В реставрацію даху колишнього монастиря капуцинів в Олесько вкладуть понад 19 млн грн до кінця року

03 Листопада 2020

фото: Край

Львівська національна галерея мистецтв імені Бориса Возницького спрямує 19,3 млн грн на відновлення колишнього монастиря капуцинів в смт. Олесько Буського району. Підряд отримало ПП «Спецавтогідробуд».

За ці кошти в будівлі повністю перекриють дах, відреставрують карнизи, зроблять вогнезахисну обробку дерев’яних конструкцій. Також встановлять пожежну сигналізацію, блискавкозахист та проведуть електрику. Роботи завершать до кінця цього року.

Речник галереї Василь Мицько пояснює, що стислість термінів зумовлена необхідністю освоїти гроші та наближенням зими.

«Тодішнє перекриття було тимчасове, воно зиму вдало простояло. Вкладати додатково у ще одне тимчасове перекриття – недоцільно. Ми не знаємо, яка ситуація буде з іншою частиною даху, тому краще робити все зразу серйозно», − зазначає Мицько.

За його словами, підрядник залучив максимальну кількість працівників та розширив робочі графіки для якісного відновлення покрівлі.

Колишній монастир капуцинів збудований у XVIII столітті, він є пам’яткою архітектури національного значення. Львівська національного галерея мистецтв використовує ці приміщення як фондосховище, в основному для скульптур. Тут розташовані цінні експонати, зокрема лише два з них, за словами гендиректора галереї Тараса Возняка, коштують по 5 млн доларів.

Наразі покрівля комплексу – аварійна. На початку січня цього року частина даху костелу капуцинів обвалилася, хоча ні люди, ні експонати не постраждали. Тоді будівлю накрили плівкою для захисту від снігу та води, а Львівська облдержадміністрація пообіцяла вже в березні почати реставрацію покрівлі.

Через тодішній обвал даху між галереєю мистецтв та Львівською ОДА виник конфлікт. Чиновників звинуватили в тому, що вони вже більше десяти років не передають пам’ятку в управління Міністерства культури, відтак воно не може фінансувати реставраційні роботи. Водночас у Львівській ОДА відповіли, що охоронний договір зобов’язував Львівську галерею мистецтв утримувати пам’ятку в належному стані, зокрема й реставрувати її.

Речник Львівської галереї мистецтв Василь Мицько розповідає, що всередині липня цього року галерея отримала на баланс декілька замків, зокрема й монастир капуцинів. Львівська облдержадміністрація розпочала процес передачі будівель ще в березні 2019 року, однак процес загальмували через реорганізацію структури в Міністерстві культури.

На поточних торгах конкурентами переможця були ТОВ «Ю.М.Захід-Дах» та ТОВ «Будінжиніринг груп». Остання компанія не завантажила жодних документів на торги та не знижувала своєї ціни під час аукціону. Фірми «Спецавтогідробуд» та «Ю.М.Захід-Дах» зменшили свої пропозиції на 97 тис. грн, однак ціна переможця була на 38 тис. грн дешевшою.

Підприємство «Спецавтогідробуд» зареєстроване 2010 року в Стрию на Львівщині. Його власником є місцевий мешканець Леон Урумян. Йому також належить низка компаній, зокрема будівельне ПП «Мостобудівельне управління №1» та компанія з продажу транспорту ПП «МБУ Постач».

Протягом 2019-2020 років фірма «Спецавтогідробуд» отримала державних замовлень на 75 млн грн, враховуючи поточну угоду. Компанія також виготовила науково-проєктну документацію на поточну реставрацію комплексу капуцинів за 280 тис. грн.

Серед найбільших замовлень підприємства – реконструкція шляхопроводу над залізничною колією в Житомирській області за 30 млн грн, ремонт «Дирекції будинку державних художніх колективів» у Києві за 8,2 млн грн та реставрація підвалу цієї установи за 7,9 млн грн.