Коли не можна, але дуже хочеться

NGL.media виявили у деклараціях про доходи сотні випадків заниження вартості автомобілів
14 Липня 2025

У медіа періодично з’являються новини про підозріло дешеві автомобілі, які декларують українські чиновники, політики чи правоохоронці. Наприклад, нещодавно журналісти «Рівне Медіа» виявили Volvo XC90 2016 року випуску, придбане всього за 20 тис. грн, у декларації депутата Рівненської облради Олега Стратюка. Таку вартість депутат пояснив тим, що купив пошкоджений автомобіль зі США. Попри це цей автомобіль на продаж він виставив за 30 тис. доларів.

Подібний випадок виявили і журналісти «Слідство.Інфо» – заступник гендиректора «Київзеленбуду» Аршак Магалов придбав Audi A4 всього за 5000 гривень, хоча середня ціна такого автомобіля 2016 року випуску становить 15-20 тис. дол.

Read this publication in English

NGL.media вирішили глибше дослідити цю тему та з’ясувати, наскільки поширене заниження вартості автомобілів. Ми виявили сотні таких випадків у деклараціях чиновників, правоохоронців, мерів і народних депутатів. Нижче ви знайдете повний список цих людей.

Такі дослідження відбуваються завдяки і фінансовій підтримці учасників спільноти NGL.media, яким доступний особливий контент і можливості

Автомобілі за символічними цінами

Є дві основні підстави для декларування автомобілів. Перша і основна – набуття у власність декларантом або його близьким родичем. Друга – набуття права користування автомобілем, власником якого є хтось інший.

Звичайно, тих, хто став власниками аномально дешевих автомобілів значно більше.

Народний депутат Максим Соколов (фото Марк Башловка)

Народний депутат Михайло Соколов (фото Марк Башловка)

Наприклад, депутат Верховної Ради Михайло Соколов народний депутат від «Батьківщини» у 2007-2012 рр., у грудні 2023 року знову став депутатом Верховної Ради замість Віталія Данилова, який достроково склав повноваження , який у жовтні 2022 року всього за 10 тис. грн придбав Toyota Highlander Hybrid 2022 року випуску – це приблизно у 200 разів дешевше реальної вартості, як свідчить статистика AUTO.RIA за той період.

Михайло Соколов заявив NGL.media, що придбав автомобіль з «суттєвими пошкодженнями», проте відмовився уточнити характер цих пошкоджень.

Про «трошки бите» авто розповіла NGL.media і Вікторія Негода, керівниця відділу земельних ресурсів та екології Пристоличної сільської територіальної громади біля Києва. У жовтні 2023 року вона нібито за 100 тис. грн придбала Hyundai Tucson 2022 р.в., хоча насправді ринкова вартість такого автомобіля принаймні вдесятеро вища.

Як ми це зробили? Згорнути

Спершу ми завантажили всі декларації про доходи, подані у 2022-2025 роках, де заповнений розділ «Цінне рухоме майно». З отриманого масиву, ми виокремили легкові автомобілі не пізніше 2022 року випуску.

Всі автомобілі були згруповані за одним шаблоном – бренд, модель, рік виготовлення, задекларована вартість (переведена у долари США за курсом на момент придбання). Додаткові дані про об’єм двигуна чи комплектацію не враховували, оскільки не всі декларанти вказують цю інформацію.

Для виявлення аномально низьких цін ми використовували розрахунок середньої вартості автомобілів найбільшої онлайн-платформи з продажу автомобілів AUTO.RIA. У фінальний список увійшли лише ті автомобілі, вартість яких занижена щонайменше втричі.

Натомість з правом користування автомобілем ситуація більш заплутана. Під час дослідження реєстру декларацій NGL.media виявили більше тисячі декларантів, які просто не вказують вартість авто.

Як пояснює Олексій Бойко, юрист Центру протидії корупції (ЦПК), у таких випадках декларант має право не вказувати вартість, якщо не знає її.  Проте, якщо вартість все ж вказана, то НАЗК цілком може запитати про підтверджувальні документи.

Мер Тернополя Сергій Надал (фото Facebook)

Мер Тернополя Сергій Надал (фото Facebook)

Все ж деякі посадовці вказують у деклараціях вартість автомобілів, якими користуються, але які їм офіційно не належать. Наприклад, міський голова Тернополя Сергій Надал у своїй останній декларації вказав, що користується автомобілем Audi Q7 2024 р.в. вартістю 750 тис. грн, яка формально належить його тестеві Богдану Вербовому.

Окрім того, що Надал не вказав у декларації, що насправді користується дорожчою спортивною версією Audi SQ7, вказана ним вартість занижена у понад п’ять разів. Як з’ясували NGL.media, цей автомобіль Богдан Вербовий придбав новим з автосалону у травні минулого року, а нещодавно його продали за 4,7 млн грн.

