Земля і люди

Учасники АТО, які вже отримали і по 100 тис. грн від міськради, і безкоштовні ділянки, знову отримають наділи від ЛОДА
19 Жовтня 2017

Цей текст нетрадиційний для «Наших грошей», бо зазвичай ми описуємо корупцію та порушення законів. Тут же піде мова про зовсім інше – про 15 гектарів лісу, які виділяють під дачне будівництво учасникам АТО та членами їх сімей на вулиці Замарстинівській у Львові.

Ми з’ясували, що зі 143 осіб у списку дачного кооперативу «Патріот-3» (члени якого, власне, і стануть власниками ділянок на Замарстинівській) – кожен шостий вже отримав компенсацію на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 100 тис. грн від львівської мерії. Крім того, кожен другий вже володіє щонайменше однією земельною ділянкою, здебільшого, неподалік Львова. Дехто також володіє значним списком іншого нерухомого майна.

Звичайно, це не протизаконно, оскільки, учасники АТО, як і всі громадяни України, мають право на безоплатну приватизацію п’яти ділянок різного призначення. Проте далеко не всім вдається скористатися ним в повній мірі. Учасникам кооперативу «Патріот-3» пощастило.

***

Нагадаємо, 24 липня 2017 року своїм розпорядженням голова Львівської ОДА Олег Синютка затвердив детальний план території колишнього військового містечка №230, призначеної для забудови дачними будинками учасниками АТО. Через три дні, 27 липня, було надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою для відведення земельних ділянок 143 рекомендованим учасникам АТО, список яких склала окрема робоча група, що засідала 26 липня.

З прес-релізу «Львівської обласної спілки соціального захисту бійців АТО та сімей загиблих» випливає, що своїх представників для отримання земельних ділянок у цьому місці рекомендували 25 різних організації учасників АТО, а також військових, правоохоронних формувань і окремих частин.

Ще влітку ідея передачі лісової ділянки під забудову викликала спротив мешканців, які вже побудувались неподалік. Однак, як розповів ZAXID.NET архітектор інституту «Містопроект» Юрій Столяров, ліс, де виділять ділянки для учасників АТО, не має юридичного статусу, відтак він не охороняється і там можна будуватися. Тобто 15 га вирубають цілком законно. Була також зареєстрована петиція, аби офіційно оформити ліс лісом, однак вона поки що набрала 566 підписів зі 1000.

Територія, де виділили ділянки розпорядженням голови ЛОДА

Формально ця територія належить до Львівської міської ради, але розташована вже за межею Львова, тому розпоряджатися нею може лише Львівська ОДА або Держгеокадастр. Тому детальний план території розробили у ДП ДІПМ «Містопроект» на замовлення ЛОДА.

Прінт-скрін з відео сайту “Варіанти”

У пояснювальній записці до плану йшлося, що більша частина цієї території – земля розформованої військової частини, що заросла лісом. План передбачає будівництво 143 дачних будинків на один або два поверхи з мансардою. Кожний наділ має площу сім «соток».

***

Ділянка виявилась суперечливою не лише з точки зору її «лісистості». З огляду на те, що вона не належить місту, це дозволило члена кооперативу «Патріот-3» взяти участь як в міських, так і в обласних програмах.

Ми проаналізували список із 143 майбутніх власників земельних наділів, членів кооперативу «Патріот-3», і виявили, що ім’я кожного шостого є також в інших списках – списках «Програми про захист інтересів учасників АТО», згідно з якою зареєстровані у Львові, Винниках, Брюховичах та Рудному учасники АТО мають право на одноразову матеріальну допомогу у розмірі 100 тис. грн, якщо вони ще не скористалися своїм правом на отримання ділянки для будівництва житлового будинку.

Якщо сказати простіше, учасникам АТО пропонували отримати або ділянку на Білогорщі, або 100 тисяч. Порівняння списків засвідчило, що частина членів кооперативу вирішили отримати, і гроші від міста, і землю від області.

Що більш, для переважної більшості тих, хто отримає ділянки на Замарстинівській, ці сім соток будуть не першим, а часто навіть не другим земельним наділом.

Наприклад, для Івана Красницького, декана факультету № 2, доцента кафедри кримінального права та кримінології Львівського державного університету внутрішніх справ. Вдвох із дружиною він вже володіє вісьмома земельними ділянками.

Згідно з даними декларації, він особисто володіє п’ятьма земельними ділянками в селі Задільське (Сколівський район). Тут же у нього у власності є будинок площею 113 кв. м. А його дружина Олена Тьорло, яка також працює у Львівському державному університеті внутрішніх справ, володіє двома квартирами у Львові, площею 53 та 36 кв. м та невеликим будинком із земельною ділянкою в містечку Нові Санжари (Полтавська область).

З 2014 року у власності Красницького є земельна ділянка та будинок площею 126 кв. м у селі Рудне, що поблизу Львова. А з березня 2015 року – ще 10 «соток» десь у Пустомитах.

