Всі свої

Як мер прифронтового міста нагрів критичну інфраструктуру на 112 млн грн
07 Липня 2025

Уже понад три роки росіяни тероризують Марганець, де до початку війни мешкали понад 40 тис. людей. У місті постійні перебої з постачанням електроенергії та води, мешканці потерпають від регулярних обстрілів артилерією та дронами з окупованого Енергодару на лівому березі Дніпра – це сім кілометрів по прямій.

Тим часом, поки місто намагається виживати, мер Марганця Геннадій Боровик заробляє. Місцевий «Комбінат комунальних послуг», що забезпечує опалення критичної інфраструктури, за півтора роки уклав більше сімдесяти угод загалом на 123 млн грн, з яких понад 112 млн грн отримали лише четверо підприємців, прямо повʼязаних з Боровиком. 

Read this publication in English

Як перетворити забезпечення комунальних потреб на власний бізнес – досліджували NGL.media.

Це розслідування відбулося завдяки фінансовій підтримці учасників спільноти NGL.media, яким доступний особливий контент і можливості

Восени 2022 року лікарні, школи, садочки та інші підприємства комунальної сфери Марганця ризикували залишитися без тепла. Приватна компанія «Апс пауер технолоджі», що їх обігрівала з 2016 року, оголосила процедуру банкрутства.

Ще у 2016 році ця компанія збудувала шість нових котелень, що працюють на пелетах. Тоді це дозволило місту відмовитися від старих і неефективних котелень на газі.

Пелети або паливні гранули – це біопаливо, що виготовляють із деревних чи сільськогосподарських залишків. Наприклад, лушпиння соняшнику, пшеничних висівок, кукурудзи, деревної тирси чи соломи. Пелети мають форму циліндричних гранул розміром 6-8 мм. Це екологічно чисте та відносно дешеве паливо, яке зручно зберігати та транспортувати

Пелети або паливні гранули – це біопаливо, що виготовляють із деревних чи сільськогосподарських залишків. Наприклад, лушпиння соняшнику, пшеничних висівок, кукурудзи, деревної тирси чи соломи. Пелети мають форму циліндричних гранул розміром 6-8 мм. Це екологічно чисте та відносно дешеве паливо, яке зручно зберігати та транспортувати

Банкрутство «Апс пауер технолоджі» призвело до того, що Марганецька міськрада викупила котельні і передала їх новоствореному комунальному підприємству «Комбінат комунальних послуг». При цьому керівником комунального підприємства став Генадій Рябоконь саме так – Генадій – вказане ім’я Рябоконя у всіх документах та реєстрах   – колишній керівник збанкрутілої компанії.

Перші угоди: завищені ціни з самого початку

«Комбінат комунальних послуг» почав закуповувати товари та послуги з кінця 2023 року. На сьогодні підприємство вже уклало 71 угоду загальною вартістю 123 млн грн дані Clarity Project . Очікувано, найбільша стаття витрат – паливні пелети, на які витратили 112 млн грн. 

Наприкінці 2023 року комунальне підприємство уклало чотири однакові угоди з чотирма різними ФОПами Світланою Сисоєвою, Світланою Овдій, Галиною Пасічник та Альоною Єфімовою загальною вартістю 35,2 млн грн. Кожна підприємиця отримала по 8,8 млн грн за 1300 тонн трьох видів паливних пелет.

Усі четверо постачали пелети за однаковими – і суттєво завищеними цінами. У договорах вказано, що за тонну пелет з лушпиння соняшнику і висівок «Комбінат комунальних послуг» платив по 5500 грн, хоча сусідні громади у той час купували такі ж пелети по 4800 грн/т та 4490 грн/т відповідно. Натомість деревні пелети марганцівські комунальники купили по 11000 грн/т, хоча могли б за 6985 грн/т. Таким чином загальна переплата на угодах 2023 року склала понад 8,2 млн грн.

