Відновити публічне декларування влади без «дірок» і маніпуляцій – заява

08 Серпня 2023

Провідні українські громадські організації, зосереджені на боротьбі з корупцією, оприлюднили спільну заяву із закликом до Верховної Ради про відновлення електронного декларування доходів усіх представників влади і вільний публічний доступ до цих декларацій. Спільну заяву опублікував Центр протидії корупції (ЦПК).

Нижче публікуємо повний текст заяви:

«Ми, громадські організації та журналісти, закликаємо представників влади відновити електронне декларування та публічний доступ до декларацій представників влади.

Без маніпуляцій та дірок. Без приховання від суспільства даних, які роками дозволяли нам виявляти корупційні звʼязки.

Ми вітаємо прийняття законопроєкту про відновлення електронного декларування (№9534) в першому читанні.

Проте маємо зауважити: на сьогодні у законопроєкті наявні ризики, які не дозволять зробити процес декларування ефективним та прозорим. А отже – не дозволять виявити тих, хто під час війни використовує бюджетні кошти та посади для особистого збагачення. Від цього залежить як наша перемога сьогодні, так і довіра до України у світі.

Запит суспільства щодо відкритості декларацій влади лишається надвисоким. 97,1 % українців виступають за відкриті декларації про «воєнні доходи чиновників».

На наше переконання, до другого читання народні депутати мають внести до законопроєкту такі зміни, аби задовольнити запит суспільства та зберегти довіру міжнародних партнерів:

1. Забезпечити публічність декларацій чиновників у тому ж обсязі, що й до вторгнення – у тому числі до даних про третіх осіб, з якими повʼязані посадовці. Наразі проєкт пропонує закрити від публічного доступу всі імена третіх осіб в деклараціях. Мова йде як про родичів декларантів на яких часто записані активи, так і сторонніх осіб, в яких декларанти купують майно, на яких можуть його оформляти, осіб які позичають декларанту гроші або здають майно в оренду.

Саме  публічність цих даних допомагає громадськості та журналістам встановити корупційні звʼязки у владі.

2. Виключити зі законопроєкту непрозорі пороги ринкової вартості користування обʼєктом. Так, законопроєкт передбачає, що однією з умов для декларування майна, яким користується чиновник, є «ринкова вартість такого користування», що має перевищувати 50 прожиткових мінімумів (134 тис. грн) за весь час користування.

Чиновники зможуть легко маніпулювати такою нормою. Наприклад, укладати  договори оренди із заниженою вартістю користування. Або ж прикриватися фіктивною оцінкою вартості.

Ви теж можете викривати нечистих на руку чиновників? Нам потрібні такі люди

Ще простіше стане уникати декларування активів, оформлених на родичів або друзів, адже в цьому випадку, якщо чиновник придбав «лексус» та оформив його на родича, щоб не декларувати машину він зможе просто  укласти «правильний» договір з самим собою.

Враховуючи вищезазначене,  закликаємо народних депутатів України:

1. Виправити вказані недоліки законопроєкту про відновлення декларування перед голосуванням у другому читанні;

2. Не зволікати з розглядом законопроєкту та повернути обов’язкове електронне декларування якнайшвидше 

Центр протидії корупції 

ВО «Автомайдан»

Громадська рада при НАЗК

Асоціація відкритих даних 

Інститут законодавчих ідей

Рух ЧЕСНО

Фундація DEJURE

Центр громадського моніторингу та досліджень 

Центр економічної стратегії

Антикорупційний штаб

Transparency International Ukraine

StateWatch

YouControl

Криворізький Центр Розслідувань

Адвокатська Дорадча Група 

Центр політико-правових реформ

Bihus.Info

NGL.media (ГО Львівська група)