«Якщо моя мама це зробила, то честь їй і хвала»

Екс-голова Львівської облради Олександр Ганущин любить подарунки
16 Квітня 2024

72-річна Надія Томинець мешкає у невеличкому гірському селищі Бориня і досі працює інфекціоністкою у місцевій лікарні. Судячи з даних держреєстрів, вона дуже заможна жінка. Лише за минулі два роки сільська лікарка стала власницею семи ділянок у Карпатах загальною площею 8,3 га – в тому числі їй належить майже п’ять гектарів землі в околицях фортеці Тустань, давньоруської пам’ятки, навколо якої активно розвивається туристичний бізнес.

Пані Томинець не раптом стала заможною. Раніше вона володіла двома квартирами і площею 73,8 м2 та 40,4 м2 на проспекті Шевченка у центрі Львова. Принаймні одну з цих квартир з 2016 року орендувала партія «Громадянська позиція» і про це відомо з фінансових звітів партії .

У травні 2021 року Надія Томинець подарувала ці квартири своїй доньці Соломії, дружині колишнього голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина. Це був не перший розкішний подарунок – раніше мама подарувала Соломії будинок і площею 367,7 м2  з кількома ділянками у Брюховичах, престижному передмісті Львова.

Не поступається дружині щедрістю і 76-річний Нестор Томинець, колишній директор музичної школи у Борині, який кілька років тому подарував Соломії три квартири і площею 48,7 м2,  43,2 м2 і  43,4 м2  у львівському житловому комплексі «Велика Британія» неподалік центру Львова.

Надія Томинець (фото 2014 року)

Надія Томинець (фото 2014 року)

«Я ціле життя працюю! Я працюю лікаркою і на землі працюю! І чоловік 17 років в Португалії був на заробітках! Невже я не маю права придбати ці ділянки? А як ви журналіст, то розслідуйте, де мільярди крадуть, де мають по десять будинків та десять машин, де зброю крадуть! – емоційно відреагувала на прохання NGL.media пояснити походження цього майна Надія Томинець. – Ви мене питаєте, сільську лікарку, яка працювала 50 років і далі працює? Ви не маєте совісті! Я не хочу більше з вами розмовляти».

Ділянки і схеми

Судячи з документів і копії договорів купівлі-продажу є у розпорядженні NGL.media , принаймні на земельні ділянки у Карпатах Надія Томинець справді могла заощадити. За п’ять ділянок загальною площею 4,8 га в околицях популярної серед туристів Тустані вона заплатила лише 227 тис. грн.

Попередніми власниками принаймні двох з цих ділянок були учасники АТО. Один з них і Попереднім власником іншої ділянки був 28-річний львів’янин, який загинув на фронті у грудні 2023 року , 43-річний львів’янин Сергій Дітківський, відверто розповів, що ділянку площею 1,2 га, яку йому безкоштовно надала Сколівська міськрада і село Урич, де розташований історико-культурний заповідник «Тустань», належить до Сколівської міської громади , він ніколи не бачив.

«Була ситуація, коли дуже потрібні були гроші, – розповів він NGL.media, –Мені запропонували три тисячі доларів. Я дав свої документи. Не згадаю зараз прізвища кому, я не вдома, це треба підняти документи. Але я ділянку в очі не бачив».  

Ще три ділянки біля давньоруської фортеці Тустань, які в результаті опинилися у власності тещі Ганущина, Сколівська міськрада безкоштовно виділила також не місцевим селянам. Наприклад, 69-річний мешканець Чернігова Олександр Жогалко отримав в Уричі два гектари – і через рік офіційно перепродав її тещі Ганущина за 49 тис. грн. Ще дві ділянки віддали мешканцям сіл Чаплі і Райнова і села у Самбірському районі Львівської області , розташованих за 65 км від Урича.

Хороші друзі

Теоретично будь-який громадянин України може отримати безкоштовно до двох гектарів землі для сільського господарства у будь-якій точці країни. Для цього треба лише звернутися з відповідною заявою до місцевого органу самоврядування, якому належить вподобана ділянка. На практиці ж жодна сільрада чи міськрада просто так землю вам не віддасть. Інша річ, якщо ви маєте добрих друзів.

Олександр Ганущин та Микола Романишин, (фото 2018 року) Олександра Ганущина

Олександр Ганущин та Микола Романишин (фото 2018 року)

Загалом у всіх згаданих вище випадках, затверджуючи виділення землі, Сколівська міськрада діяла незвично оперативно.

Як голова Львівської обласної ради у 2015-2020 роках Олександр Ганущин очевидно добре знайомий з головами багатьох громад. Проте особливо довірчі стосунки у нього склалися з міським головою Сколе Миколою Романишиним, розповів NGL.media його колишній близький співробітник. Ці слова підтверджують не лише їхні спільні фото у соцмережах – наприклад, у липні 2019 року Ганущин з дружиною були почесними гостями на весіллі доньки Романишина.

