Покрокова інструкція, як перевірити законність будівництва у Львові

22 Січня 2020

Журналісти «Наші гроші. Львів» підготували онлайн-інструкцію, як перевірити законність будівництва, аби вас не ошукали під час купівлі житла. Скористайтесь нашими порадами!

Посібник містить коротку інформацію з гіперпосиланнями на корисні бази даних, які є у відкритому доступі. Ця інформація дозволить вам швидко перевірити новобудову та забудовника.

Карта незаконних забудов і публікації журналістів

Найперший і найпростійший крок перед купівлею квартири – це пошук інформації про новобудову в інтернеті, особливо – в місцевих медіа. Принагідно пошукайте інформацію не лише про конкретне будівництво, а й про репутацію компанії-забудовника – причетність до будівельних афер, скарги покупців тощо.

Ми також радимо не просто «погуглити», а й скористатись картою незаконних забудов, яка оприлюднена на нашому сайті. Тут зібрана інформація з кількох джерел про незаконні об’єкти будівництва із назвами комплексів, забудовників та їхніх бенефіціарів, адресою та короткою інформацією про суть порушення.

Крім того, обов’язково ознайомтесь з ще одним корисним ресурсом – це «Інтер­активна мапа новобудов» від Асоціації західноукраїнських забудовників. Ресурс містить інформацію про забудови у Львові, причому не лише незаконні і законні, а й «ризикові». Мапа дуже зручна у користуванні, є пошук за адресою, районом, забудовником. Крім того, у досьє кожного будівництва здебільшого є посилання на документи, які отримав забудовник.

Карта незаконних забудов Інтер­активна мапа новобудов

Документи забудовника

Якщо обрана вами новобудова пройшла перший етап перевірки, то ми радимо відвідати офіс продавця нерухомості і запитати про наявність таких документів:

  • затверджену проектну документацію
  • документи на землю
  • містобудівні умови та обмеження від виконавчого комітету Львівської міськради
  • експертний звіт
  • дозвіл на проведення будівельних робіт від Інспекції державного архітектурно­будівельного контролю у Львові
  • дозвіл організацій, які мають свої комунікації на території будівництва

Деякі з цих документів ви також можете перевірити онлайн. Загалом ви витратите на це максимум годину часу. Як це зробити – читайте далі.

Земля

Ми рекомендуємо почати із земельної ділянки. Необхідно з’ясувати, на підставі яких документів забудовник нею користується. Наприклад, ділянка може бути або в оренді, або у приватній власності забудовника. Обов’язково зверніть увагу на призначення ділянки, на якій відбувається будівництво, – чи справді вона виділена для таких цілей.

Для цього ми рекомендуємо скористатись безкоштовним реєстром – Публічна кадастрова карта. Як альтернатива – це GISfile, де можна шукати не тільки за кадастровим номером ділянки, а й за адресою.

Зверніть увагу! Для отримання повної інформації про ділянку, де вказаний її орендар чи власник, вам також необхідно зареєструватись на порталі та мати електронний цифровий під­пис. Його можна отримати за хвилину в додатку для онлайн­банкінгу вашого банку.

Публічна кадастрова карта GISfile

Для отримання повної інформації про ділянку:

  1. натисніть на посилання «Інформація про право власності та речові права»
  2. авторизуйтесь за допомогою ЕЦП
  3. ознайомтесь із довідкою

Про арешти або заборони, тобто проблеми з ділянкою, також можна дізнатись з Дер­жавного реєстру речових прав на нерухоме майно. Найкраще шукати за кадастровим номером ділянки.

Зверніть увагу! Користування ним платне – 33 гривні за кожну довідку. Вам також потрібний електронний цифровий підпис.

Дер­жавний реєстр речових прав на нерухоме майно

Містобудівні умови та обмеження

Для будівництва багатоповерхових житлових будинків необхідно отримати містобудівні умови та обмеження (далі МУО), які видає виконавчий комітет Львівської міської ради.

Чи на будинок були видані МУО, можна подивитись в кількох місцях:

1. Реєстр містобудівних умов та обмежень, де є зручний пошук по адресі чи іншим ключовим словам. Реєстр містить посилання на видані документи.

2. Містобудівний кадастр. Це інформаційна база, яка дозволяє здійснювати моніторинг будівництва у Львові. Тут ви можете підключати різні шари, в тому числі щодо виданих МУО і здійснювати пошук за кадастровим номером ділянки чи адресою. Це виглядає так.

3. Рішення виконавчого комітету ЛМР. Знайти видані МУО можна в розділі «Документи» на сайті Львівської міської ради. Тут ви знайдете і прийняті зміни до МУО.

Реєстр містобудівних умов та обмежень Містобудівний кадастр Рішення виконавчого комітету ЛМР

Документи від ДАБІ

Аби почати будівництво багатоповерхівки, забудовник зобов’язаний отримати дозвіл на виконання будівельних робіт.

Для перевірки скористайтесь Реєстром дозвільних документів на сайті Державної архі­тектурно­-будівельної інспекції України.

Додатково радимо перевірити будівельну ліцензію будівельної компанії. Це можна зробити на сайті ДАБІ у відповідному Реєстрі.

Державна архі­тектурно­-будівельна інспекція України Реєстр ліцензій будівельних компаній

Судові справи та статус забудовника

Одним із важливих кроків перед купівлею житла – це перевірка статусу юридичної особи, яка вам його продає: чи не перебуває ця компанія в стані припинення діяльності або ж банкрутства. Безкоштовно перевірити це можна в Єдиному держреєстрі юросіб, ФОПів та громадських формувань.

Зверніть увагу! Найкраще шукати за 8­значним кодом ЄДРПОУ, який має кожна юридична особа, оскільки ви уникнете однойменних компаній.

Крім того, пошукайте інформацію про судові спори з компанією-забудовником в Єдино­му державному реєстрі судових рішень. Завдяки цього безкоштовному реєстру можна дізнатись і про досудові розслідування у кримінальних провадженнях, і про справи про банкрутство, і про позови органів влади до забудовника, наприклад, щодо оскарження МУО та інше.

У цьому реєстрі можна шукати за формами судочинства та різними ключовими словами, сортувати результати пошуку за часом ухвалення, областю тощо.

Єдиному держреєстрі юросіб, ФОПів та громадських формувань Єдино­му державному реєстрі судових рішень

Доступ до публічної інформації

Якщо ви не хочете шукати інформацію в реєстрах, радимо вам скористатись правом доступу до публічної інформації – тобто запитати у Львівської міськради та Інспекції ДАБК, чи все гаразд із будівництвом, де ви плануєте придбати житло.

Ви можете скористатись сайтом «Доступ до правди» – це уніфікована платформа для надсилання електронних запитів розпорядникам інформації. На порталі є інструкція з користування.

Доступ до правди

Або ж ви можете надіслати запит самостійно в цій онлайн-формі на сайті Львівської міської ради.

Подати запит на сайті ЛМР

Додаткові джерела інформації:

Автоматизована система виконавчого провадження

Єдиний реєстр боржників

Заборгованість з податків

ЛУН (інформація про новобудови, забудовників і їхні документи)

 

Порадник підготовлено «Наші гроші. Львів» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»