Тринадцять друзів системи «Шлях»

Депутати, які втекли з України під виглядом волонтерів
05 Грудня 2023

NGL.media продовжує аналізувати зловживання системою «Шлях», зосередившись цього разу на депутатах місцевих рад, які виїхали з України як волонтери і не повернулись. Хтось залишився у сусідній Польщі, когось доля занесла аж у США, а дехто з депутатів уже багато місяців збирає по світу «гуманітарний вантаж», який ніяк не доїде в Україну.

Звісно, це далеко не всі місцеві депутати, які покинули країну після вторгнення, адже є багато інших можливостей виїхати, окрім «Шляху». Під час нашого дослідження ми знайшли таких, що виїхали іншими способами: чи то супровід родичів із інвалідністю (пригадаймо хоча б Дмитра Копанчука, сина народної депутатки Олени Копанчук), чи то листи від прикордонників тощо.

Read this publication in English

Частина депутатів із нашого дослідження вже самостійно звернулись до своїх рад з проханнями про відкликання і перестали бути депутатами. Але є й ті, хто продовжує зберігати цей статус, хоча участі у засіданнях зі своїми колегами або взагалі не беруть, або ж вмикаються по аудіо- чи відеозв’язку. Є, щоправда, і такі місцеві ради, які після повномасштабного вторгнення ще ні разу не збирались.

Пропуск депутатами протягом року більше половини засідань місцевої ради без поважних причин є підставою для їхнього відкликання та позбавлення мандату. Місцева рада також може звернутись з такою пропозицією до місцевого осередку партії, від якої був обраний такий депутат, або ж ініціювати відкликання може і безпосередньо партійний осередок. Є також можливість відкликання за ініціативою виборців.

* усі дані щодо депутатів-чоловіків у цій статті актуальні станом на середину вересня 2023 року

Депутати на ремоуті 

Вранці 31 січня цього року 31-річний депутат Харківської обласної ради Віталій Абрамов виїхав з країни. Перетнути кордон йому вдалося без проблем, адже Харківська ОВА внесла його як волонтера в систему «Шлях». Автомобіль, яким виїхав Абрамов, того ж дня повернувся в Україну, але уже без нього.

До облради Віталій Абрамов потрапив від вже забороненої проросійської партії «Опозиційна платформа – За життя» (ОПЗЖ), але весною 2022 року, за даними Суспільного, він вийшов з партійної фракції. На момент виборів він працював у департаменті Державної архітектурно-будівельної інспекції у Харківській області, а до того як приватний підприємець отримував невеликі бюджетні замовлення. Цього року засідання Харківської облради відбуваються по відеозв’язку і, згідно з документами, Віталій Абрамов брав у них участь.

Поговорити з Віталієм Абрамовим нам не вдалося, хоч його колеги-депутати надали його телефонний номер. На офіційний запит NGL.media в облраді відреагували відпискою, що на електронному запиті немає підпису.

Розслідування коштують дорого, але корупція обходиться нам дорожче. Підтримай NGL.media

Ми з’ясували, що Абрамова до системи «Шлях» вносила Харківська ОВА. Вперше це сталось 10 серпня 2022 року за поданням «Благодійного фонду імені Саркіса Давтяна», а вдруге – 9 листопада 2022 року за поданням БФ «Допомога українцям 2022». Останній дозвіл діяв до 31 січня 2023 року року – саме у той день Абрамов і виїхав. На доказ волонтерської діяльності депутата керівник фонду «Допомога українцям 2022» Владислав Росток’ян надіслав NGL.media копію декларації на 50 турнікетів, ввезених Абрамовим. Судячи із відтиску печатки на документі, ці турнікети Абрамов завіз 23 січня, тобто ще до остаточного виїзду за кордон. Ми попросили Росток’яна уточнити дату привезення товарів, але протягом кількох тижнів так і не отримали пояснення.

Ще один колега Абрамова по ОПЗЖ, 35-річний депутат Новомосковської районної ради на Дніпропетровщині Максим Кривда, за даними нашого джерела у Держприкордонслужбі, покинув країну ще у грудні 2022 року. Він виїхав на поїзді як волонтер за дозволом від Дніпропетровської ОВА, згідно з яким, мав би повернутись до 15 січня.

Наступного дня після виїзду Кривда брав участь у сесійному засіданні: його включили через аудіозв’язок разом з іще 11 депутатами.

Мобільний номер телефону Кривди вже не обслуговується, на електронні листи він теж не відповідає. А голова Новомосковської райради Сергій Храпов повідомив NGL.media, що не бачив його з грудня минулого року. Деякі депутати, з якими вдалось поговорити журналістці NGL.media, також підтвердили, що він цього року не з’являвся особисто у раді.

