Кому належать МАФи Львова

Найбільші мережі кіосків у Львові контролюють медійники та пекарі 
08 Жовтня 2021
08 Жовтня 2021

Вчора, коли тривала чергова сесія Львівської міської ради, під стінами ратуші відбувався пікет власників МАФів, також черговий. Вони вимагали не зносити їхні кіоски. Протистояння чиновників та власників кіосків у Львові не нове, і в кожного є свої аргументи. Ми ж вирішили з’ясувати, хто у Львові контролює найбільшу кількість тимчасових споруд.

Незважаючи на те, що справді виділяється кілька груп, переважна більшість власників МАФів – це представники малого бізнесу. Майже 50% цього ринку – це підприємці, які мають лише один-три кіоски. А найбільші мережі тримають медійники, пекарі та тютюнники.

***

Два роки тому депутати Львівської міськради прийняли ухвалу, згідно з якою залишили працювати приблизно 1360 кіосків, натомість майже 200 вирішили демонтувати. Як повідомляв заступник міського голови Любомир Зубач, минулоріч демонтували 22 кіоски, цього року – лише 7.

Власників МАФів протестували проти демонтажу решти кіосків. Вчора під час засідання сесії вирішили переформатувати робочу групу з питань МАФів, щоб в ній була представлена однакова кількість депутатів, чиновників і власників кіосків.

МАФ компанії «Торг Преса» у Львові (родина Палідовичів). Фото: Наші гроші. Львів

«Наші гроші. Львів» вирішили подивитись, хто ж контролює найбільше МАФів у Львові. Ми проаналізували імена підприємців та назви компаній, які мають оформлені паспорти на тимчасові споруди, дані про які опубліковані на порталі відкритих даних Львова. Загалом там є інформація про 1357 чинних дозволів.

Видавці МАФів 

Найбільша кількість МАФів, зосереджених в одних руках у Львові, належить видавцеві та колишньому головному редактору  газети «Експрес» Ігореві Починку. Підприємство «Інтерпрес», в якому Починок володіє левовою часткою, володіє 77 кіосками у місті. Співвласником Починка у «Інтерпресі» є Роман Чміль, який водночас є і директором підприємства.

Ця мережа відома відома активними публічними скандалами з депутатами ЛМР у 2013 році. Точніше з однією фракцією у міській раді – ВО «Свобода». Тоді «свободівці» намагались вилучити понад два десятка кіосків «Інтерпресу», стверджуючи, що вони незаконно продають тютюнові вироби. Натомість Ігор Починок звинуватив депутатів у наступі на свободу слова та у тому, що вони ведуть проти нього війну. Під час розгляду цього питання на сесії Ратушу пікетували працівники кіосків чи то пак продавці преси. Кількість кіосків для видавця газети не зменшили.

Мережею кіосків у Львові володіє і ще одна медійниця. Редакторка та видавець газети «Високий замок» Наталія Балюк є власницею ТОВ «Преса», що має дозвіл на розміщення 27 МАФів у Львові.

Наталія Балюк. Фото з її сторінки

Ця мережа є спадком газети ще від комунальної «Львівської правди», коли медіа також розвивали свою мережу розповсюдження.

Хлібні місця 

Сім’я депутата попереднього скликання Львівської міськради від «Громадянської позиції» Назара Палідовича контролює значну частину ринку тимчасових споруд Львова. Їхній бізнес ви знаєте під брендом «Галицька здоба».

Фото: list.in.ua

Наприклад, його родичка Віра Припутницька як власниця компаній «Леополіс-ріелті», «Комфорт-Галичина» і «Інтел Телеком» контролює 18 тимчасових споруд. Раніше вона була і в числі бенефіціарів приватного підприємства «Затишок Львова», яке має ще п’ять тимчасових споруд. Тепер компанія належить Мирославі Палідович – дружині депутата.

Назар Палідович з працівниками свого бізнесу. Фото з його сторінки

Сам Назар Палідович контролює ще шість МАФів, а його батько Орест Палідович – п’ять. Але найбільша кількість зосереджена на сімейному бізнесі Палідовичів – компаніях «Торг Преса» (18), «Плюс-Плюс» (18), «Вальтер» (14) і «Необхідність» (4).

Тобто загальна кількість їхніх кіосків дотягує до дев’яноста.

Минулоріч Назар Палідович знову балотувався до міськради від «Батьківщини», але не пройшов.