Захмарні ціни 2025 року та втручання аудиторів

Цієї весни «Комбінат комунальних послуг» почав підготовку до наступного опалювального сезону. Уже 17 квітня підприємство провело пряму закупівлю Марганецька громада має статус території активних бойових дій, що дозволяє місцевим бюджетним установам закуповувати товари та послуги напряму, без конкурентних торгів. Цим статусом комунальне підприємство користувалося під час усіх закупівель пелет   7200 тонн пелет загальною вартістю 76,8 млн грн. Цей обсяг порівну поділили між собою уже згадані Світлана Сисоєва та Світлана Овдій, які знову запропонувати абсолютно однакові ціни.

Кожна з підприємиць мала поставити по 120 тонн трьох різних видів пелет: з лушпиння соняшника, пшеничних висівок та деревини. В обґрунтуваннях до договорів комунальники запевняли, що серед усіх комерційних пропозицій Сисоєва та Овдій запропонували найнижчу вартість.

Проте NGL.media виявили, що насправді вартість пелет завищена майже вдвічі. Цього разу комунальники платять по 10000 грн за тонну пелет з лушпиння чи висівок, хоча ринкові ціни не перевищують 5500 грн/т. Дорожчі деревні пелети «Комбінат комунальних послуг» вирішив купити по 12000 грн/т, хоча могли б по 6400 грн/т.

Нескладні підрахунки свідчать, що в результаті переплата на цих двох закупівлях у Світлани Сисоєвої та Світлани Овдій перевищує 35 млн грн.

На щастя, питання до вартості пелет для марганцівських комунальників виникли і у Держаудитслужби, яка наприкінці травня розпочала відповідні  перевірки. У той же день «Комбінат комунальних послуг» раптово оприлюднив додаткові угоди, знизивши вартість пелет відразу на 29 млн грн – з 76,8 млн грн до 47,8 млн грн.

Керівництво «Комбінату комунальних послуг» відмовилось відповідати на запит NGL.media про причини такого різкого зниження вартості. Натомість аудиторам комунальники пояснили це «коливанням цін на пелети паливні у бік зменшення». Така відповідь аудиторів задовольнила. При цьому, схоже, ніхто не звернув уваги, що ці додаткові угоди про зниження до 47,8 млн грн датовані наступним днем після укладення основних угод на 76,8 млн грн. Таке собі «коливання цін» впродовж одного дня…

Команда мерських постачальниць

Як з’ясували NGL.media, Світлану Сисоєву, Світлану Овдій, Галину Пасічник та Альону Єфімову обʼєднує не лише продаж пелет за однаковими цінами. Усі вони схожі на підставних осіб і пов’язані з мером Марганця Геннадієм Боровиком. Виглядає, що саме Боровик і є головним організатором та бенефіціаром їхньої діяльності.

Міський голова Марганця Геннадій Боровик (фото Instagram) 

Міський голова Марганця Геннадій Боровик (фото Instagram)

31-річна Світлана Сисоєва першу угоду вартістю 8,8 млн грн уклала лише за місяць після реєстрації ФОП. Разом з договором на порталі електронних закупівель Prozorro був оприлюднений протокол перевірки якості пелет, у якому була вказана адреса складу, де вони зберігались. Виявилося, що Сисоєва зберігає 1300 тонн пелет на Томаківському комбікормовому заводі, який належить меру Марганця Геннадію Боровику.

Окрім того, Сисоєва фактично є підлеглою Боровика, адже працює директоркою комунального «Центру творчості дітей та учнівської молоді», де ще й веде хореографічний гурток. Її чоловік Олександр Сисоєв працює головним інженером компанії «Агро-Хліб», що теж належить мерові.

Наразі Світлана Сисоєва має угоди на постачання пелет трьом комунальними підприємствами Марганця загальною вартістю майже 52 млн грн дані YouControl . Вона відмовилась говорити з NGL.media про вплив мера міста на її бізнес.

60-річна Світлана Овдій почала укладати угоди з марганцівськими комунальниками з 2022 року. Спочатку були невеликі підряди на постачання борошна, манки та крохмалю, згодом — мільйонні контракти на пелети загальною вартістю понад 51 млн грн.