Сергій Надал відмовився пояснити причину дешевизни автомобіля, зазначивши лише, що вартість вказав «відповідно до офіційних документів».

Колишня народна депутатка Ірина Кормишкіна (фото Facebook)

Екс-депутатка Верховної Ради Ірина Кормишкіна (фото Facebook)

Уже колишня народна депутатка Ірина Кормишкіна обрана у 2019 році від партії «Слуга народу», у лютому 2025 року добровільно склала свої повноваження , яка у свіжій декларації вказала, що користується розкішним седаном Mercedes-Maybach S580 2022 р.в., що належить її чоловіку Юрію Кормишкіну. Вартість цього автомобіля Кормишкіна оцінила у 350 тис. грн, хоча його офіційна вартість стартує від 12 млн грн. Між іншим, власники такого авто щороку повинні сплачувати «податок на розкіш» у розмірі 25 тис. грн.

Ірина Кормишкіна відмовилась говорити з NGL.media про свій Mercedes-Maybach S580. Варто зауважити, що у березні цього року її разом з чоловіком уже було визнано винною у недостовірному декларуванні та незаконному збагаченні. Обох засудили до п’яти років позбавлення волі, але реальне ув’язнення замінили дворічним іспитовим терміном.

Цікава історія вийшла і у голови Золочівської районної ради Ореста Кавецького. У своїй декларації він вказав, що його дружина Христина Кавецька користується BMW X6 2022 р.в., що зареєстрована на її маму Марію Карвацьку. При цьому вартість BMW X6 вказана лише 100 тис. грн, що принаймні у 20 разів дешевше від найнижчої пропозиції на ринку. У розмові з NGL.media Орест Кавецький заявив, що вказував вартість зі слів дружини.

В чому сенс занижувати вартість автомобілів?

На думку юриста ЦПК Олексія Бойка, занижена вартість майна може бути ознакою приховування власних активів чи прихованого хабаря.

«Сьогодні йому продали машину за 10 тисяч гривень, а потім попросять щось зробити», – пояснює він. Буває також, що автомобіль декларують як подарунок і вказують вартість, визначену дарувальником. У таких випадках треба з’ясовувати, чи міг дарувальник дозволити собі такий подарунок.

Майже усі випадки заниження вартості майна в деклараціях випливають з відсутності офіційних доходів на купівлю такого майна.

На думку Олексія Бойка, заниження вартості майна (залежно від обставин та суми) можна інкримінувати як незаконне збагачення ст. 368-5 КК, карається ув’язнення на строк від 5 до 10 років , декларування недостовірної інформації ст. 366-2 КК, карається штрафом 51-85 тис. грн або ув’язненням до двох років , порушення вимог фінансового контролю ст. 172-6 КУпАП, штраф 17-42,5 тис. грн , необґрунтованість активів ст. 290 ЦПК, стягнення активів у дохід держави за судовим позовом  або порушення законодавства при отриманні подарунка ст. 172-5 КУпАП, штраф 1,7-3,4 тис. грн з конфіскацією такого подарунка .

Хто і як перевіряє майно декларантів?

Перевірку активів у деклараціях про доходи здійснює Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). У відповіді на запит NGL.media зазначено, що оцінку відповідності вартості майна проводять при повній перевірці декларацій. Якщо виявляють заниження, то цю інформацію передають правоохоронцям, а в разі виявлення ознак ухилення від сплати податків інформують податкову службу. 

Додатково в НАЗК надали NGL.media кілька прикладів оцінки заниженої вартості майна транспортних засобів, з яких випливає, що за потреби НАЗК ставить під сумнів достовірність цін, вказаних в договорі купівлі-продажу, а актуальність цін визначає, в тому числі, за онлайн-оголошеннями.

Наприклад, при перевірці інспектора кіберполіції Олександра Балоги, НАЗК виявило, що він купив мотоцикл Harley-Davidson всього за 50 тис. грн. Під час перевірки фахівці НАЗК встановили, що насправді цей мотоцикл було продано на AUTO.RIA за 658 тис. грн. Як наслідок НАЗК встановили, що Балога вніс недостовірні відомості на суму 658 тис. грн (порушення відповідно до ч.4 ст 172-6 КУпАП).

Проте в дуже схожому випадку НАЗК не застосувало жодних санкцій. Мова про перевірку начальника відділу департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Олександра Валуйського, який задекларував Hyundai Tucson своєї дружини за 500 тис. грн, хоча попередні власники продавали цей автомобіль принаймні вдвічі дорожче, а сам він виставляв його на продаж за 1,46 млн грн.

Автор Максим Піхо, редактор Олег Онисько, аналіз даних Назар Тузяк, переклад Неля Плахота, ілюстрація Марта Харковець

Сподобався текст? Підтримай NGL.media!

Навіть маленькі внески роблять можливими великі розслідування