Депутатський бізнес

Із числа депутатів попереднього скликання Львівської міськради має вісім кіосків і «свободівець» Дмитро Чунис. Разом із ним депутат Львівської міськради і поточного, і попереднього скликання Петро Адамик (тепер «Європейська солідарність») при голосуванні щодо МАФів в місті заявляв про конфлікт інтересів.

Петро Адамик з дружиною. Фото з його сторінки

Тоді Адамик уточнив, що здійснюючи підприємницьку діяльність, орендує деякі МАФи у підприємців, які зазначені в додатках до ухвали. Раніше сайт ZAXID.NET повідомляв, що Адамик орендує близько 10 продуктових МАФів у Сиховському та Франківському районах міста.

Ім’я його дружини Яни Адамик є в переліку тимчасових споруд як підприємиці, яка веде діяльність в п’яти МАФах. Петро Адамик у коментарі «Наші гроші. Львів» уточнив, що тепер загалом веде бізнес у 20 МАФах під брендом «Грузинський хліб» (мережа пекарень).

Фото зі сторінки Грузинський хліб у Львові

Компанія ще одного депутата Львівської міськради від «Європейської солідарності» Романа Дуди ТОВ «Р.Д» контролює десять кіосків. З початку цього року бенефіціарами цієї фірми в рівних долях стала його дружина Христина Дуда і Тетяна Белнів, яка вірогідно є її сестрою.

Роман Дуда. Фото з його сторінки

Дружина депутата також є бенефіціаркою «Західєвростандарт» і «Торг Кепітал», на які записано ще по одному МАФу.

А їхня бізнес-партнерка Наталія Долінська і родичка Тетяна Белнів контролюють ще чотири та три торгові точки відповідно (остання через «Парк Сервіс ДДК»).

Певний стосунок до депутата мають і ще 10 малих архітектурних форм у місті, які використовує ТОВ «Інвест Захід Груп». Підприємство належить місцевому бізнесмену Олександрові Кушніру, але заснував його Роман Дуда і до грудня 2016 року був також його директором.

Волинський тютюн у Львові 

Значну кількість кіосків у Львові контролюють дві компанії ТОВ «Львівський тютюн» та ТОВ «Авангард-плюс», які мають дозвіл на 39 кіосків сумарно. Ці дві фірми офіційно належать львів’янину Олександрові Сухомлинову та дружині колишнього заступника мера Винник з питань ЖКХ та фінансової політики Михайла Мамута Вікторії Мамут. Подружжя Мамут стало відоме у Львові після бійки на концерті поп-виконавця два роки тому.

Крім цих двох власників, у «Львівському тютюні» 47,2% у статутному капіталі записано на компанію із Сейшел, а бенефіціаркою вказана Ніна Старкевич з Луцька. Колись вона була співвласницею і ТОВ «Волиньтабак» – компанії з оптового продажу тютюнових виробів. А сьогодні є співвласницею низки фірм, пов’язаних з цією компанією.

«Волиньтабак» належить колишньому міністру уряду Миколи Азарова Олександрові Сухомлину (не плутати із згаданим вище Олександром Сухомлиновим!). Сухомлина називають одним з тих, хто кілька років тому розпочав війну з тютюновим монополістом «Мегаполіс-Україна».

Ще одним зв’язком із «Волиньтабак» є те, що Сухомлинов, попри те, що офіційно значиться власником компанії «Львівський тютюн», радше за все є її юристом – він часто виступає представником фірми на судових процесах. А ще кілька років тому він був керівником одного зі структурних підрозділів компанії «Волиньтабак» та дбав про пожежну безпеку цієї компанії минулого року.

Приватні підприємці і всі, всі, всі 

Серед інших приватних підприємців найбільшою кількістю дозволів володіє підприємиця Алла Трибушна – її прізвище у 12 паспортах на розміщення  МАФів у різних районах Львова. Мерія неодноразово судилась з підприємицею щодо демонтажу деяких кіосків, в свою чергу підприємиця часами успішно, часами не дуже, оскаржувала приписи про знесення.

Фото: Наші гроші. Львів

Ще дев’ять кіосків, більшість з яких у Сихівському районі міста, є у приватної підприємиці Зоряни Кузик, вісім – у приватного підприємця Олександра Кульчицького, і ще вісім у ТОВ «НІК» ЛТД, що належить Євгенію Андрейкові та Володимирові Житнікову, що займаються продажем тютюнових виробів.

А загалом у 50% львівських МАФів, як ми вже сказали вище, ведуть бізнес саме дрібні підприємці, які мають по одному-три кіоски.

 

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов’язково представляють думку Black Sea Trust або його партнерів.