Суд заново розгляне справу реєстратора Михайла Живка

Раніше судді закрили кримінальне провадження у зв`язку з відсутністю в його «діянні складу кримінального правопорушення» і скасували 2,6 млн грн відшкодування місту
25 Січня 2022

Вигляд на ділянку на вул. Липинського. Фото: Nickolay Omelchenko, Google

Львівський апеляційний суд 10 січня цього року повторно відкрив провадження у справі державного реєстратора Михайла Живка, обвинуваченого у незаконній реєстрації права приватної власності на земельну ділянку, яка належала Львову.

Апеляційний суд знову розглядатиме цю справу, оскільки таке право в грудні виборола прокуратура у Верховному Суді.

Нагадаємо, у 2013 році Живко зареєстрував право приватної власності на 0,15 га на вул. Липинського, 27 у Львові, де був «Львівський дослідний нафтомаслозавод». Сталося це за класичною «іпотечною схемою» – аналогічним чином з комунальної власності за цією ж адресою вибуло ще 1,29 га.

У грудні 2019 року суд визнав винним реєстратора в службовій недбалості, присудивши йому чотири роки позбавлення волі. Водночас звільнив від покарання у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності. Окрім кримінального переслідування прокурор заявив цивільний позов – про відшкодування майнової шкоди. Суд вирішив стягнути із Михайла Живка на користь Львівської міської ради майже 2,6 млн грн – це ринкова вартість ділянки площею 0,15 га.

0,15 га на вулиці Липинського у Львові

Але в лютому минулого року апеляційний скасував вирок Михайлові Живку та закрив кримінальне провадження у зв`язку з відсутністю в його «діянні складу кримінального правопорушення». А  цивільний позов про відшкодування 2,6 млн грн – залишив без розгляду.

Прокуратура не погодилась із таким рішенням, звернувшись із касаційною скаргою.

Верховний Суд вирішив, що їхні колеги із апеляційної інстанції, переглядаючи кримінальне провадження щодо Живка, дали свою, іншу оцінку показанням двох свідків, при цьому не викликавши та не допитавши їх. Крім того, суд не погодився з висновком, що збитки виникли ще до того, як Живко зареєстрував перехід права власності на земельну ділянку і тому, мовляв, відсутній  причинний зв`язок між його діями і наслідками. Враховуючи це та інше Верховний Суд призначив новий розгляд апеляційної інстанції.

Що з ділянкою?

Відомо, що ділянкою на Липинського володіли фізичні особи, однак згодом право власності перейшло до «Глобал груп», а станом на кінець 28 лютого 2021 року вона належала фірмі «Інвест-Регіон» (нею через ТОВ «Альянс холдинг» володіло «Богстоун холдінг Б.В.» і «Цицерон Холдінг Б.В.» (Амстердам).

Згідно з даними Публічної кадастрової карти, з 1 березня 2021 року ділянка на вулиці Липинського є в комунальній власності. Львівська міська рада судилась за цю землю. В апеляції суд визнав недійсним договір іпотеки, витребував в «Інвест-Регіон» як добросовісного набувача земельну ділянку і скасував записи в реєстрі. Лише влітку 2020 року Верховний Суд підтвердив це рішення.

Минулоріч «Інвест-Регіон» хотів отримати цю ділянку в оренду на 5 років, але депутати Львівської міськради не підтримали це рішення. Згідно з інформаційною запискою до проєкту ухвали, на ділянці раніше була будівля «Інвест-Регіону» площею 42,8 кв. м, але нині вона зруйнована.

Фото залишків будівлі на ділянці. Джерело: портал депутатів Львівської міської ради

Інша справа Живка

Кримінальна історія із реєстрацією ділянки на вул. Липинського у Львові не єдина, де фігурує реєстратор Михайло Живко. Так, він підозрюється в причетності до земельної афери в Брюховичах, де лісові ділянки приватизували на підставі підроблених рішень селищної ради від 1993 року. Потім земля опинилась у власності родичів скандального екс-митника, фігуранта санкційного списку РНБО Івана Бокала.

Наразі у цій справі обвинувальний акт щодо Живка та інших передали до Шевченківського районного суду Львова. Наступне засідання відбудеться 21 лютого.

Крім того, саме Живко реєстрував всі три ділянки, власником яких став Тарас Колодій, зять голови Солонківської ОТГ Богдана Дубневича. Причому одна з ділянок – це земля, де мало бути продовження львівської вулиці.

 

Матеріал підготовлено за підтримки Інтерньюс Нетворк в рамках проєкту «Виробництво та популяризація журналістських розслідувань у Західній Україні». Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію Інтерньюс Нетворк.