NGL.media виявили митну декларацію на зниклі у Львові майже 10 тис. аптечок для ЗСУ

Офіційне розслідування триває уже півтора роки без особливих результатів

NGL.media вдалося виявити митну декларацію на ввезення майже 10 тис. тактичних аптечок, які зникли у Львові у листопаді 2022 року. Це перше виявлене журналістами документальне підтвердження того, що отримувачем гуманітарного вантажу була безпосередньо Львівська обласна військова адміністрація (ЛОВА). Тим часом львівська поліція за півтора роки розслідування так і не встановила винних.

Тактична аптечка IFAK (фото ЗУАДК)

Формально розслідування цієї справи триває з кінця листопада 2022 року, коли до львівської поліції звернулися представники американської благодійної організації ЗУАДК і Злучений Український Американський Допомоговий Комітет , стурбовані зникненням 9700 тактичних аптечок загальною вартістю 908,6 тис. доларів. Проте лише нещодавно у реєстрі судових рішень з’явилися кілька ухвал, з яких можна зробити висновок, що найбільшим успіхом слідчих наразі є «банка білого кольору із вмістом невідомої речовини рослинного походження», вилучена під час обшуку в одного з фігурантів.

Публічно про зникнення важливого гуманітарного вантажу стало відомо у липні 2023 року після розслідування NGL.media. Тоді представники ЛОВА заперечували, що отримували партію тактичних аптечок. Проте представник ЗУАДК Андрій Дида стверджував, що він особисто бачив коробки з аптечками на одному зі складів у Львові, який використовував гуманітарний штаб ЛОВА.

На жаль, Андрій Дида, який міг би стати одним із ключових свідків, помер через кілька місяців після виходу тієї публікації.

Втім, NGL.media вдалося отримати копію митної декларації, яка свідчить, що вантажівка з аптечками справді перетнула кордон 10 листопада 2022 року, отримувачем вказана ЛОВА, а сам вантаж мав бути доставлений за адресою Львів, вул. Земельна,1, де на той момент був розташований склад гуманітарний штаб ЛОВА.

Копія митної декларації, на підставі якої вантажівка з майже 10 тис. тактичних аптечок IFAK, закуплених американськими волонтерами, в’їхала на територію України (фото NGL.media)

За півтора року переконливих результатів у слідства нема: поліція нікого не затримала і не відшукала зниклі аптечки. Судячи з оприлюднених днями ухвал у цій справі, майже за рік після злочину, у вересні 2023 року слідчі отримали дозвіл провести обшуки на складі, аби вилучити документи. А потім, у листопаді 2023 року, слідчі отримали дозвіл вилучити і дослідити митні документи щодо двох вантажівок MAN, які завозили гуманітарну допомогу від ЗУАДК.

Також Личаківський районний суд дозволив слідчим отримати роздруківки з інформацією про телефонні розмови та переписку між людьми, які можуть бути причетні до зникнення аптечок. В одного із ймовірних фігурантів і прізвище у справі зашифроване провели обшук вдома, де вилучили «банку білого кольору із вмістом невідомої речовини рослинного походження», яку визнали речовим доказом у цій справі.


Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції i не відображає погляди National Endowment for Democracy