Онлайн-посібник, як контролювати витрати бюджетних коштів в Prozorro

Збірник практичних порад та корисних посилань для активістів та журналістів «Як контролювати витрати бюджетних коштів в Prozorro».

Посібник створено «Наші Гроші. Львів» та Центром громадського моніторингу та досліджень в рамках проекту IWPR за підтримки МЗС Норвегії.

Загальні правила

Із 1 серпня 2016 року інформацію про всі закупівлі публікують на сайті Prozorro

У Prozorro публікується інформація як про надпорогові, так і про допорогові закупівлі. Для надпо-рогових сум замовники обов’язково повинні проводити торги – тобто конкурсні закупівлі, в яких має взяти участь як мінімум два учасники. Хоч бувають і винятки – у разі закупівлі товарів, робіт чи послуг у монополістів та у випадках негайної ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій – замовники мають право застосувати неконкурентну переговорну процедуру закупівлі.

Пороги, які встановлені ЗУ «Про публічні закупівлі»:

Товари, послугиРоботи
Звичайні замовники (органи державної влади, місцевого самоврядування, державні, комунальні підприємства)200 тис. грн1,5 млн грн
Замовники, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання:

газ, теплова енергія, електрична енергія, питна вода, водовідведення, інфраструктура залізничного тран- спорту, міський електричний транспорт, автостанції, порти, аеропорти, аеронавігація, поштовий зв’язко, геологічне вивчення, телекомунікаційні мережі та по- слуги, нафта і сирі нафтопродукти, ринок електричної енергії, озброєння, військова техніка, військова зброя і боєприпаси, державне оборонне замовлення…

 

1 млн грн

 

5 млн грн

Якщо сума закупівлі менше порогу, але більше 50 тис. грн, то в Prozorro обов’язково оприлюднюється звіт про укладення договору. Разом з тим замовник може проводити через Prozorro і допорогові закупівлі. У цьому випадку додатково звіт про укладений договір не оприлюднюється, а переможець визначається за результатом конкурентної процедури закупівлі. На сайті Prozorro можна фільтрувати закупівлі за регіоном, конкретними замовниками, статусом закупівлі (тільки оголошено закупівлю чи вже завершено тощо), сумою, предметом закупівлі та інше.

ТИПОВІ ПОРУШЕННЯ
ТА ЯК ЇХ ШУКАТИ

Підписання договору із учасником
з «чорного списку АМКУ»

Участь в торгах має брати як мінімум двоє учасників. Якщо на торги приходить лише один учасник, то замовник зобов’язаний їх відмінити. Часто на торги приходять пов’язані учасники, які лише імітують конкуренцію.

Такі дії розслідують адміністративні колегії в обласних та в центральному офісі Антимонопольного комітету України (далі – АМКУ). Якщо учасники визнані винними в антиконкурентних узгоджених діях, то на них накладають штраф. Вони також не можуть брати участь та перемагати у торгах протягом наступних трьох років з дати винесення такого рішення.

Як перевірити?

Перелік учасників торгів, які були оштрафовані АМКУ, можна переглянути на їх сайті

Аби перевірити, чи замовник не обрав переможцем компанію, яка була оштрафована, завантажте таблицю та здійсніть пошук по ній за назвою компанії чи фізичної особи.

Увага! Найкраще шукати за кодом (ідентифікаційним – для фізичної особи, кодом ЄДРПОУ –  для юридичної), оскільки можуть бути однакові імена та назви.

 

Якщо переможцем визнано учасника, рішення щодо якого АМКУ виніс менше 3 років тому, це є порушенням.

 

Куди скаржитися? Такі дії необхідно оскаржити замовникові та міжрегіональному територіальному органу Державної аудиторської служби України (далі ДАСУ). Замовник зобов’язаний усунути це порушення – тобто розірвати договір.

 

Увага! Учасники торгів мають право і можуть успішно оскаржити рішення АМКУ або призупи- нити його дію в судовому порядку. Перевіряйте інформацію про це в Єдиному державному реєстрі судових рішень.

 

Приклади:

http://bit.ly/2XvwuUC http://bit.ly/2XXeAP2

ТИПОВІ ПОРУШЕННЯ ТА ЯК ЇХ ШУКАТИ

Антиконкурентні узгоджені дії учасників торгів