Скоро він також отримає держакт на дев’яту ділянку. Адже 17 жовтня на сайті Львівської облдержадміністрації опублікували розпорядження за підписом Олега Синютки про затвердження проектів землеустрою та надання ділянок у власність для індивідуального дачного будівництва для 70 із 143 учасників АТО з попереднього списку кооперативу «Патріот -3».

***

Із 70 новоспечених власників ділянок, 13 імен повністю співпадають з отримувачами 100 тис. грн від міськради. Це Максим Дорош, Андрій Різничок, Василь Кожушко, Ігор Трач, Тарас Яцишин, Руслан Ковалишин, Ростислав Фесенко, Михайло Косач, Юрій Дуда, Андрій Слесаренко, Павло Буцман, Іван Яцейко та Костянтин Дерюгін.

А 65 членів кооперативу вже володіють іншими ділянками та нерухомістю (повний список нижче).

До прикладу, ділянку останнім розпорядженням, отримав Андрій Гавгун, заступник начальника відділу контролю обігу зброї управління Національної поліції у Львівській області. У кінці вересня 2015 року, згідно з декларацією, він та його дружина стали власниками будинку та земельної ділянки в селі Солонка. Ще однією ділянкою, також у Солонці, Гавгун володіє з 2013 року.

Олег Житняк, начальник відділу превенції патрульної поліції Залізничного відділу поліції ГУНП у Львівській області особисто не володіє жодним нерухомим майном. Він мешкає в будинку площею 297 кв. м, що належить його тещі у районі Білогорща у Львові. Тещі також належать дві земельні ділянки у Львові.

Іван Яцейко, помічник оперуповноваженого МВС України у Львівській області, також в кінці 2014 року отримав ділянку у селі Раковець, поблизу Львова.

Наступним розпорядженням голови ОДА ділянку також отримає і колишній заступник начальника управління СБУ у Львівській області Володимир Кобилінський, який також є членом кооперативу. У власності родини Кобилінських є дві квартири на вулиці Романицького у Львові загальною площею 186,5 кв. м. Дружина екс-заступника має ділянку та будинок в селі Раковець, поблизу Львова. А сам Володимир Кобилінський володіє ще й земельною ділянкою для садівництва площею 0,08 га у Городоцькому районі.

Або Дмитро Бабаченко, заступник начальника слідчого відділу Залізничного відділення національної поліції, який з 2015 року вже володіє земельною ділянкою в селі Кротошин. А його дружина є власницею будинку в Пустиомитах та двох земельних ділянок – в Пустомитах та селі Скнилів, що під Львовом.

Варто додати, що не йдеться про порушення законодавства, адже згідно із  ст. 121 Земельного Кодексу учасники АТО мають право безкоштовно отримати, як і всі громадяни, в межах затверджених Кодексом нормативів до п’яти земельних ділянок: по одній для ведення особистого селянського господарства (до 2 га), для ведення садівництва (до 0,12 га), для будівництва житлового будинку (до 0,1 га у містах, до 0,25 га у селах), для дачного будівництва (до 0,1 га), для будівництва гаражу (до 0,01 га).

Згідно з постановою Кабміну №898-р від 19 серпня 2015 року, Держгеокадастр, обласні адміністрації, міські та сільські ради повинні розглядати заяви учасників АТО на отримання земельних ділянок «у першочерговому порядку».

Перелік осіб, які отримали отримали ділянки для індивідуального дачного будівництва (перша черга 70 ділянок): 

