Франківські лікарні законтрактували продуктів за цінами дорожче ринку 

27 Лютого 2023

Фото умовне, джерело: Pixabay

Два івано-франківські медичні заклади, Міський клінічний перинатальний центр та Центральна міська клінічна лікарня, замовили деякі продукти харчування у підприємиці Надії Грушаник, що є дорожчими за роздрібні ціни в магазинах. За останні два місяці вона підписала з цими медзакладами угод на 3,8 млн грн.

Надія Грушаник, яка зареєструвалась підприємицею у лютому 2021 року, активно співпрацює з бюджетними замовниками. Станом на 21 лютого підприємиця підписала через Prozorro вже 47 договорів на 10,32 млн грн. При цьому товар у Грушаник замовляються виключно два згаданих медзаклади Івано-Франківської міськради.

У 2023-му сторони встигли підписати вже 13 контрактів, при цьому замовники лише двічі проводили відкриті торги з особливістю. Всі інші замовлення було зроблені за прямими угодами.

Розібратись в цінах частини замовлених продуктів фактично неможливо, адже договори, які оприлюднювали замовники, містять лише загальну інформацію. Так, для прикладу, Центральна міська клінічна лікарня замовила твердого сиру на 99,9 тис. грн по 438 грн/кг, однак ні відсоток жирності, ні будь-які інші характеристики чи виробника не вказали. Аналогічна ситуація і з замовленням молочної продукції. Відповідно до опублікованого звіту, лікарня замовила «молочну продукцію загальним обсягом 205 кг» на суму 89,58 тис. грн, тобто по 437 грн/кг. А також невідомої риби по 181,4 грн/гк.

Тим не менш є позиції, які можна перевірити. Для прикладу, перинатальний центр замовив у підприємиці картоплі на 99,99 тис. грн по 18 грн/кг, а їхні колеги з міської лікарні – на 99,98 тис. грн за ціною 17,9 грн/кг. І це при тому, що наразі картоплю продають в рази дешевше. На ринку «Шувар» середня ціна наразі складає 4,5 грн/кг, в мережевих супермаркетах можна знайти по 7,6 грн/кг.

Схожа ситуація і з курячими стегнами, яких перинатальний центр замовив на 99,84 тис. грн по 130 грн/кг. Ринкова ціна такого м’яса – 101-110 грн/кг. Коли міська лікарня оголосила відкриті торги з особливостями на поставку 7 тис. кг курячих стегон Надія Грущак подала цінову пропозицію ідентичну очікуваній вартості в 651 тис. грн, тобто погодилась продати велику партію товару по 93 грн/кг, що значно дешевше ціни для перинатального центру в 130 грн.

Ще один приклад – морожений хек. Гуртова ціна такого продукту 127,5 грн/кг і більшість замовників у західних областях України замовляють його не дорожче 130 грн/кг, однак підприємиця може поставляти рибу по 150 грн/кг.

У деяких угодах було зазначено, що ціна за одиницю не може перевищувати середньо-роздрібну ціну в торгівельній мережі області, визначену на те уповноваженим органом. Тож, при поставці ціна може відрізнятись. Ми намагались отримати коментар замовника щодо цін на продукти, але закупівельниця перинатального центру погодилась коментувати ситуацію тільки після «отримання аналітики, яку можна показати начальству».

Постачальниця Надія Грушаник кинула слухавку після того, як почула, хто телефонує.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов’язково представляють думку Black Sea Trust або його партнерів.