Максим Кривда у 2021 році три місяці працював директором комунального підприємства «Мар’янівське» Губиниської селищної ради на Дніпропетровщині. Згідно з даними YouControl, станом на 2022 рік він також очолював місцевий осередок ОПЗЖ у Дніпрі.

Ще один діючий депутат уже Харківської районної ради, 39-річний Станіслав Лебедєв, за даними джерела у ДПСУ, також скористався потягом для перетину кордону. Він виїхав з України у листопаді 2022 року, після чого зник. Лебедєв, який став депутатом від ОПЗЖ, вказував у декларації, що безробітний і не має доходів, повідомляв Харківський антикорупційний центр. У 2021 році Лебедєву таки вдалось знайти роботу і одразу на керівній посаді – його призначили директором комунального підприємства «Підземне місто», де він пропрацював трохи більше року.

Станіслав Лебедєв

Станіслав Лебедєв

До системи «Шлях» Станіслава Лебедєва внесло Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України. Всі виявлені нами його телефони вже неактуальні, а у райраді повідомили, що Лебедєв не відвідав жодне з засідань сесії, які проводили протягом 2022-2023 років, але заяви на складання депутатських повноважень не подавав.

Ще раніше, у вересні 2022 року, виїхав 43-річний священик і депутат Херсонської райради від «Європейської солідарності» Ігор Семеніхін. Причому виїхав він у перший же день дії дозволу, виданого Херсонською ОВА. Семеніхін мав би повернутись до 27 вересня, але щось пішло не так і він зник. Зараз телефон депутата поза зоною, а на повідомлення у месенджерах він не відповідає, хоча схоже доволі активно веде сторінку у Facebook.

Ігор Семеніхін

Ігор Семеніхін

Заступник голови Херсонської райради Юрій Марієв повідомив NGL.media, що з моменту повномасштабного вторгнення росіян ця рада не збирається (що можна зрозуміти), а на останньому засіданні 23 лютого 2022 року Ігор Семеніхін був відсутній. Загалом Марієв описує свого колегу позитивно: «Він дуже порядна людина, завжди виступав за підтримку нашої армії».

Ігор Семеніхін багато років працював військовим капеланом у Державній прикордонній службі, хоч офіційно службу не проходив. Незадовго до виїзду з України Семеніхін навідувався з фруктами до військових, про що писав у Facebook. А вже у листопаді 2022-го опублікував фото з 21-річним сином Миколою, який, схоже, проживає в Чикаго. «Довгоочікувана зустріч», – підписав це фото Семеніхін, тож, ймовірно, він виїхав до сина у США.

Виїхав за кордон, за даними наших джерел серед прикордонників, у березні цього року і 46-річний депутат Соледарської міської ради Сергій Петров. На початку 2023 року він став героєм репортажу «Суспільного». З цього сюжету відомо, що Петров працював 25 років у ДП «Артемсіль», а після вторгнення виїхав з сім’єю у Дніпро, а звідти – у Павлоград, де почав працювати на шахті.

Сергій Петров

Сергій Петров

За місяць після публікації цього репортажу Сергій Петров покинув Україну – в систему «Шлях» його внесла Волинська ОВА. А вже у вересні 2023 року Петров опублікував у соцмережах фото з донькою з Польщі.

Сергій Петров не відповів на повідомлення NGL.media. У Соледарській міськраді повідомили, що засідань не проводять через бойові дії, але відмовились ділитись контактами Петрова. У Волинській ОВА стверджують, що внести Петрова у «Шлях» попросив благодійний фонд «Віримо в Україну», тому дали такий дозвіл, але дозволили виїзд максимум на два тижні. Керівник фонд «Віримо в Україну» Анатолій Шваб сказав, що пригадує звернення від військової частини, для якої Петров мав привезти автомобіль. Але чим все закінчилось не пам’ятає, як і назву військової частини.

36-річний депутат Добропільської міської ради на Донеччині від партії з неоднозначною репутацією «Порядок» Артем Сундучніков виїхав за кордон у березні 2023 року на підставі рішення Житомирської ОВА. Там кажуть, що видали дозвіл на прохання Свято-Михайлівського кафедрального собору у Житомирі. Священник ПЦУ Богдан Бойко підтвердив, що таке було. За його словами, Артем Сундучніков сам попросив внести його до «Шляху». В церкві роздають продукти для переселенців, тож і Сундучніков мав привезти їжу, але після отриманого дозволу просто зник.

Де Артем Сундучніков перебуває зараз, з’ясувати не вдалося. А телефони депутата перебувають поза зоною досяжності.

