Майже 350 коробок гуманітарних медикаментів зіпсувались у Львові через розслідування поліції

Внаслідок тривалого розслідування львівської поліції, неналежного зберігання і неквапливості прокуратури зіпсувалися сотні коробок з медикаментами, переданими в Україну з гуманітарною метою.

Про це NGL.media розповіла Віра Шварцкоп, представниця волинської громадської організації «Самооборона», якій після закриття кримінального провадження львівська поліція передала на баланс майже 350 коробок з медикаментами, арештованими ще у липні 2022 року.

Майже у всіх переданих волонтерам ліків закінчився термін придатності, а решта фактично знищені внаслідок неналежного зберігання. Медикаменти майже два роки зберігалися у мокрих картонних коробках – частина з них просто згнила.

Стан медикаментів, переданих в Україну з гуманітарною метою, після двох років зберігання на одному із львівських складів

Стан медикаментів, переданих в Україну з гуманітарною метою, після двох років зберігання на одному із львівських складів (фото «Самооборона»)

«До нас приходив медик з Третьої штурмової бригади, так він з усіх ліків взяв лише ортези і ортопедичні вироби для стабілізації, іммобілізації і підтримки тіла або уражених кінцівок, їх нормального функціонування , навіть бинти не став брати, бо вони смердять, їм таке використовувати не можна», – каже Віра Шварцкоп.

За її словами, не більше 10% від всіх медикаментів та виробів медичного призначення ще можна буде використати. Загалом у коробках було різне – від таблеток для епілептиків до інсуліну, ортези, перев’язувальні матеріали тощо.

Майже 350 коробок з медикаментами, що зберігалися на одному з львівських складів на вул. Промисловій були арештовані ще у липні 2022 року у рамках відкритого поліцією розслідування щодо можливого продажу гуманітарної допомоги благодійними організаціями і У межах цієї справи перевіряли різні благодійні організації, тоді ж виявили продаж волонтерами автомобілів, ввезених як гуманітарна допомога для ЗСУ . Правоохоронці підозрювали волонтерів організації «Міжнародний Фонд «Вільна Душа України» в продажі гуманітарних аптечок. Директор цієї організації Іван Гасинець заявив NGL.media, що ліки на тому складі не мали жодного стосунку до його фонду.

Судячи з усього, так вирішили й слідчі, тому у червні 2023 року справу про медикаменти взагалі закрили, проте арешт з ліків так і не зняли. Спочатку прокурор Галицької окружної прокуратури м. Львова клопотав про вирішення долі вилучених в ході обшуків медикаментів, проте у листопаді того ж року забрав свою заяву.

У результаті ліки ще кілька місяців пролежали на складах. Лише 19 квітня 2024 року за новим клопотанням прокурора Галицької окружної прокуратури м. Львова арешт зняли та передали медикаменти на баланс ГО «Самооборона».

 «Склад, з якого ми забирали ці ліки, в поганому стані, дах тече, на підлозі болото, і взагалі там, крім переданих нам медикаментів, була й купа іншого вилученого майна, яке теж псується, бо зберігається в неналежних умовах», – розповіла NGL.media представниця «Самооборони» Віра Шварцкоп.

Сподобався текст? Підтримай NGL.media!

Навіть маленькі внески роблять можливими великі розслідування

Згідно з текстом ухвали про скасування арешту, власником медикаментів є львів’янин Назар Джафаров. Проте він заявив NGL.media, що це лише формальний статус, про який його попросила прокуратура, щоб можна було законно передати медикаменти ГО «Самооборона».

NGL.media також намагались отримати пояснення від Галицької окружної прокуратури, щоб з’ясувати причини такої тривалої затримки зі зняттям арешту. Проте прокуратура просто переслала запит у поліцію, яка заявила, що правові підстави для надання відповіді відсутні.

Ми публікуємо лише ексклюзивні розслідування та аналітику на основі великих даних. Підпишіться, щоб отримувати наші найкращі історії


Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції та не відображає погляди National Endowment for Democracy