ЛОДА дозволила власнику заміського клубу під Києвом реанімувати проект ГЕС 20-річної давнини

13 Липня 2016

Львівська обласна державна адміністрація надала дозвіл ТОВ «Балфорд Україна» на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва гідроелектростанції на річці Стрий поблизу села Довге (Дрогобицький район). Орієнтовна площа ділянки 1,0000 га. Про це йдеться в розпорядженні голови ЛОДА від 5 липня 2016 року.

Проект будівництва тут гідроелектростанції не новий. Ще у 70-х роках ХХ століття було розроблено проект будівництва гідроелектростанції потужністю 50 МВт. Його навіть почали втілювати – розпочали будівництво водосховища, яка отримало умовну назву «Карпатське море», та побудували кілька споруд майбутньої станції.

Проте через розвал Радянського Союзу проект так і не завершили. Крім того, під час будівництва стався потужний зсув гірської породи, що суттєво збільшило вартість проекту.

Недобудована ГЕС стала об’єктом індустріального туризму, а в озері, яке утворилось через будівництво та має своєрідний колір, займались дайвінгом.

112

111

Недобудована ГЕС на річці Стрий  (фото explorer.lviv.ua)

До речі, повне втілення проекту передбачало відселення мешканців довколишніх сіл, зокрема, Довгого, Рибник та Кропивника.

Новий проект почали розробляти приблизно п’ять років тому. Вже у 2011 році ТОВ «Балфорд Україна» замовило комплекс топографо-геодезичних робіт щодо обстеженню потенційної зони затоплення р. Стрий. Пізніше викупила у Фонду державного майна об’єкти незавершеного будівництва ГЕС.

Як повідомляла місцева преса, фірма має погоджений проект і почала активну діяльність щодо втілення нового проекту. ГЕС від «Балфорд Україна» повинна бути менш потужною, аніж радянський варіант: суттєво менша дамба – 3-5 м, а площа затоплення становитиме 12-15 га. Вартість проекту понад 10 млн євро.

Проект також передбачає відселення людей, щоправда, цього разу йдеться про 6-7 родин, будинки яких розташовані на території, що підлягає затопленню.

В свою чергу екологи активно виступають проти будівництва ГЕС на річці Стрий. Зокрема, через знищення місцевої фауни, а також через те, що, на їх думку, буде втрачено унікальний туристичний об’єкт.

Основним бенефіціарним власником ТОВ «Балфорд Україна» є мешканець Києва Дмитро Нікулін. Керівником підприємства є В’ячеслава Висильова, яка ще рік тому була помічником народного депутата Олександра Дроздика, від «Народного фронту».

Нікулін також є співвласником ТОВ «Сайенс Інновейшн Продакшн», яке минулого року розпочало будівництво міні-ГЕС на річці Случ у місті Баранівка (Житомирська область). Йому ж належить частина заміського клубу «Aventurie» під Києвом.