Найдорожчі ялинка, вертеп і прикраси: які міста Західної України витратили більше

05 Січня 2022

Новорічний 3д маппінг на .фасаді Львівської Опери. Фото: Руслан Литвин

«Наші гроші. Львів» проаналізували найдорожчі закупівлі, які пов’язані із святкуванням Нового року та Різдва у 2022 році, аби дізнатись, хто найбільше витратив на ялинки, вертепи, та святкове освітлення.

Ялинки

Найдорожчу ялинку, а точніше штучну сосну, придбали в Ужгороді. Місцеве комунальне підприємство «Під замком» замовило святкове дерево за 852 тис. грн. Висота сосни 18 метрів і це перше встановлене штучне дерево на площі міста. Також у цьому ж контракті закупили світлодіодні гірлянди та огорожу. А тому загальна вартість цієї прикраси ‒ 969 тис. грн. Постачальником стало ТОВ «Вітал сіті груп».

Ялинка в Ужгороді. Фото: zakarpattya.net.ua

Дещо дешевше ялинка коштує у Чернівцях.  Там управління культури Чернівецької міськради замовило штучну ялинку за 799 тис. грн у ТОВ «Епіцентр К». Її висота становить також 18 метрів.

Замикає трійку невелике містечко Заліщики у Тернопільській області. Там на новорічний декор спрямували 400 тис. грн. За договором замовили штучну ялинку та кілька комплектів гірлянд та іграшок. Вартість кожного предмету закупівлі не оприлюднено. Держзамовлення отримав приватний підприємець Віталій Лисий.

У інших обласних центрах Західної України цього року ялинки не закуповували. Львову дерево подарував житель села Оброшине Василь Козленко. У Тернополі використовували минулорічну, як і у Івано-Франківську, який цього року встановив її першим в Україні ‒ 3 грудня. У Івано-Франківську ялинку придбали ще у 2017 році за 550 тис. грн і ще 750 тис. грн витратили на ілюмінацію, яка її прикрашає.

Прикраси і святкова ілюмінація

На святкове освітлення міста та інші прикраси найбільше витратили у Львові. Львівське комунальне підприємство «Львівсвітло» заплатить 4,6 млн грн за міську святкову ілюмінацію компанії «К-Енерджи Україна». Концепцію прикрас створили на замовлення мерії львівські художники Ольга Кравченко, Роман Зілінко, Остап Лозинський та Дарія Альошкіна. Зокрема встановили прикраси із зірочок та гуцульського «павука» ‒ традиційної різдвяної прикраси.

Фото нових прикрас: Катерина Кіт-Садова

Виділення коштів на нову ілюмінацію викликало збурення та депутатів. За словами голови комісії фінансів та планування бюджету Наталії Шелестак, їх попросили «не красти в людей Різдво». При цьому «Львівсвітло» попросило виділити кошти, коли вже провело тендер. В результаті з бюджету виділили близько 3,4 млн грн, а решту профінансують спонсори.

Також раніше, до проведення закупівлі, міський голова Андрій Садовий нарікав, що Львів використовуватиме минулорічну ілюмінацію. «Щодо ілюмінації, у нас вона вже старенька. Інші міста виділяють в десятки разів більше коштів. А Львів буде зі скромною ілюмінацією», – сказав він.

Щоправда, міський голова дуже перебільшив. Принаймні у Західній Україні міста на ілюмінацію витрачали в кілька разів менше, ніж Львів. Наприклад, наступними за кількістю витрат на такі товари є Долина та Калуш. Там ілюмінації коштували 246 та 199 тис. грн. А вищезгаданий Івано-Франківськ цього року використовував минулорічне обладнання.

Вертепи

Найдорожчі фігури для вертепу купили у Ужгороді. Там уклали угоду з приватним підприємцем Михайлом Великокладом за 50 тис. грн. Вартість однієї фігури від 1,6 до 8 тис. грн.

Дешевше подібний товар придбала Заболотівська селищна рада (Івано-Франківська область). Там за фігури сплатили 34 тис. грн підприємцю Володимиру Демчуку. Вартість однієї фігури ‒ близько 3 тис. грн.

Лише на 1 тис. грн дешевше (33 тис. грн) фігури для вертепу обійшлися Палацу культури «Кристал» що у Новояворівську. Там замовлення отримав Ігор Вітовський.