Як маслом помазано

"Бюджетники" Львівської області купують одні й ті ж продукти з різницею в ціні 200-300%
30 Березня 2017

Для моніторингу цін на продукти харчування ми обрали майже 700 закупівель, які оголосили у грудні минулого року та протягом січня-лютого цього року у Львівській області. Групи товарів: молоко, кисломолочний сир, вершкове масло, яйця, цукор, свинина, телятина і яловичина, курятина, куряча печінка, рис.

В результаті моніторингу виявлено три закономірності:

  1. ціна закупівлі нижча, якщо замовник обирає конкурсну закупівлю,
  2. одні й ті ж самі підприємці часто пропонують один і той же товар на різних торгах, але зі значною різницею в ціні,
  3. бюджетні організації купують одні й ті ж продукти за ціною, що відрізняється в 2-3 рази.

Основна тенденція, що помітна з моніторингу, – замовники економлять, якщо проводять конкурсну закупівлю. Натомість у прямих договорах, які укладають без конкурсу, продукти купують дорожче. Наприклад, середня ціна на картоплю у відкритих торгах – 3,73 грн за кілограм, без конкурсу – 5,88 грн. Аналогічно куряче філе – 60 грн проти 72 грн, молоко 2,5% жирності – 13,3 грн проти 15,7 грн, цукор – 13,9 грн проти 17,1 грн.

Різні замовники у Львівській області купують одні й ті самі продукти зі значною різницею. Часто ця різниця становить 200-300%. Наприклад, в укладених договорах ціна на кіло вершкового масла жирністю 72,5% коливається від 53,5 грн до 145,2 грн.

Також це можна проілюструвати закупівлею сиру двома відділами освіти у Львові – Франківського і Шевченківського районів. І перший, і другий відділи освіти замовляли сири однакової жирності та майже однакових обсягів: по 29 тис. кг кисломолочного сиру, а також по 5 тис. кг та 4 тис. кг твердого сиру відповідно. Попри незначну різницю, суми підписаних договорів відрізняються майже на 1 мільйон гривень.

Так, відділ освіти Франківського району замовив кисломолочний сир по 43,03 грн/кг, а Шевченківського – по 70,97 грн/кг, а твердий сир відповідно 70,47 грн/кг та 126,4 грн/кг.

Надто дешеві договори викликають сумніви в якості продукту, який постачатиметься переможцем. Як ми виявили під час моніторингу, інколи після укладання договору з «дешевим» учасником в подальшому слідує підняття ціни, причому неодноразове, що свідчить про свідоме заниження учасником цінової пропозиції ще під час аукціону.

Найдешевші закупівлі в основному виявлено в комунальних закладах обласного рівня, зокрема тих, що підпорядковані Львівській облраді:

 

  • Навчально-реабілітаційний центр І-ІІ ступенів «Довіра» – картопля по 3,12 грн/кг,
  • Львівська обласна лікарня відновного лікування №3 – курячі четвертинки по 25,2 грн/кг,
  • Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю.Липи – яловичина I категорії по 47,57 грн/кг,
  • Ходорівський психоневрологічний інтернат – свинина по 54,64 грн/кг,
  • Навчально-реабілітаційний центр І-ІІ ступенів «Довіра» – вершкове масло по 44,54 грн/кг,
  • Львівська обласна дитяча клінічна лікарня «ОХМАТДИТ» – молоко жирністю 2,5% по 11 грн,
  • Поповицький психоневрологічний інтернат – рис по 14,08 грн/кг,
  • Грушківський психоневрологічний інтернат – кисломолочний сир по 36,83 грн/кг,
  • Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю.Липи – куряче філе по 36,95 грн/кг,
  • Винниківська санаторна загальноосвітня школа-інтернат I-III cтупенів – цукор по 7 грн/кг,
  • Великомостівський геріатричний пансіонат – яйця по 11,5 грн за десяток.

Також одні і ті ж компанії пропонують продукти різним замовникам за різними цінами. Наприклад, у договорах на вершкове масло ПП «Сузір’я» зобов’язалось постачати його за ціною від 53,5 грн до 135 грн за кілограм.  Аналогічно ТОВ «Гірна» постачатиме кисломолочний сир за ціною від 39,6 грн до 74,2 грн за кг.