Світлана Овдій заявила NGL.media, що не може нічого коментувати, бо продажами пелет займається її бухгалтерка Інна Касьянова, яка, своєю чергою, відмовилася від коментарів. Прикметно, що Інна Касьянова працює головною бухгалтеркою Томаківського комбікормового заводу – того самого, що належить Боровику.

33-річна Галина Пасічник зареєструвала ФОП у 2022 році. До угоди на пелети вартістю 8,8 млн грн вона мала лише два невеликі підряди від Марганецької центральної міської лікарні на ремонт та підготовку до опалювального сезону.

Коментувати співпрацю з комунальними підприємствами Пасічник відмовилася, посилаючись на брак часу. У її Instagram це підтверджується – на особистій сторінці Галина розповідає про схуднення, а на комерційній продає брендовий дитячий одяг.

Її чоловік Павло Пасічник також має кілька дрібних угод з «Комбінатом комунальних послуг» на 600 тис. грн. Він має ФОП і володіє парою компаній, одна з яких – ТОВ «Славія 2017» – зареєстрована за адресою ТОВ «Агро-Хліб» Боровика. Окрім того, минулого року Павло Пасічник представляв «Агро-Хліб» на аукціоні з передачі в суборенду землі.

Альона Єфімова також зареєструвалася підприємицею незадовго до отримання підряду на 8,8 млн грн. При реєстрації вона вказала контактним номер телефону депутата Марганецької міськради і зятя мера Дмитра Буряка.

Дмитро і Катерина Буряки. Катерина – донька мера Марганця Геннадія Боровика (фото ВКонтакте)

Дмитро і Катерина Буряки. Катерина – донька мера Марганця Геннадія Боровика (фото ВКонтакте)

Дмитро Буряк у телефонній розмові з NGL.media спершу підтвердив, що представляє Єфімову, проте, вислухавши запитання, відмовився від коментарів. «Я не володію інформацією і не знаю, чому Альона Єфімова вказала мій номер під час реєстрації. Задайте їй ці питання», – нервово відповів Буряк. Після розмови його телефон зник з контактів ФОП Єфімової, проте залишився в історії змін інформації про підприємицю.

NGL.media не вдалося зв’язатися з Альоною Єфімовою.

Сімейні зв’язки у комунальній схемі

Зять мера Дмитро Буряк бере участь у цій історії з самого початку. У 2023 році він працював у комунальному підприємстві «Інфраструктурного розвитку та благоустрою Марганецької міської територіальної громади», що купувало для міста котельні збанкрутілого «Апс пауер технолоджі» Дмитро Буряк керує у Марганці іншим комунальним підприємством «Комунальник» .

Представляв місто на тому аукціоні Генадій Рябоконь – колишній директор «Апс пауер технолоджі» і нинішній керівник «Комбінату комунальних послуг».

У письмовому коментарі для NGL.media Генадій Рябоконь запевнив, що постачальників пелет обирає, орієнтуючись виключно на надійність та якість товару. «Ми маємо не тільки надійного постачальника, а й підтримуємо місцевих підприємців, які підтримують економіку міста», – пояснив він.

Розслідування NGL.media свідчить, що «Комбінат комунальних послуг» справді підтримує місцевих підприємців – але лише за умови їхньої приналежності до мера Марганця Геннадія Боровика, його родини або бізнесу.

Півтора роки пул з чотирьох прямо пов’язаних з мером підприємців продає комунальному підприємству біопаливо за очевидно завищеними цінами. Загальна вартість таких угод уже перевищила 112 млн грн.

Перед публікацією цього матеріалу NGL.media звернулися до мера Марганця Геннадія Боровика з проханням прокоментувати його роль у цій історії і виявлені факти розтрати міського бюджету, проте він відмовився у грубій формі.

Автор Єлизавета Чип, редактор Олег Онисько, переклад Неля Плахота, обкладинка Марта Харковець

Сподобався текст? Підтримайте NGL.media!

Навіть маленькі внески роблять можливими великі розслідування