![](https://ngl.media/wp-content/uploads/2022/03/8091F296-5095-4A69-B0A2-FBEE008B81CF-1024x576.jpeg)
Фото ілюстративне з сайту hkolomyia.today
«У Ворохту привезли 45 дітей, батьків убито, 10 з них 2022 р.н. Можливо, хтось хоче усиновити, розкиньте по групах», – повідомлення такого змісту з іменем і телефоном лікарня опублікували у Facebook тисячі разів.
Як виявилось, у Ворохту призвели аж сто дітей із різних областей України, але про будь-яке усиновлення чи опікунство у час воєнного стану навіть не йдеться, розповів голова Ворохтянської селищної ради Олег Дзем’юк. Діти наразі забезпечені всім, чим треба.
![](https://ngl.media/wp-content/uploads/2022/03/poshyrennya.png)
Приклади поширення фейкової інформації
Після початку війни Росії проти України чимало сиріт змушені були покинути інтернати, а також діти набули цього статусу через смерть батьків внаслідок воєнних дій.
Багато людей виявили бажання усиновити сиріт, але воєнний стан перешкоджає цьому з кількох причин. Наприклад, потрібна задокументована відсутність батьків, а також рішення суду про усиновлення дитини, яке приймають за місцем проживання дитини.
Крім того, взагалі зараз не можуть усиновити дітей іноземці. Як пояснив начальник служби у справах дітей Володимир Лис, зараз служба не розглядає справи та не видає дозволи на усиновлення дітей іноземцями, а також громадянами України, які проживають за її межами.
«Через активні бойові дії неможливо забезпечити якісну перевірку документів іноземних громадян, які виявили бажання усиновити дитину, забезпечити контакт кандидата в усиновлювачі та дитини, з’ясувати думку дитини щодо усиновлення саме цим кандидатом. Без такої перевірки існують ризики, що дитина може потрапити до шахраїв», – пояснює він.
Що можна зробити для сиріт
UNICEF, Офіс президента України та Міністерство соціальної політики України створили Telegram-бот «Дитина не сама».
Завдяки ньому можна: тимчасово прихистити дитину (в Україні), віднайти втрачених дітей, повідомити про знайдених дітей без супроводу дорослих.
Матеріал підготовлено за підтримки New Democracy Fund. Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію New Democracy Fund.