Офіс генерального прокурора скерував до суду обвинувальні акти за підозрою у державній зраді стосовно двох мешканців Криму, які воювали у складі армії рф на Херсонщині та Миколаївщині. Про це ОГП повідомив 1 червня на своїй сторінці у Facebook.
Справи Сергія Громова й Ігоря Бересневича розглядатиме Шевченківський районний суд міста Києва. Перші засідання уже заплановані на сьогодні, 6 червня. За державну зраду їм загрожує від 12 до 15 років позбавлення волі.
Служили у бригаді зрадників
Обоє обвинувачених є громадянами України. У 2014 та 2020 роках вони вступили на військову службу за контрактом у 126-й окремій бригаді берегової оборони Чорноморського флоту росії. Ця частина була сформована після анексії Криму на базі 36-ї бригади берегової оборони ВМФ України. Навесні 2014 року частина її особового складу зрадила присязі й перейшла на службу до збройних сил рф.
Як пізніше розповідав в інтерв’ю її командир-перебіжчик Сергій Стороженко, із 1200 військовослужбовців наказ про передислокацію на материк виконали лише 199, ще 300 – подали рапорти на звільнення, а 600 – продовжили службу вже в російській армії.
Після початку повномасштабного вторгнення 126-ту бригаду кинули в наступ на Херсонську та Миколаївську область. 25-28 лютого обвинувачені забезпечували протиповітряну оборону російських військ у районі дамби Каховської гідроелектростанції. Вже 1 березня брали участь у бою з підрозділами ЗСУ біля міста Баштанки на Миколаївщині. 2 березня обоє потрапили в полон.
Імена підозрюваних у повідомленні Офісу генпрокурора не називаються, а їхні обличчя на фото заретушовані. Проте нам вдалося знайти обох.
Присяга рф і російський бізнес
На світлині одного з підозрюваних можна помітити шеврон з прізвищем та ініціалами «Громов С.В.». Це – Сергій Вікторович Громов. Він народився 8 лютого 1979 року, на службу до збройних сил рф вступив у 2014-му, має звання старшого прапорщика.
На своїй сторінці в Однокласниках Сергій Громов публікував переважно пейзажі та фотографії з родиною. Проте у профілях його батька та брата Євгена можна знайти багато фотографій Сергія у російській формі та з георгіївською стрічкою на грудях.
У 2013 році Громов виклав фото зі своїм батьком, на якій він також зафіксований у комуфляжі, щоправда, без знаків розрізнення, що дозволили б встановити приналежність до конкретного підрозділу. У списках дезертирів, які після анексії Криму не дотрималися наказу про передислокацію українських військ на материк, його ім’я також відсутнє. За інформацією наших джерел, до 2014 року Сергій Громов, імовірно, працював у структурах Державної пенітенціарної служби.
Його батько Віктор Громов – теж колишній військовослужбовець. З 1965 по 1991 рік він служив у 165-му навчальному центрі з підготовки іноземних військовослужбовців і пізніше утвореному на його базі Сімферопольському об’єднаному військовому училищі. Вони займалися навчанням диверсантів для дружніх до СРСР так званих «національно-визвольних рухів» країн Африки та Близького Сходу.
Після здобуття Україною незалежності військове училище було розформоване, і Віктор Громов подався в бізнес – заснував власну фірму «Спрінт», що торгувала продовольчими товарами. Коли у 2014 році росія анексувала Крим, компанія була переєстрована на окупантську податкову і продовжувала існувати аж до 2018-го.
Старший син Громова Євген (брат окупанта) зараз мешкає у Кемеровській області рф. На своїй сторінці в Однокласниках він позує у футболці з літерою Z, що стала символом російського вторгнення в Україну, й активно перепощує публікації, що виправдовують збройну агресію.
Пив, палив, воював за окупантів
Іншого обвинуваченого звати Ігорем Олеговичем Бересневичем. Його фото, опубліковане Офісом генпрокурора, – це скріншот з інтерв’ю полоненого з блогером Володимиром Золкіним. Він народився 9 березня 1997 року, жив у місті Сімферополі. Контракт зі збройними силами рф підписав у 2020-му.
У соцмережах хлопець користується псевдонімом “Ігор Кайсов”. Ми знайшли два його профілі у ВКонтакті, але перший неактивний з 2017 року, а другий – закритий. На його сторінці в Instagram немає жодної фотографії з військової служби. Натомість Ігор часто позує з алкоголем, кальяном чи сигаретою.
Шкідливі звички не заважають йому бути пристрасним спортивним фанатом. У 2018 році він відвідував чемпіонат світу по футболу, який проходив у росії.
Цей матеріал підготувала ГО «Львівська група» в рамках програми Інституту висвітлення війни та миру «Підтримка регіональних медіа України під час війни» за фінансової підтримки Європейського Союзу та МЗС Королівства Норвегії. Зміст публікації є винятковою відповідальністю ГО i не відображає погляди Європейського Союзу, МЗС Королівства Норвегії чи Інституту висвітлення війни та миру.