За останні півроку Запорізька ОДА уклала десятки угод на постачання військових товарів з фізичними особами-підприємцями, витративши загалом майже 167 млн грн. Більше чверті цієї суми – 44,3 млн грн – отримали четверо підприємців з Фастова на Київщині, які займаються бізнесом, схоже, лише на папері.
Значну частину таких угод управління оборонної роботи Запорізької ОДА намагається приховати, не публікуючи їх на порталі Prozorro і прикриваючись статусом оборонного замовника, хоча це не так.
Це розслідування відбулося завдяки учасникам спільноти NGL.media, яким доступний особливий контент і можливості.
«Я працюю вихователем, в мене в групі 33 дитини. Стабільно ходять 27 дітей, то за 7100 грн вже підшукую іншу роботу, бо за такі гроші така кількість дітей та вимог не відповідають одне одному… Хоча мені моя робота подобається але і зарплата відповідна має бути…», – такий коментар залишила весною минулого року 29-річна вихователька дитсадка Катерина Свинцицька під час обговорення зарплат педагогів на сайті національної освітньої платформи «Всеосвіта».
Уже за кілька місяців її життя круто змінилося. У жовтні того ж 2024 року Катерина зареєструвалась як ФОП з основними видом діяльності «оптова торгівля електронним і телекомунікаційним устаткуванням та деталями до нього». І хоч раніше вона ніколи не займалася бізнесом і не мала справи з технікою, тим більше військовою, уже через місяць уклала контракти майже на 3,4 млн грн.
Проте насправді життя Катерини особливо не змінилося. Вона й досі працює вихователькою дитсадка «Ромашка» у Фастові, хоч і знайшла підробіток аніматором.
NGL.media зателефонували у дитсадок у надії з’ясувати, як їй вдається поєднувати цю роботу з торгівлею комплектуючими для дронів. Спочатку Катерина Свинцицька не могла зрозуміти про що мова, а пізніше заявила, що всіма продажами займається її бухгалтерка. Проте назвати бухгалтерку та дати її контакти, вона категорично відмовилась.
Загалом за півроку Катерина Свинцицька уклала з управлінням оборонної роботи Запорізької ОДА чотири угоди на загальну суму 5,1 млн грн. Це її єдиний замовник.
Типовим прикладом є укладена наприкінці березня пряма угода на закупівлю 35 відеосистем для FPV-дронів за 1,7 млн грн.
Відповідальна за закупівлі в управлінні оборонної роботи Запорізької ОДА Каріна Керімова у розмові з NGL.media пояснила, що прямі угоди укладають через нагальність потреб військових. У таких випадках вона спочатку «гуглить», вибирає кілька інтернет-магазинів, де є потрібний товар, з’ясовує ціни і пропонує надіслати комерційні пропозиції.
«Але десь 95% відмовляються укладати прямий договір з бюджетною організацією, тому що в нас післяплата. Якщо не вдається домовитись, тоді я продзвонюю всіх, з ким ми коли-небудь укладали договори, навіть якщо це не був саме цей товар, а лише щось схоже», – розповіла Каріна Керімова.
Свинцицька, за словами Керімової, сама виявила ініціативу і надіслала комерційну пропозицію саме на цю закупівлю відеосистем для FPV-дронів. Дивно, бо за кілька місяців до того саме зі Свинцицькою управління оборонної роботи Запорізької ОДА уклало за один день відразу три прямі угоди, в тому числі і на такі ж відеосистеми для дронів. Судячи з документів, вихователька дитсадка у той же день поставила товар за усіма трьома угодами і отримала майже 3,4 млн грн.
Приєднуйтесь до спільноти NGL.media! Так ви не лише підтримаєте нашу роботу, але й отримаєте доступ до закритого контенту і можливостей
Ще одного підприємця з Фастова, Романа Садовського, відповідальна за закупівлі управління оборонної роботи Запорізької ОДА Каріна Карімова пригадати не змогла. Хоча у нього дуже багато спільного з Катериною Свинцицькою.
Наприклад, свою першу пряму угоду він також уклав лише через місяць після реєстрації підприємцем – і відразу на 14,8 млн грн. Управління оборонної роботи Запорізької ОДА замовило у нього 17,4 тис. пластикових контейнерів для скиду переносного комплексу мінування. Насправді це досить складна конструкція, що складається з кількох різних компонентів, які треба зібрати докупи – проте Садовський, за документами, спромігся поставити усю партію в день укладення угоди.
Лише після запиту NGL.media управління оборонної роботи Запорізької ОДА оприлюднило звіт про цю угоду, вказавши проте лише третину закупівлі – 4,9 млн грн за 5,8 тис. контейнерів. Насправді ж, за цією угодою було три однакові оплати перша, друга, третя на загальну суму 14,8 млн грн. Таким чином запорізькі чиновники, ймовірно, приховали додаткові угоди майже на 10 млн грн, що прямо суперечить закону, вважає експертка з реформи оборонних закупівель Неллі Стельмах.