Курятина

Куряче філе в області купували з різницею в ціні у 2,3 рази. При ринковій ціні 68-71 грн за кілограм  дошкільний навчальний заклад в селі Малехів без конкурсу замовив філе у підприємця Ганни Бабій по 84,5 грн/кг. Натомість вдвічі дешевше ринку куряче філе знайшов Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи у ТОВ фірма «Юрг Галичина» – по 36,95 грн/кг. В подальшому низька ціна для госпіталю таки зросла до 44,7 грн/кг через внесення змін до договору.

Протягом грудня-лютого середня ціна на курячі бедра, четвертинки та стегна в бюджетних закупівлях Львівської області становила 37,69 грн/кг, що загалом відповідає ринковим цінами. Зокрема, на ринку «Шувар» курячі четвертинки можна було купити по 39-40 грн/кг, стегна – по 37-48,5 грн/кг.

Під час моніторингового періоду найдорожче курячі бедра замовляла Національна академія Сухопутних військ у підприємця Лілії Боднар – по 52,9 грн/кг. За такою ж ціною академія придбала курячі стегна у підприємця Володимира Чубохи. В обидвох випадках була пряма закупівля, без конкурсних процедур.

Натомість Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю. Липи у кінці лютого замовив на торгах курячі стегна у ТОВ фірма «Юрг Галичина» лише по 27 грн/кг. Однак в подальшому підприємству двічі погодили підняття ціни. Так, 28 лютого курячі стегна подорожчали до 29,7 грн/кг, а 15 березня – до 32,67 грн/кг. В перерахунку загальна сума договору зросла з 402 до 487 тис. грн (купували також інші продукти). Зазначимо, що найдорожча пропозиція на торгах становила 509 тис. грн.

Підозріло дешево замовила курячі чвертки і Львівська обласна лікарня відновного лікування №3. Постачальником за результатами допорогової закупівлі, на яку прийшов лише один учасник, стало ПП «Сузір’я», яке погодилось постачати їх по 25,2 грн/кг.

Цукор

Замовники в області купували цукор за цінами, які відрізняються майже в три рази – від 7 до 19,4 грн за кілограм. Причому, в моніторинговий період середня ціна на цукор не перевищувала 16 грн/кг.

Удвічі дешевше ринку цукор постачатиме підприємець Олег Ченька, – лише по 7 грн. Він переміг в допороговій закупівлі Винниківської санаторної загальноосвітньої школи-інтернат. Також Великомостівський геріатричний пансіонат замовив цукор по 10,95 грн/кг у підприємця Яна Червінського.

Найдорожчий цукор виявлений у Навчально-реабілітаційного центру І-ІІ ступенів” Святого Миколая, який замовив його по 19,44 грн/кг. На другому місці – Підбузький геріатричний пансіонат, який підписав договір на постачання цукру майже по 18,9 грн/кг. Так само відділ Мостиської міськради погодився на цукор по 18,5 грн/кг.

Яйця

Середня ціна закупівель яєць в області перевищувала середньоринкову за той же період. Так, купували в середньому по 2,03 грн за яйце, а на ринку діяла середня ціна – 1,82 грн. Найдорожчі яйця замовив відділ освіти Сокальської РДА у підприємця Івана Микити – по 3 грн за штуку та Поповицький психоневрологічний інтернат у підприємця Дарії Коршунової – по 2,85 грн/шт.

Найдешевше яйця замовили у підприємця Яна Червінського у Великомостівському геріатричному пансіонаті – по 1,15 грн/шт, де на противагу двом згаданим найдорожчим закупівлям прийшли чотири учасники. Також Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю.Липи придбає яйця у підприємця Олега Ченька по 1,24 грн/шт.

Рис

Середні ціни на рис в області коливались від 16,32 до 17,27 грн/кг. На гуртовому ринку «Шувар» найвища ціна на довгозернистий рис вищого ґатунку становила 26 грн/кг. Утім є одна організація, яка замовила рис по 32 грн за кіло. Це військовий госпіталь Національної гвардії України в Золочеві, на допорогову закупівлю якого прийшов лише один підприємець – Володимир Легоцький. Найдешевший рис замовив Поповицький психоневрологічний інтернат у підприємця Тараса Кирика – по 14,08 грн/кг.

Яловичина, телятина, свинина

З грудня до березня середньоринкова ціна на яловичину в області зросла від 86 грн/кг до 108,4 грн/кг. При цьому, середня ціна закупівель яловичини й телятини в Prozorro становила 87,35 грн.

