«Львівавтодор» витратить ще понад 8 млн грн на фіксацію порушень паркування

10 Січня 2023

Фото умовне з сайту Гал-інфо

Львівське комунальне підприємство «Львівавтодор» 31 грудня 2022 року підписало договір із ТОВ «ЮНІП Україна» на закупівлю програмного забезпечення для автоматизації виявлення порушень правил зупинки, стоянки, паркування автомобілів вартістю 8,1 млн грн. Про це стало відомо з порталу публічних закупівель Prozorro.

Програма називається «Інспектор» і вартість однієї ліцензії становить 270 тис. грн (початкова ціна була 281,7 тис. грн, але потім внесли зміни). Ліцензія безстрокова.

У 2021 році «Інспектора» від «ЮНІП Україна» продала «Львівавтодору» інша компанія – «Культура паркування». Але у 2022 році «Львівавтодор» вирішив купити програмне забезпечення напряму в  «ЮНІП Україна». Тобто без проведення торгів, за переговорною процедурою, оскільки програма є інтелектуальною власністю підприємства. Тепер ж знову оголосили торги, але на них ніхто, крім «ЮНІП Україна», так і не зголосився.

До переговорної процедури мала зауваження аудиторська служба. Вона зафіксувала порушення щодо вибору процедури – права автора на продукт ще не означають, що програма є унікальною та не має аналогів. Існують інші компанії, які мають свої програмно-технічні комплекси для контролю за паркуванням. «Львівавтодор» не погодився з висновком Державної аудиторської служби і звернувся до суду. Рішення ще немає, а наступне засідання призначили на 11 січня цього року.

Умови оплати

В умовах оплати за укладеним договором вказали значне відтермінування. Зокрема, 10% загальної вартості оплачують на підставі виставленого рахунку протягом 5 днів.

А от решту 90% – рівними частинами протягом наступних 18 місяців. Ми переглянули останні великі закупівлі «Львівавтодору» за 2022 рік і не виявили там подібних умов – там закладали 3-30 банківських днів з дати поставки і підписання всіх документів. Така умова була хіба в попередній переговорній процедурі з «ЮНІП Україна». А також оплата частина протягом 12 місяців (але з 30% авансу від суми договору) була і в закупівлі 2021 року у ТОВ «Культура паркування».

На думку керівника «Львівавтодору» Миколи Власюка, така вимога не обмежує кількість потенційних учасників закупівлі. Мовляв, у порівнянні з іншими, купують багато ліцензій, сума закупівлі велика, а тому, якщо бізнес хоче взяти участь, то це не буде тієї причиною, яка відштовхне їх від цієї можливості.

«Ми практикуємо таку систему: аби щось купити – треба спочатку заробити, а тому оплата частинами вигідна», – пояснює він.

Наразі «Львівавтодор» має 70 ліцензій, з яких 66 – безстрокові (включно з поточною закупівлею).

Чи вигідно

У 2022 році за паркування в місті зібрали 46,2 млн грн. Крім того, штрафами з порушників паркування отримали ще 50,2 млн грн.

Як розповів директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Олег Забарило, у 2021 році ця сума стягнених штрафів була меншою за 13 млн грн. Таке рекордне зростання у 2022-му забезпечили низкою заходів, від навчання до мотиваційних заходів – як от премії за кількість розглянутих звернень, накладених штрафів, супроводів евакуацій. Певну роль зіграла і автоматизація за допомогою програмного забезпечення та забезпечення мобільності інспекторів: за грантові кошти їм придбали електровелосипеди та домовились про використання електросамокатів із операторами.

Також зросла кількість інспекторів. Якщо у 2021-му це було 30-40 інспекторів (вуличних та офісних), то в 2022-му їх стало понад 80: 55 – вуличних та 30 – офісних. Кількість інспекторів постійно коливається, оскільки хтось іде до війська, хтось – звільняється. Загалом штатним розписом передбачено 112 осіб.

За 11 місяців 2022 року (за грудень наразі невідомо) лише на оплату праці інспекторів витратили 18,2 млн грн, повідомив Олег Забарило.

До речі, наступного року «Львівавтодор» планує значне збільшення кількості паркувальних майданчиків – приблизно на 50. Якщо говорити паркувальними місцями, то до теперішніх 3 тисяч місць планують додати ще 2 тисячі, пояснив Микола Власюк.

Про постачальника

ТОВ «ЮНІП Україна» зареєстроване в Києві у 2015 році. Бенефіціарами підприємства є Юрій Макаренко та Ілля Солодовський, обидва громадяни України, які мешкають в Швейцаріії. За даними порталу YouControl, підприємство входить до так званої «групи родини Солодовських», де ключовою особою є Ілля Солодовський. За даними Clarity, компанія підписала договорів на 24 млн грн.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов’язково представляють думку Black Sea Trust або його партнерів.