34-річний Роман Садовський, який за кілька місяців отримав від Запорізької ОДА загалом 18,8 млн грн, зареєстрований підприємцем у Бердичеві на Житомирщині, проте мешкає у Фастові. Раніше він працював на залізниці, але кілька років тому почав працювати в одному з місцевих відділень «Нової Пошти».
З Катериною Свинцицькою його пов’язують очевидно романтичні стосунки, які він демонструє у соцмережі.
Загалом за останні шість місяців ця пара з Фастова продала Запорізькій ОДА товарів оборонного призначення майже на 25 млн грн. І все це без відриву від основного місця роботи.
Роман Садовський проігнорував неодноразові прохання NGL.media про коментар.
Каріна Керімова, яка відповідає за закупівлі управління оборонної роботи Запорізької ОДА заявила NGL.media, що не досліджує підрядників перед підписанням з ними угод.
«В мене немає такої можливості дивитися, чим люди займаються. Мене цікавить лише ФОП, щоб в нього були необхідні КВЕДи, ціна і якість товару», – пояснила вона.
NGL.media виявили, що окрім Свинцицької і Садовського управління оборонної роботи Запорізької ОДА має ще щонайменше двох підрядників з Фастова, які пов’язані між собою.
Це 25-річна Аліна Вірник, яка є ФОПом лише п’ять місяців, але вже продала Запорізькій ОДА товарів для військових на 9,2 млн грн. Вона також отримала перший підряд на 5,6 млн грн на комплектуючі для скиду мін з дронів через місяць після реєстрації і доставила замовлення у Запоріжжя того ж дня. Звіт про цю угоду управління оборонної роботи Запорізької ОДА опублікувало лише після запиту NGL.media. А у березні цього року Вірник продала обладнання для безпілотників на 3,5 млн грн.
Вірник у письмовому коментарі NGL.media підтвердила, що працює з управлінням у Запоріжжі. «Я просто розсилала комерційні пропозиції на різні військові адміністрації та військові частини, на них відгукнулась Запорізька військова адміністрація, відповідно було заключено договір про постачання», – пояснила вона, відмовившись від решти питань з огляду на «специфіку діяльності».
З Фастова виявився і 32-річний Валерій Бiлека, зведений брат Аліни Вірник, який теж лише кілька місяців тому став підприємцем і почав працювати виключно із Запорізькою ОДА. Свою першу угоду вартістю 5,2 млн грн він уклав вже через 11 днів після реєстрації ФОПом. За кілька місяців Білека і Вірник отримали оборонних замовлень на 19,5 млн грн і, судячи з документів, незмінно поставляли товари у день підписання угод.
Валерій Білека відмовився говорити з NGL.media. У відповідь на припущення, що він разом зі зведеною сестрою є підставними особами, лише риторично зауважив: «А хто ж вам цю інформацію надасть? Смішні ви люди».
Валерій Білека правий щодо приховування інформації. Річ у тім, що більшість угод, які уклав він чи інші фізичні особи-підприємці, відсутні на порталі електронних закупівель Prozorro. Порахувати суми контрактів ми змогли лише за допомогою порталу використання публічних коштів.
«Практика прямих закупівель органами місцевого самоврядування для військових частин – це нормальна практика, проте управління оборонної роботи Запорізької ОДА не має статусу замовника у сфері оборони вичерпний перелік державних замовників у сфері оборони визначений в урядовій постанові «Питання оборонних закупівель» , а тому звіти про такі угоди мають бути опубліковані впродовж трьох робочих днів після укладання, – пояснює експертка з реформи оборонних закупівель Неллі Стельмах. – Якщо орган місцевого самоврядування порушує цей термін, то наступає адміністративна відповідальність за протермінування оприлюднення інформації про закупівлі штраф накладається на службових або уповноважених осіб замовника: 1,7 тис. грн за перше порушення і 3,4 тис. грн за кожне повторне вчинене протягом року . Якщо ж взагалі не оприлюднюють – це можна трактувати як службову недбалість, що передбачає кримінальну відповідальність».
Управління оборонної роботи Запорізької ОДА не пояснило причини приховування угод. Проте після того, як NGL.media надіслали офіційний запит, згадані у запиті прямі угоди без пояснень з’явилися на порталі Prozorro.
NGL.media проаналізували угоди лише з фізичними особами-підприємцями, але управління оборонної роботи Запорізької ОДА укладає сотні угод на мільярди гривень. За даними Сlarity Project, минулого року управління таким чином витратило майже 2,2 млрд грн і ще понад 1,6 млрд грн лише за чотири місяці цього року.
Керівник управління Максим Галуцький не відреагував на прохання NGL.media про коментар і не відповів на жоден з надісланих запитів.
Автор Єлизавета Чип, редактор Олег Онисько, обкладинка Вікторія Демчук