ПІБОтримував 100 тис. грн від ЛМРЗемельні ділянки у власності (дані декларацій)Наявні ділянки (дані голови громради при ГУ Держземагентства у Львівській області
Дацко Ярослав Івановичзатвердж. під садівництво, Підберізці
Дорош Максим Володимировичтак
Шаламай Сергій Володимировичзатвердж. під садівництво 0,0783 га, Сороки-Львівські
Приставський Віктор Ярославович
Волоско Руслан Йосиповичзатвердж. під садівництво, Дубляни
Чайка Павло Тарасовичзатвердж. 0,10 га, Пустомити
Крупа Олег Миколайович
Гришкін Андрій ВолодимировичЗемельна ділянка 0,06 га в селі Струмівка (Волинська область) з 2006 року
Родич Вікторія Олександрівназатвердж. 0,05 га під садівництво, Давидів (у 2016 році), та 2 га під селянське господарство, Стрілки
Карпінський Павло Борисовичзатвердж. під садівництво, Городок
Житняк Олег МиколайовичДві земельні ділянки у Львові загальною площею понад 0,12 га. Володіє теща з 2013-2014 рр.
Олексій Андрій Степановичзатвердж. під садівництво 0,0901, Підберізці
Різничок Андрій Михайловичтакдозвіл під садівництво 0,12 га, Чижиків, затвердж. під селянське господарство 0,3801 га, Стрілки
Березюк В’ячеслав Вікторовичдозвіл під садівництво, Дубляни
Спірін Артур Олегович
Борусовський Михайло Володимирович
Бойко Петро Ігоровичдозвіл під садівництво, Куликів
Чабан Степан Олегович
Чміль Олексій Петровичзатвердж. 0,08 га під садівництво, Чижиківська
Гутий Ярослав Степановичзатвердж. під садівництво, Завидовичі
Гнатюк Роман Михайловичзатвердж. під садівництво, Лагодів
Роса Віталій ПетровичДружина володіє земельною ділянкою в селі Муроване з 2003 року, площа 0,1832 га
Красницький Іван ВасильовичСім земельних ділянок: 5 у Сколівському р-ні, 2 – Пустомитівському р-ні загальною площею майже 1,25 га. Ще однією ділянкою володіє дружина (0,14 га)
Кузнецов Андрій Степанович
Кожушко Василь Ярославовичтакдозвіл під садівництво, Підберізці, затвердж. 2 га під селянське господарство, Стрілки
Трач Ігор Володимировичтакзатвердж. 0,09 га, Підберізці
Яцишин Тарас Васильовичтакзатвердж.під садівництво 0,10 га, Ямпіль, дозвіл на 2 га під селянське господарство, Почаєвицька с/г
Голембйовський Маркіян Петровичдозвіл під садівництво, Підберізці
Семочко Тарас Михайловичдозвіл під садівництво 0,12 га, Підберізці
Томашівський Юрій Томовичдозвіл на 0,06 га, Дубляни
Лейченков Сергій Михайловичзатвердж. під садівництво 0,0945 га, Туринка, 2016 рік
Гашків Юрій Михайловичзатвердж. під садівництво, Раковець
Пирог Олег Олександровичзатвердж. під садівництво 0,10 га, Жирівка
Підкова Руслан Юрійович
Гавгун Андрій БогдановичДві ділянки зареєстровані у 2013 та 2015 роках в селі Солонка загальною площею 0,035 га
Сулейманов Марат Шамільовичзатвердж. 0,10 га, Речичани
Ковалишин Руслан Ярославовичтакзатвердж. під садівництво, Домажир
Протасевич Надія Іванівназатвердж. під селянське господарство 0,3298, Стрілки
Рибак Максим Васильович
Вітюк Андрій Дмитрович
Заставський Ігор Юрійовичзатвердж. під садівництво, Підберізці
Григорьян Рубен Леонідович
Фесенко Ростислав Ігоровичтакзатвердж. під селянське господарство 2 га, Стрілки, дозвіл 0,10 га, Підберізці
Воробель Микола Васильович
Кусько Сергій Дмитрович
Мурдза Володимир Дмитрович
Косач Михайло Володимировичтак
Піменов Олександр Олегович
Корчинський Володимир Ігорович
Дуда Юрій Степановичтакзатвердж. під садівництво, Ямпіль
Бурак Богдан Васильович
Слесаренко Андрій Георгійовичтак
Поліщак Роман Володимировичзатвердж. під садівництво 0,196 га, Свірж, дозвіл під селянське господарство 2 га, Шегині
Баран Іван Івановичзатвердж. під садівництво, Підберізці
Буцман Павло Анатолійовичтак
Харо Роман Орестовичзатвердж. 0,0902, Підберізці
Яцейко Іван ІвановичтакДілянка в селі Раковець, 0,1 га з 2014 рокузатвердж. під садівництво 0,1 га, Раковець
Кобцев Олександр АндрійовичДілянка в селі Семенівка, 0,10 газатвердж. під садівництво, Семенівка, затвердж. під селянське господарство 2 га, Стрілки
Борщевський Мар’ян Йосипович
Оруджев Руслан Азізовичзатвердж. 0,0902 га під садівництво, Підберізці
Буяльський Богдан Анатолійовичзатвердж. 2 га під селянське господарство, Стрілки
Гуськов Вадим Олексійович
Дерюгін Костянтин Валерійовичтакзатвердж. 1,8 га під селянське господарство, Стрілки, дозвіл під садівництво, Чижиків
Скалкович Володимир ІвановичДілянка в селі Жирівка площею майже 0,05 га з 2012 року
Стах Валерій Олексійовичзатвердж. 0,10 га, Домажир
Болтишева Аліна Олександрівназатвердж. під садівництво, Дубляни, затвердж. 0,5272 під селянське господарство, Стрілки
Матейчук Андрій Анатолійович
Білик Гелена Євгенівназатвердж. під будівництво, Дубляни
Кураш Євгеній ЮрійовичДілянка в селі Ясениця-Замкова (Старосамбірський район) площею 0,12 га, з 2016 року
Мартинів Тарас Романовичзатвердж. 0,1 га під садівництво, Городок

Наталія Онисько, Олександра Губицька, Дмитро Борисов

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»