Заступник голови Львівської облради може бути причетним до зловживань системою «Шлях»

Редакція отримала скріншоти особистої переписки
09 Березня 2023

Заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод може бути безпосередньо пов’язаним з 28-річним Михайлом Міхняком, який за даними поліції, допоміг щонайменше 20 ухилянтам виїхати за кордон. І, ймовірно, навіть давав йому прямі вказівки, кого слід вносити у подання на виїзд з країни через систему «Шлях». Про це свідчить скріншоти особистої переписки Холода з Міхняком, які опинилися у розпорядженні «Наших грошей. Львів».

Раніше у ЗМІ з’явилися свідчення, що Михайло Міхняк представлявся позаштатним помічником заступника голови Львівської облради, проте Юрій Холод прямо заперечив будь-які ділові стосунки з Міхняком. 

«Він ніколи не був моїм помічником, ані офіційним, ані позаштатним. Ми знайомі, він справді колись чайники передавав для ЗСУ, але ніякого відношення ані до мене, ані до моєї роботи – немає», – заявив Юрій Холод у коментарі ZAXID.NET.

У соцмережах Михайло Міхняк також представляється як працівник облради, проте у прес-службі ЛОР нам підтвердили, що протягом останніх двох каденцій Міхняк не був ні помічником жодного з депутатів, ні штатним співробітником. 

Втім, «Нашим грошам. Львів» стало відомо, що Юрій Холод не лише добре знайомий з Міхняком, але й, схоже, давав йому прямі вказівки. У приватній переписці Холод просить «додати ще цих хлопців» до списку і надсилає копії паспортів двох мешканців Львівщини – 29-річного Богдана Лехманика та 59-річного Юрія Стецюру. 

Редакції невідомо, коли саме відбулась ця розмова, збережена на скріншотах з телефону Міхняка. Але в результаті обидвох вказаних Холодом чоловіків внесли до системи «Шлях» від громадської організації «Корпус сприяння армії», заснованої Михайлом Міхняком у квітні 2022 року. І вони змогли виїхати з країни, хоча як мінімум один із них точно не має жодного стосунку до волонтерської діяльності.  

Міхняк стверджував, що його «громадська організація співпрацюватиме із міжнародними волонтерами та укладає договори про міжнародну співпрацю задля допомоги українським військовим, зокрема медичними засобами».

Натомість 29-річний Богдан Лехманик розповів нам, що працює водієм на українську транспортну компанію, яка має польську філію. З літа 2022 року він не повертався до України, займаючись комерційними перевезеннями у Польщі. Запевняє, що вперше чує назву ГО «Корпус сприяння армії», завдяки якій отримав дозвіл на виїзд з країни – мовляв, усе залагодило керівництво компанії. Він не захотів називати назву цієї компанії, обіцявши натомість передати контакти журналістки своєму керівнику. На жаль, ніхто нам так і не зателефонував.  

Сконтактувати з Юрієм Стецюрою, за якого теж клопотав Юрій Холод, нам не вдалося. Можливо, він теж водій-далекобійник, оскільки за останні півроку неодноразово перетинав кордон.

Загалом через «Корпус сприяння армії» дозволи на виїзд від ЛОВА через систему «Шлях» отримали понад 40 чоловіків призовного віку. Ці люди – не лише мешканці Львівщини, а й Івано-Франківської, Харківської, Одеської, Полтавської, Херсонської, Хмельницької та інших областей. Принаймні частина з них, кого нам вдалось перевірити – це водії комерційних підприємств.

Наприклад, Іван П. зі списку «Корпусу сприяння армії» розповів, що працює на польську компанію і гуманітарну допомогу не возив. Зараз він перебуває в Україні. 

«Я не знаю, що за «Корпус сприяння армії», я працюю на польській фірмі, всі документи, дані є на фірмі. Мені передзвонили, сказали «ти забитий [у систему «Шлях»], можеш їхати» – і я їхав. На кордоні ніяких проблем не було, – розповів Іван П. – До мене дзвонили і казали, що є якісь проблеми з тим «Шляхом». Дзвонили з поліції, питали, а я нічого сказати не можу, бо я простий водій».

Варто зауважити, що легальні українські транспортні компанії можуть отримати дозволи для виїзду за кордон для своїх водіїв через «Укртрансбезпеку».

Як повідомляла поліція, під час обшуків у Михайла Міхняка вилучили документи, чорнові записи та інші речові докази, які підтверджують його причетність до щонайменше 20 фактів незаконного переправлення чоловіків призовного віку через державний кордон України. Втім, як стало відомо «Нашим грошам. Львів», Михайло Міхняк немає статусу підозрюваного, запобіжний захід для нього поки що не обирали. 

Наша редакція неодноразово намагалась сконтактуватись з Михайлом Міхняком, але виглядає, що його техніку вилучила поліція – він не відповідає ні на дзвінки, ні на повідомлення у соцмережах.

Протягом двох днів ми намагались отримати коментар від Юрія Холода. Ми повідомили йому, про що саме хотіли б запитати. Ми також повідомили про наявність у нас доказів його близького знайомства з фігурантом розслідування поліції. Проте він так і не знайшов часу на відповідь. 

Цей матеріал підготовлено за фінансової підтримки National Endowment for Democracy. Зміст публікації є винятковою відповідальністю редакції i не відображає погляди National Endowment for Democracy.

Хибний шлях