Міносвіти провалило службове розслідування про завищену вартість шкільних підручників

18 Листопада 2024

Службове розслідування чиновників Міносвіти з приводу завищення видавництвом «Атлант» вартості шкільних підручників закінчилося констатацією факту, що у міністерства нема повноважень для повноцінної перевірки ймовірних зловживань. Особливості цього розслідування, за яким NGL.media спостерігали понад три місяці, наштовхує на припущення у свідомому саботажі.

Про проведення службове розслідування Міносвіти оголосило ще 5 серпня – через кілька годин після публікації NGL.media про значне завищення вартості нових підручників для школярів з особливими освітніми потребами. Для перевірки виявлених NGL.media фактів створили окрему комісію з восьми чиновників на чолі з заступником міністра Андрієм Сташківим.

Через два місяці, відведені для роботи комісії, результати її роботи так і не були оприлюднені. Лише у відповідь на запит NGL.media прес-служба Міносвіти повідомила, що «результати службового розслідування […] показали, що всі державні кошти, призначені для оплати поліграфічних послуг, було включено до витрат поліграфічних підприємств, які займалися друком підручників». Тобто для очевидного висновку, прямо вказаного у тексті NGL.media, чиновникам знадобилося два місяці.

Оскільки на цьому повноваження Міносвіти закінчилися, у тій же відповіді, надісланій 7 жовтня, міністерство пообіцяло звернутися до Держаудитслужби для проведення додаткової перевірки. Пізніше з’ясувалося, що відповідного листа у Держаудитслужбу надіслали лише 31 жовтня. 

Оскільки з цієї відповіді важко зрозуміти чим саме займалися чиновники Міносвіти впродовж двох місяців, NGL.media звернулися з проханням пояснити це до заступника міністра Андрія Сташківа, який очолював комісію. Він відмовився говорити особисто, а прес-служба міністерства надіслала у листопаді нову відповідь, з якої випливає, що вони вибірково перевіряли 13 договорів, укладених у 2021-2024 роках, від семи різних видавництв. Нагадаємо, що у розслідуванні NGL.media йшлося про договори на понад 160 млн грн видавництва «Атлант», створеного лише серпні 2023 року, тож у чому суть такого «службового розслідування» – зрозуміти важко.

Міносвіти також вказує, що звернулося із запитами до двох друкарень, в тому числі і до ТОВ «ПЕТ», що фігурує у розслідуванні NGL.media – і в результаті «перевищення вартості поліграфічних послуг […] не виявлено». Нагадаємо, що опитані раніше NGL.media друкарні бралися виконати замовлення у два-три рази дешевше, а те саме ТОВ «ПЕТ» – майже у п’ять разів дешевше.

«Однак для зʼясування додаткових фактів (зокрема, витрат ТОВ «Побутелектротехніка», які включені до вартості поліграфічних послуг з виготовлення підручника для осіб з ООП 6 клас) необхідна зовнішня перевірка, яку МОН не має повноважень проводити. Водночас ми готові сприяти проведенню ґрунтовної зовнішньої перевірки та вже звернулися до Державної аудиторської служби України. Порядок проведення такої перевірки та її строки визначатиме ДАСУ», – йдеться в останній відповіді Miносвіти.

Нагадаємо, що після публікації розслідування про завищення вартості шкільних підручників видавництво «Атлант» розгорнуло масштабну інформаційну кампанію проти NGL.media, обличчям якої став співвласник «Атланту» Віктор Круглов і Віктор Круглов – відомий постачальник підручників для МОН, на його видавництва «Основа» і «Ранок» щороку припадає чи не найбільша сукупна вартість підрядів . Окрім того, юристи «Атланту» уже тричі подавали позов проти NGL.media до Господарського суду міста Києва і тричі отримували відмову. Така тактика, не виключено, спрямована на те, щоб позов потрапив до «правильного» судді.

Окрім того, після публікації розслідування NGL.media київська поліція відкрила кримінальне провадження стосовно зловживань з бюджетними коштами під час закупівлі послуг у видавництва «Атлант». Проте, судячи з єдиної доступної на цей момент ухвали, ні слідча, ні прокурор не зацікавлені у реальному розслідуванні.

Сподобався текст? Підтримай NGL.media!

Навіть маленькі внески роблять можливими великі розслідування