Іспанська фірма та її львівська дочка заплатять понад 86 млн грн за невиконаний ремонт дороги

10 Березня 2016

«Joca Ingenieria Y Construcciones, S.A» (Іспанія) і ТОВ «Хока-Україна» повинні виплатити на користь Державного агентства автомобільних доріг України майже 77,9 млн грн. Про це стало відомо з постанови Львівського апеляційного господарського суду від 24 лютого 2016 року.

Нагадаємо, у березні 2010 року між Державним агентством автомобільних доріг України та «Joca Ingenieria Y Construcciones, S.A» укладено контракт, згідно з яким фірма повинна виконати роботи по капітальному ремонту ділянки автомобільної дороги М03 Київ-Харків-Довжанський. Ціна контракту складала майже 89,8 млн грн.

Після того «Joca Ingenieria Y Construcciones, S.A» уклало агентську угоду з львівським ТОВ «Хока-Україна». Іспанська фірма доручила львівській здійснювати в Україні функції і повноваження постійного представництва.

У червні 2010 року Державне агентство автомобільних доріг України перерахувало «Хока-Україна» аванс майже 9 млн грн. Однак у жовтні агентство скерувало іспанській фірмі листа про припинення контракту через затримку у виконанні робіт.

Посол Іспанії в Україні навіть писав віце-прем’єр-міністру, міністру транспорту та зв’язку України, голові Державної служби автомобільних доріг України з проханням переглянути рішення про одностороннє припинення контракту, тому що саме проектний інститут «Укрдіпродор» не надав вчасно проектну документацію, що спричинило затримку у виконанні робіт. І в кінці жовтня агентство повідомило про продовження реалізації контракту.

Однак вже у кінці травня 2011 року агентство припинило контракт, оскільки на той момент належні роботи так і не були виконані, на об’єкт підрядник не прибув. У серпні 2011 року замовлення на ремонт дороги передали «Onur Taahhut Tasimacilik ve Ticaret LTD. STI».

У суді Державне агентство автомобільних доріг України вимагало стягнути солідарно з «Joca Ingenieria Y Construcciones, S.A» та «Хока-Україна» 86,9 млн грн, тому що зазнало додаткових втрат необхідних для завершення робіт. Однак суд першої інстанції, враховуючи те, що відповідачам було перераховано лише аванс, вирішив стягнути з них солідарно лише майже 9 млн грн.

Під час розгляду апеляційних скарг, які подали і прокуратура, і Держагентство автомобільних доріг України, і іспанці, позиція суду змінилась – позовні вимоги агентства були  задоволені в заявленому розмірі.

Зокрема, підрядники повинні не лише виплатити згадані вище 9 млн грн, а й 77,9 млн грн. У постанові суду повідомляється, що з них 63,2 млн грн – це втрати замовника, обраховані за загальними статтями на дорожні роботи, що мали бути виконані за контрактами з «Хока», проте виконані компанією «Onur Taahhut Tasimacilik ve Ticaret LTD. STI»). Ще 391,6 тис. грн – це втрати понесені у період розірвання договору з «Хока»  та підписанням контракту з компанією «Onur Taahhut Tasimacilik ve Ticaret LTD. STI», та майже 14,5 млн грн – сплачений на суму понесених витрат ПДВ.

ТОВ «Хока-Україна» належить «АТ Хока Інхеньерія і Конструксіонес» (Іспанія).