Найдорожче в області м’ясо великої рогатої худоби родини бикових купує для харчування українських та іноземних військових Національна академія сухопутних військ. Там підписали три найдорожчі в моніторинговий період договори без проведення конкурсу. Так, підприємець Боднар Назар продав охолоджену телятину без кості (стейк) по 122,3 грн/кг, а підприємці Володимир Боднар та Петро Бондарчук – заморожену телятину без кості по 118,9 грн/кг.

Найдешевшу яловичину I категорії замовив Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих ім. Ю.Липи – по 47,57 грн/кг. В подальшому госпіталь погодив постачальникові ТОВ фірма «Юрг Галичина» підняття ціни на м’ясо. Так, 28 лютого яловичина подорожчала до 52,33 грн, 15 березня – до 57,56 грн. Таким чином ціна на яловичину перевищила цінові пропозиції ще двох учасників аукціону.

Ця ж фірма продала дешеву яловичину Комунальній міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги – по 54,5 грн/кг.

Під час моніторингу середньоринкова ціна на свинину становила 69-75 грн. Серед бюджетних установ найдорожче, по 95 грн/кг, свинину замовляла Стрілківська школа-інтернат. Закупівлю провели без конкурсу. Прямий договір підписали з підприємцем Дмитром Процем. Свинину по 90 грн/кг також замовили Буський територіальний центр у підприємця Богдана Поронюка та відділ освіти Мостиської міськради у Володимира Шурпети. Найдешевшу в договорі свинину ми зафіксували у конкурсній закупівлі в підприємця Ольги Смолінської – по 54,64 грн/кг.

Масло

Під час моніторингу ми не виявили значного перевищення закупівельної ціни масла над середніми роздрібними цінами в області. Разом з тим бюджетні організації купують масло зі значним ціновим розривом. Наприклад, вершкове масло жирністю 72,5% замовляли з різницею в ціні у 2,7 рази.

Загалом найдорожче масло, до того ж без зазначення відсотку жирності, вказане в договорі дошкільного навчального закладу «Журавлик» з підприємцем Наталією Форись – 159,9 грн/кг. Утім у навчальному закладі пояснюють, що у договорі прописали максимальну ціну, оскільки він діятиме до кінця року. А платити будуть за ціною в накладних, яка може бути меншою.

Найдорожче масло жирністю 72,5% замовила Львівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Марії Покрови – по 145,2 грн/кг у ПП «Еко-дари». Цікаво, що за кілька днів ця ж фірма отримала замовлення на аналогічне масло від Бориславської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат, однак вже по 70 грн/кг. В обидвох випадках на підтвердження походження і якості масла фірма подала документи одного виробника – ТОВ «Агропобутсервіс».

Найдорожче масло жирністю більше 72,5% фігурує в договорі Підгірцівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат з підприємцем Андрієм Куликом – 135,01 грн/кг.

Найдешевше масло, яке ми зафіксували в моніторингу, замовив Навчально-реабілітаційний центр І-ІІ ступенів «Довіра»  у ТОВ «Євро Фіш» – по 44,54 грн/кг та відділ освіти виконавчого комітету Новороздільської міськради у ПП «Еко-дари» – по 45 грн/кг.

Серед найдешевшого масла також є закупівля Червоноградської центральної міської лікарні – по 53,5 грн/кг у ПП «Сузір’я». Ця ж фірма продала масло відділу освіти Червоноградської міської ради по 56,2 грн/кг. На момент підписання даних договорів середня ціна на масло, за даними Держкомстату, становила 146-147 грн/кг.

Молоко

Закупівельні ціни на молоко коливалися від 11 грн до 22,82 грн за літр. Середня ціна на молоко жирністю 2,5% за три місяці моніторингу становила 15 грн, що навіть дешевше середньоринкової за той же період.

Разом з тим Лопатинська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат замовила кілограм молока по 22,18 грн, тобто 22,82 грн/л, що перевищує середньоринкову ціну на 50%. Постачальник Олег Бучкевич був єдиним учасником допорогової закупівлі, а тому й переміг. Як свідчить Prozorro, він постачає продукти лише цій школі-інтернат – у лютому він підписав з закладом 11 договорів на 675,6 тис. грн.

