Колишній позаштатний радник голови Офісу президента Олексій Арестович виїхав з України завдяки листу Головного управління розвідки Міністерства оборони України. Він перетнув кордон із Польщею ще восени минулого року і вже майже п’ять місяців не повертається в Україну.

48-річний Олексій Арестович виїхав 4 вересня минулого року у Польщу через пункт пропуску Краківець-Корчова. За даними джерела NGL.media у прикордонній службі, підставою для його виїзду став лист Головного управління розвідки МО України.

Раніше Олексій Арестович неодноразово виїджав за кордон, однак повертався в Україну.  Наприклад, на початку травня 2023 року він також виїхав через Краківець завдяки листу ГУР і повернувся в країну лише наприкінці червня, провівши за межами країни майже півтора місяці.

Загалом з моменту вторгнення росіян у лютому 2022 року, окрім двох згаданих випадків, Арестович виїзджав за кордон ще сім разів на інших підставах – наприклад, на підставі рішень голови ДПСУ, як радник Офісу президента тощо. Усі ці поїздки тривали не довше дев’яти днів.

Олексій Арестович у Римі, лютий 2023 року (фото Afishа.it)

Олексій Арестович у Римі, лютий 2023 року (фото Afishа.it)

Державна прикордонна служба України (ДПСУ) відмовилась надати NGL.media офіційну інформацію про підстави для виїзду Арестовича, мотивуючи це тим, що «інформація про перетинання державного кордону особою стосується її приватного життя».

Представники ГУР не відповіли на запитання NGL.media протягом двох тижнів. NGL.media також звернулися з проханням про коментар до Олексія Арестовича через приватні повідомлення у кількох месенджерах, але на момент публікації відповіді не отримали.

Велика втечаNGL.media ідентифікували 2248 чоловіків, які втекли з країни завдяки системі «Шлях», і тих, хто їм допомагавРозслідування

У травні минулого року завдяки схожому листу ГУР, як з’ясували «Схеми», з країни виїхав депутат Київської міськради Владислав Трубіцин – за три дні до засідання Вищого антикорупційного суду, де мали розглядати його справу за звинуваченням у хабарництві. «Такий лист був виданий на прохання іншої структури складової сектору сил безпеки і оборони України в рамках міжвідомчої взаємодії з цією структурою і на їхнє офіційне звернення. Наразі я не можу назвати цю структуру, можливо, ця інформація може бути оприлюднена пізніше», – туманно пояснював причини видачі такого листа представник ГУР Андрій Юсов.

Уже після виїзду з України, у листопаді минулого року Арестович заявив, що у нього конфлікт з Офісом президента і що на нього чинять політичний тиск. «Я маю низку міжнародних форумів, на яких я ключовий спікер. Тобто маю формальний привід перебувати за кордоном. Але, як ви розумієте, коли секретар РНБО і депутати від правлячої партії звинувачують тебе у тому, що ти російський шпигун, і обіцяють посадити, це жодною мірою не сприяє поверненню», – сказав він в інтерв’ю російській «Медузі», відмовившись назвати країну свого перебування. З того часу його бачили у Відні, Нью-Йорку та Варшаві.

З одного із останніх його інтерв’ю, опублікованому 24 січня, зрозуміло, що наразі Олексій Арестович живе у Нью-Йорку. Уникаючи деталей, він заявив, що виїхав з України законно. «У мене зараз в Європі ще два проекти. Коли їх закрию, тоді поїду в Україну. Я дуже хочу додому», – сказав він, відповідаючи на питання про повернення.

Нагадаємо, 17 січня 2023 року Олексій Арестович написав заяву про звільнення з посади позаштатного радника Офісу президента. Відставка була пов’язана із висловом Арестовича щодо того, як відбулась трагедія з влучанням російської ракети у будинок в Дніпрі.

У жовтні 2023 року Національна поліція розпочала досудове розслідування після звернення народної депутатки Інни Совсун, обуреної тим, що на своїх закритих «психологічних семінарах» Арестович називав жінок «істотами», яких «хочеться душити». У листопаді поліція відкрила про нього ще одне провадження за статтею 383 ККУ (завідомо неправдиве повідомлення про злочин).


Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції i не відображає погляди National Endowment for Democracy