Саме підпис Романишина стоїть на рішеннях Сколівської міськради і село Урич, де розташований історико-культурний заповідник «Тустань», належить до Сколівської міської громади про безкоштовне виділення землі в Уричі, яка в результаті опинилася у власності тещі Ганущина.

Земельні ділянки в Карпатах, оформлені на тещу Олександра Ганущина (інфографіка)

Цікаво, що вартість усіх ділянок у договорах купівлі-продажу вказана у межах 40-49 тис. грн кожна – і ніяк не корелюється з площею ділянок і Наприклад, по 49 тис. грн отримали власник ділянки 0,44 га і власник ділянки 2 га . При цьому у тих же договорах оціночна вартість більшості ділянок значно вища – деякі з них оцінені і у 116 тис. грн, і в 357 тис. грн, і в 405 тис. грн.

Реальна вартість землі у цьому районі значно вища. Виставлені зараз на продаж ділянки оцінюють у діапазоні 450-1000 доларів за сотку, залежно від площі і розташування. Тобто за мінімальною оцінкою сукупна вартість цих п’яти ділянок в Уричі становить близько 8,5 млн грн.

Олександр Ганущин з дружиною Соломією (у дівоцтві Томинець), березень 2023 року

Олександр Ганущин з дружиною Соломією (у дівоцтві Томинець), березень 2023 року

Одним із можливих пояснень, чому ніхто з продавців не звернув уваги, що продає ділянки у 5-10 разів дешевше навіть оціночної вартості, може бути постать 48-річного Івана Загородника, офіційного представника їхніх інтересів.

Нам не вдалось поговорити з усіма продавцями, але з документів і копії договорів купівлі-продажу є у розпорядженні NGL.media відомо, що усі вони, як і Сергій Дітківський, не були присутні під час укладання угод про продаж землі. У нотаріуса їхні інтереси на підставі довіреності представляв саме Іван Загородник. Він є депутатом Хирівської міськради, а його рідний брат Андрій Загородник свого часу був помічником Олександра Ганущина як депутата Львівської облради у 2010-2015 рр.

Пояснити свою роль у скуповуванні ділянок для тещі Ганущина Іван Загородник не захотів, заявивши NGL.media, що «то треба, щоб адвокат говорив».

Не захотів цього пояснити і сам Олександр Ганущин, хоч і підтвердив, що знайомий з Іваном Загородником. «Купівля і продаж землі у дозволений законодавством спосіб в Україні не карається. Якщо моя мама і Олександр Ганущин називає мамою свою тещу це зробила, то честь їй і хвала, що вона знайшла сили купити землю», – заявив він. 

Шлюбний контракт 

45-річний Олександр Ганущин практично усе своє свідоме життя провів у політиці і на державній службі. Почавши у 25 помічником нардепа, він уже за три роки вперше був обраний депутатом Львівської облради, а у 37 очолив її. Він ніколи не займався бізнесом, декларував скромний стиль життя, проте як політик вміло користувався усіма можливостями самопіару.

Чим Ганущин займається зараз? Згорнути

Олександр Ганущин очолював Львівську облраду у 2015-2020 роках і міг би й досі залишатися головою Львівської облради, вчергове переобравшись депутатом у 2020 році від «Європейської солідарності», однак втратив підтримку партійного керівництва. В результаті він залишився в облраді рядовим депутатом ЄС і почав публічно критикувати діяльність партії на місцевому рівні.

Після російського вторгнення у 2022 році Олександр Ганущин став одним із небагатьох депутатів облради, що записалися до територіальної оборони і зараз є військовослужбовцем ЗСУ у званні майора. Разом з тим він залишається одним із найактивніших депутатів облради.

Якщо вірити документам, у власності Олександра Ганущина є лише стара батьківська хата з маленькою ділянкою у закарпатському Рахові, успадкована ним у березні 2021 року.

Натомість його дружина є власницею чисельної нерухомості, отриманої у подарунок від своїх батьків. У розмові з NGL.media Ганущин відкинув припущення про його причетність до появи цього майна. «У мене шлюбний контракт з дружиною. Пункт номер один цього контракту – моя дружина та її батьки, яких я дуже люблю, це абсолютно фінансово самостійні люди і не потребують ніякої моєї допомоги».

Соломія Ганущин на обкладинці львівського глянцевого журналу «Егоїст», 2020 рік

Соломія Ганущин на обкладинці львівського глянцевого журналу «Егоїст», 2020 рік

Оцінити реальні фінансові доходи екс-голови Львівської облради за відкритими джерелами сьогодні неможливо – його свіжі декларації приховані через статус військовослужбовця. Остання описана в медіа його декларація за 2020 рік. Згідно з нею, чотири роки тому його річний дохід склав 635,3 тис. грн – це була зарплата голови Львівської обласної ради. У тому ж році його дружина Соломія Ганущин задекларувала лише 21,3 тис. грн доходу за рік.

Уже багато років сім’я Ганущиних живе у будинку площею 367,7 м2 в селищі Брюховичі біля Львова. Цей будинок разом з ділянкою офіційно належить Соломії Ганущин та її дітям. Коли свого часу цим будинком зацікавилися журналісти, Олександр Ганущин стверджував, що це «подарунок батьків». Щоправда, він ніколи не пояснював чиї це батьки і чи можуть вони дозволити собі такий подарунок. Опитані журналістами ріелтори станом на 2012 рік оцінювали цей будинок у 2 млн грн.