Під час війни депутати Добропільської міської ради не засідають та не приймають рішення, повідомили NGL.media у приймальній міськради. Усі рішення приймає особисто голова Добропільської міської військової адміністрації Андрій Бондаренко.

«Артем Сундучніков паралельно з депутатством працював керівником теплопостачального комунального підприємства “Добро”. Він звільнився з посади у день мого призначення [7 вересня 2022 року], тому ми з ним не працювали разом. Після призначення нового директора комунального підприємства, у нього виникли питання до Сундучнікова, але його вже ніхто не зміг знайти. І як з депутатом я теж з ним не працював», – заявив Андрій Бондаренко у коментарі NGL.media.

Сімка колишніх

Ще семеро депутатів місцевих рад не просто виїхали за кордон, а й відмовились від депутатських повноважень. Тобто вирішили навіть не вдавати, що їх цікавить подальша доля громад, де їх обрали.

Наприклад, на Тернопільщині 36-річний депутат Чортківської міськради від партії «Сила людей» та екс-очільник муніципальної варти Чорткова Назарій Пиптик написав заяву про дострокове складання повноважень 26 січня 2023 року, а уже через три дні він перетнув кордон як волонтер, свідчать наші джерела. Уже 6 лютого, колеги Пиптика проголосували за його відставку і виключили його зі складу постійної комісії з питань депутатської етики та дотримання законності. Отримати його коментар нам не вдалося.

Назарій Пиптик

Назарій Пиптик

У систему «Шлях» Назарія Пиптика внесла Київська ОВА, де стверджують, що він мав повернутись до 26 лютого.

«З відповідним листом щодо надання Пиптику Назарію Володимировичу дозволу на виїзд за межі України за системою «Шлях» зверталася військова частина», – повідомив у відповіді на запит NGL.media заступник голови Київської ОВА Сергій Білецький.

Міський голова Чорткова Володимир Шматько у лютому 2023-го записав відеозвернення, де повідомив про виїзд за кордон кількох чиновників міськради, серед яких був Назарій Пиптик. З його слів, Назарій Пиптик звільнився з роботи незадовго до виїзду за кордон.

«Я дякую Назарію: він десятки разів був з нами на сході і десятки разів за кордоном. Зараз також маємо інформацію, що він виїхав по гуманітарному шляху, які надали йому інші волонтерські організації… Він збирає вантаж і планує повертатися. Коли це буде і де він зараз, я не знаю. Але він мені написав, що найближчим часом він повернеться в Чортків і продовжить допомагати нам і ЗСУ», – заявив тоді Шматько.

Після цих слів мера Чоркова пройшло уже майже десять місяців, однак Пиптик так і не повернувся в Україну з обіцяним гуманітарним вантажем. Тепер Володимир Шматько у розмові з NGL.media запевняє, що Пиптик хоч і залишився закордоном, але все ж передає якусь допомогу місцевому благодійному фонду «Покрова Чортків».

Керівник цього фонду священик Андрій Левкович уточнив NGL.media, що за весь період перебування за кордоном Назарій Пиптик переказав на рахунок фонду 12 тис. грн, але ніяких гуманітарних вантажів не надсилав.

Усі засідання сесії, згідно з результатами поіменних голосувань, цьогоріч пропустив і 37-річний депутат ОПЗЖ Бориспільської міської ради на Київщині Сергій Пашин. На момент виборів у 2020 році він працював першим заступником керівника Білоцерківської місцевої прокуратури, але, за даними YouControl, того ж року подав декларацію перед звільненням. За даними джерела NGL.media у ДПСУ, ще у квітні 2022 року він виїхав за кордон, використовуючи систему «Шлях».

Сергій Пашин

Сергій Пашин

У систему «Шлях» місцевого депутата з Київщини внесла Чернівецька ОВА за клопотаннями благодійного фонду «Світ майбутнього». Як стверджує голова цього фонду Алла Зорій, Сергій Пашин досі їм допомагає. «Він за кордоном повністю організовує всю допомогу,  шукає фінанси, донорів. Останній раз бачила його десь місяць тому за кордоном. Але мені сказали, що кілька тижнів тому він був в Україні, але мене тоді на місці не було», – розповіла Алла Зорій. Вона пообіцяла передати йому прохання про коментар і телефони NGL.media, але дзвінка Пашина ми так і не дочекались.

Схоже, він довго не міг визначитися, чи хоче і надалі залишатися  депутатом у Борисполі. У міськраді повідомили, що у серпні Пашин спершу подав заяву про дострокове припинення депутатських повноважень, але потім її відкликав. Втім, депутати Бориспільської міськради на засіданні 10 листопада і без того позбавили повноважень всіх депутатів від ОПЗЖ, у тому числі і Пашина.

