобіювання інтересів певного кола осіб». Продублюйте, будь ласка, нас у копії листа, бо нам завжди цікаво – лобіювання чиїх інтересів нам припишуть цього разу.