Міськраді не вдалося повернути 1 млн грн за потріскану плитку на площі Ринок, бо посипала її сіллю

02 Грудня 2015
1234044_1233929

Заміна тротуарної плитки у 2011 році (усі фото Zaxid.net)

Перший заступник прокурора Львова програв ПАТ «Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління №1» у судовій справі про стягнення 1,077 млн грн збитків через заміну неякісних тротуарних плиток на площі Ринок. Про це свідчить рішення суду від 18 листопада 2015 року.

У суді прокурор представляв управління капітального будівництва Львівської міської ради. Суд вирішив, що плити з пісковика могли б витримати експлуатацію упродовж гарантованих виконавцем 10 років, якби тротуари не обробляли протиожеледними засобами, в складі яких була сіль.

Згідно з рішенням суду, у серпні 2005 року управління капітального будівництва замовило у ПАТ «Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління №1» послуги з ремонту та реконструкції інженерних мереж на пл. Ринок. Загальна вартість робіт на момент укладання договору склала майже 11,5 млн грн.

«ЛСБМУ №1» давало гарантію безперервної експлуатації об’єкта протягом 10 років з моменту його здачі. Також договором передбачалось, що підрядник зобов’язаний усунути дефекти, допущені з його вини. У випадку, якщо протягом п’яти днів виконавець робіт не приступає до ліквідації порушень, замовник міг залучати до цього третіх осіб, з компенсацією усіх витрат та понесених збитків за рахунок виконавця.

Окрім того, у 2006 році місто дозамовило у «ЛСБМУ №1» додаткові роботи, які коштували 296,3 тис. грн. Цього ж року між сторонами був укладений ще один договір на реконструкцію інженерних мереж на пл. Ринок, вартість якого становила 966,2 тис. грн. Гарантійні домовленості залишались незмінними.

Постачальником плит пісковику для пл. Ринок виступило ТОВ «Львівський каменеобробний завод «Каменяр». Загалом було замовлено 645 м2 плити червоного пісковика по 380,4 грн/м2 та 1940 м2 – сіро-жовтого по 330 грн/м2. На плити давали гарантію 10 років.

1234044_12339201234044_1233921

Плитка з пісковика, яка не витримала львівських комунальників

Реконструкція інженерних мереж на головній площі Львова завершилась у вересні 2006 року, а вже у квітні 2010 року тротуари, замощені плиткою із пісковика, зруйнувалися. На той момент площа зіпсутої поверхні становила 393 м2.

Управління капбудівництва ЛМР звернулось до «ЛСБМУ №1» з вимогою провести заміну непридатних для експлуатації плит. Те, в свою чергу, висунуло претензії постачальнику плит – заводу “Каменяр”.

Останній не розгубився і звинував місто у грубому порушенні встановлених правил та норм. Мовляв, на тротуар відбувався заїзд важкої, в тому числі снігоприбиральної, техніки. Крім того, тротуари розчищали від льоду та снігу за допомогою хімічних реагентів, а також шляхом розбивання льоду кирками, що призвело до руйнування плитки.

За рахунок міста у 2011 році управління капбудівництва замовило ремонт тротуарів на пл. Ринок з заміною плит із пісковика на гранітні плити. Послуги підприємця Оксани Польовської коштували 246,8 тис. грн, ТОВ «Світ каменя» – ще 792 тис. грн. Загалом замінили 2200 м2 плитки.

Під час судового засідання представник міськради заявив, що «ЛСБМУ №1» при здійсненні робіт використовував неякісні матеріали. Натомість представник відповідача, голова правління Ігор Булик, запевнив суд, що використана в роботах продукція була сертифікованою, відповідала вимогам чинних будівельних норм і стандартів. Булик зазначив, що замовник не скористався правом здійснення контролю та технічного нагляду і прийняв об’єкт будівництва без зауважень та застережень. Представник постачальника плит додав, що плитку пошкодили хімічні реагенти, важка техніка та кирки, якими розбивали лід.

Врешті, посилаючись на висновки експертів та результати судової експертизи, суд позов відхилив. Наприклад, професор НУ «Львівська політехніка» пояснив, що якби тротуари не оброблялись протиожеледними засобами, в складі яких була сіль, то пісковик міг би витримати експлуатацію. Крім того, він підтвердив, що плитах з пісковика було виявлено кухонну сіль.

Додамо, що техправилами ремонту і утримання міських вулиць та доріг встановлено, що сніг з тротуарів та внутрішньо квартальних проїздів прибирають механічним способом або вручну без застосування хімічних реагентів. Тротуари обробляють піском.

Управління капітального будівництва Львівської міської ради також має сплатити понад 21,5 тис. грн судового збору.

Згідно з даними SMIDA станом на кінець 2014 року, 61,1% акцій ПАТ «Львівське спеціалізоване будівельно-монтажне управління №1» належали Ігорю Булику, 16% – Юрію Доскічу. Однак за підсумком 3 кварталу 2015 року розподіл акцій дещо змінився: один з контролерів тримає 37,8% акцій, інший – 42,6%. В ЄДР кінцевими бенефеціарними власниками вказано Ігоря Булика та Юрія Доскіча.

Нагадаємо, зараз ПАТ «ЛСБМУ №1» проводить роботи з будівництва каналізаційних мереж та споруд у с. Зимна Вода на Львівщині вартістю 11,3 млн грн. Роботи планують завершити до кінця 2016 року.

ТОВ ВКК “Львівський каменеобробний завод “Каменяр” належить Зузаку Євгенію та Зузак Лілії.