На сторінці Сергія Пашина у Facebook останній допис датований 30 березням минулого року. Після того, як журналістка NGL.media звернулась до нього особистим повідомленням, він її заблокував, а профіль закрив.

54-річний депутат Покровської райради у Кривому Розі від «Блоку Вілкула «Українська перспектива» Юрій Красножон, який був заступником голови ради, виїхав за кордон у січні 2023-го. Красножон перетнув кордон у пункті пропуску «Рава-Руська – Гребенне» на Львівщині і, за даними наших джерел, в Україну станом на середину вересня також не повернувся.

Юрій Красножон

Юрій Красножон

Ймовірно, Красножон зараз може перебувати у Польщі. Покинути країну йому вдалося завдяки наказу Дніпропетровської ОВА. Там повідомили, що тричі дозволяли йому поїздки за кордон. Він і справді кілька разів виїздив з країни і повертався. Останній дозвіл діяв до 26 січня 2023 року – саме цього дня він виїхав і не повернувся.

Влітку місцеві журналісти писали, що Юрій Красножон перебуває у відпустці без збереження заробітної плати. Як повідомила райрада у відповідь на запит NGL.media, протягом січня-серпня цього року Красножон не відвідував засідання ради, йому вісім разів давали відпустки – і оплачувані, і неоплачувані. А у серпні його таки  позбавили повноважень депутата.

40-річний депутат Бучанської районної ради на Київщині Святослав Куценко від «Батьківщини» виїхав за кордон за дозволом Мінінфраструктури і, за нашими даними, також не повертався. Куценко має доволі суперечливу репутацію: він голосував за скандальні рішення, а у 2017 році його позбавили депутатських повноважень в Ірпінській міськраді.

Святослав Куценко

Святослав Куценко

У січні 2023 року Куценко на автівці перетнув кордон у пункті пропуску з Польщею «Краковець–Корчова». Його номер телефону зараз не обслуговується, а в районній раді NGL.media розповіли, що в лютому Куценко долучався на засідання сесії через відеозв’язок, а на наступному засіданні в травні був відсутній. У серпні за заявою депутата його повноваження достроково припинили.

43-річний депутат Золочівської райради від «Сила і честь» на Львівщині Борис Довбета покинув Україну через систему «Шлях» ще у квітні минулого року – завдяки зверненню Золочівської райради до Львівської ОВА. Його дозвіл діяв до 6 травня 2022 року, повідомили у ЛОВА.

Борис Довбета

Борис Довбета

За словами голови Золочівської райради Ореста Кавецького, Довбета раніше возив гуманітарну допомогу з-за кордону, тому райрада просила ОВА випускати його за кордон. За словами Кавецького, Довбета написав заяву на позбавлення мандату, і в червні цього року його прохання вдовольнили. Де зараз перебуває Довбета, не відомо. «Я не спілкувався з ним з моменту, коли він виїхав за кордон», – уточнив NGL.media Орест Кавецький.

Влітку минулого року виїхав за кордон і 47-річний депутат Дніпровської районної ради від «Слуги народу» Віталій Дорохін – за дозволом Мінінфраструктури. Згідно з документами на сайті ради, депутат постійно прогулював засідання ради.

Віталій Дорохін

Віталій Дорохін

Голови ради Максим Лещенко розповів, що 2 червня цього року Дорохін написав заяву з відмовою від мандату і його повноваження достроково припинили у вересні.

Достроково повноваження депутата склав також 32-річний Роман Резнік, обраний до Саксаганської районної ради Кривого Рогу від «Слуги народу». «Рада взяла до уваги його заяву, і його вивели з депутатського корпусу. На його місце вже зайшов інший депутат», – повідомив голова райради Василь Старовойт.

Роман Резнік

Роман Резнік

З’ясувалось, що Роман Резнік виїхав з країни ще у серпні минулого року, а депутатського мандату його позбавили влітку цього року. За даними «Укртрансбезпеки», у систему «Шлях» Романа Резніка внесла Львівська ОВА і виїхав він наступного ж дня після отримання дозволу. З клопотанням про виїзд Резніка до ЛОВА зверталась громадська організація «Театр Хліб» з Миколаєва на Львівщині. Нагадаємо, що «Театр Хліб» і пов’язаний з ним місцевий осередок «Просвіти» очолили список організацій, причетних до втечі через «Шлях» найбільшої кількості чоловіків. Пізніше виявилось, що цими організаціями керує 34-річна Наталія Муха, близька до родичів голови ЛОВА.


Це журналістське розслідування було проведене й опубліковане в рамках проєкту ІРРП «Підтримка журналістських розслідувань» за фінансової підтримки International Media Support (IMS)