Обдарована родина 

Власне подарунки – це єдине пояснення, яким Ганущин може пояснити наявність численної нерухомості. Наприклад, окрім будинку у Брюховичах, Соломія Ганущин володіє також трьома розташованими поруч квартирами у львівському ЖК «Велика Британія». Офіційно ці квартири їй подарував батько – Нестор Томинець. При цьому сам він навіть не приїхав до Львова, щоб оформити подарунок у нотаріуса – за довіреністю від його імені угоди підписував сам Олександр Ганущин і про це свідчать копії договорів дарування, які є у розпорядженні NGL.media .

76-річний Нестор Томинець свого часу був директором музичної школи у селищі Бориня. Пізніше він, за словами його дружини, «17 років був на заробітках у Португалії». Вона відмовилась говорити, чим він там займався і скільки заробляв. Не зміг це пояснити і Олександр Ганущин, який лише сказав NGL.media, що його тесть «був добрим музикантом і ще чимось займався в Португалії». Зараз Нестор Томинець живе окремо від дружини і згідно з договорами дарування, які є у розпорядженні NGL.media у сусідньому селі Заріччя в хатині житловою площею 17,5 м2 і загальна площа будинку 52 м2 .

Повний список нерухомості родини Ганущиних Згорнути

об’єктплощаспосіб набуттядата набуттявласник
ділянка, Урич0,44 гакупівля28.09.2022теща
ділянка, Урич2,0 гакупівля28.09.2022теща
ділянка, Урич0,39 гакупівля07.10.2022теща
ділянка, Урич0,74 гакупівля07.10.2022теща
ділянка, Урич1,2 гакупівля20.02.2024теща
ділянка, Штуковець1,5 гакупівля07.10.2022теща
ділянка, Штуковець2,0 гакупівля07.10.2022теща
квартира, Львів120 м2спадщина29.12.2023теща
будинок, Брюховичі368 м2подарунок07.09.2012дружина
ділянка, Брюховичі0,06 гаподарунок09.03.2017дружина
ділянка, Брюховичі0,06 гаподарунок09.03.2017дружина
квартира, Львів48,7 м2подарунок15.05.2021дружина
квартира, Львів43,2 м2подарунок15.05.2021дружина
квартира, Львів43,4 м2подарунок15.05.2021дружина
квартира, Львів73,8 м2подарунок28.05.2021дружина
квартира, Львів40,4 м2подарунок28.05.2021дружина
паркомісце, Львів18 м2купівля08.09.2022дружина
будинок, Рахів148 м2спадщина29.03.2021Ганущин
ділянка, Рахів0,03 гаспадщина29.03.2021Ганущин

Олександр Ганущин розповів NGL.media, що квартири у ЖК «Велика Британія» тесть купив саме за його порадою, щоб інвестувати зароблене у Португалії, і ще на етапі будівництва – у 2012 році і за словами самого Ганущина . Попри те, що цей ЖК був зданий в експлуатацію лише у 2019 році, завбачливості Ганущина можна було б лише позаздрити, якби його слова не виявились відвертою брехнею. 

Якщо ви розумієте цінність розслідувальної журналістики, підтримайте її регулярним донейтом

Завдяки деталізованому витягу з реєстру нерухомого майна NGL.media з’ясували, що Нестор Томинець не інвестував свої гроші у ці квартири, а отримав їх у подарунок 31 грудня 2020 року від 67-річної львів’янки Дарії Чайковської. На жаль, ми не змогли поговорити з нею; відомо лише, що до виходу на пенсію вона працювала на заводі «Електрон».  

Сьогодні вартість квартир у ЖК «Велика Британія» стартує від 50 тис грн/м2. Натомість подаровані доньці три квартири загальною площею 135 м2 Нестор Томинець оцінив і за даними договору про дарування у 552 тис. грн. Одне паркомісце у цьому будинку, яке нещодавно уже самостійно придбала Соломія Ганущин, обійшлося їй у 150 тис. грн.

Ще одна значно більша квартира площею 120 м2 в іншому львівському ЖК «5th Avenue» належить її матері Надії Томинець. Отримала вона її у спадщину зовсім недавно – в кінці минулого року, після смерті уже своєї 90-річної матері Софії Яртим, яка все життя прожила у маленькому селі Ропавське біля Борині. За два роки до смерті вона нібито вклала 1,9 млн грн у цей житловий комплекс. Сьогодні ринкова вартість цієї квартири зросла до 4,9 млн грн і саме така оціночна вартість вказана у договорі про спадщину .

Втім, навряд чи 72-річна сільська лікарка зможе вповні скористатися цією спадщиною, хоч Олександр Ганущин і називає її «мамою».

Автор Наталя Онисько, редактор Олег Онисько, інфографіка Назар Тузяк, обкладинка Ростислав Абрамець