Серед закупівель жирнішого молока лідирує договір Турківської комунальної центральної райлікарні з підприємцем Лесею Білинською. Кілограм молока замовили по 21,2 грн, тобто 21,81 грн/л. Також молоко невизначеної жирності по 21,7 грн замовив відділ освіти Мостиської РДА у підприємця Андрія Кільдєєва без конкурсу.

Кисломолочний сир

Як стверджує Держкомстат, у Львівській області кисломолочний сир жирністю 9% коштував від 78,54 до 87,3 грн за кілограм. Бюджетні організації замовляли кисломолочний сир в середньому по 58,21 грн/кг.

Значно дешевше замовив кисломолочний сир невідомої жирності Грушківський психоневрологічний інтернат – по 36,83 грн. Аналогічно Сокальська санаторна школа-інтернат – по 39,6 грн/кг (жирністю від 5 до 9%). Найдорожчий кисломолочний сир зустрічається в договорах Навчально-реабілітаційного центру «Мрія» (87,32 грн/кг або 90,45 грн/кг при фасуванні по 200 грам) та Львівської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернат Марії Покрови (87,32 грн/кг).

Картопля

Картоплю найдорожче замовляв у січні дошкільний навчальний заклад «Журавлик» – по 10 грн за кілограм. Прямий договір підписали з підприємцем Наталією Форись. До речі, згідно з Prozorro, вона продає продукти виключно даному навчальному закладу. Загалом в один день, 21 січня, з нею підписали 15 договорів на 1,8 млн грн.

Утім у навчальному закладі пояснюють – у договорі зазначають максимальну ціну, оскільки він діятиме до кінця року. А платити будуть залежно від ситуації на ринку. Так, у березні підприємець поставила картоплю по 6 грн за кілограм.

Дублянська селищна рада також не проводила конкурсну закупівлю на картоплю і уклала прямий договір з підприємцем Іриною Боднар. Картопля коштуватиме 7,25 грн/кг. Аналогічно по 7,02 грн/кг картоплю замовив без конкурсу Перемишлянський районний територіальний центр соціального обслуговування у підприємця Анни Паздерської. Вона постачає продукти, а також кухонне приладдя і добрива, без врахування однієї закупівлі виключно даному центру, свідчать дані Prozorro. З кінця січня цього року Паздерська підписала з ними 28 договорів на 230 тис. грн.

Найдешевшу картоплю вдалося замовити Навчально-реабілітаційному центру «Довіра» – по 3,12 грн у ТОВ «Євро Фіш» та Винниківській санаторній школі-інтернат – по 3,19 грн у ПП «Галбізнес Груп».

Загалом протягом моніторингового періоду картоплю замовляли в середньому по 4,46 грн/кг. У цей час середня ціна на роздрібному ринку Львівщини становила 4,59 грн/кг.

Моніторинг закупівель продуктів у Львівській області протягом грудня 2016 – лютого 2017 рр.

Назва продуктуМінімальна зафіксована ціна, грнМаксимальна зафіксована ціна, грнСередня ціна в закупівлях, грнСередньоринкова ціна, грн*
Картопля, кг3,12104,464,59
Курячі стегна/ бедра/четвертинки, кг25,259,237,6949**
Куряче філе, кг36,9584,568,3770**
Куряча печінка, кг27,264034,06
М’ясо великої рогатої худоби родини бикових, кг47,57122,387,3595,28
Свинина, кг54,649579,7171,83
Яйця, шт.1,1532,031,82
Цукор, кг719,4415,5115,02
Молоко, 2,5% жирності, л.1122,821515,55
Молоко, від 2,5% жирності, л12,621,8115,64
Молоко без вказання жирності,  л1121,715,25
Вершкове масло, жирність 72,5%, кг53,5145,293,94139,5
Вершкове масло, жирність понад 72,5%, кг56135,0198,17
Вершкове масло без вказання жирності, кг44,54159,94100,61
Рис, кг14,083221,0316,67
Кисломолочний сир, кг36,8387,858,2183,16***

*Зведені дані моніторингу середніх цін на споживчому ринку у Львівській області протягом грудня 2016-лютого 2017 року. Джерело: Держкомстат

** середні ціни гуртового ринку «Шувар» станом на 1 березня 2017 року

*** кисломолочний сир жирністю 9%

 

Матеріал підготовлено «Наші гроші. Львів» на основі зібраних ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» даних під час виконання проекту «Прозорі фінанси – успішні громади» в рамках проекту IWPR за підтримки МЗС Нідерландів