Обвал дороги поблизу Турки ремонтуватимуть лише наступного року

22 Листопада 2022

Фото: Марія Куприч

Дорогу в селі Нижня Яблунька, поблизу Турки, яка пошкоджена через зсув гори на початку листопада, відремонтують лише наступного року. Дорога продовжує руйнуватися – за останній тиждень вона зсунулась ще на 20 см. Про це повідомив заступник  начальника Департаменту дорожнього господарства Львівської ОВА Микола Одиноцький.

«Посунулася гора і разом з нею посунулася дорога. Зсув гори продовжується і поки він не зупиниться нічого не буде робитися, щоб це призвело до ще більших наслідків», – розповів Одиноцький в коментарі «Наші гроші. Львів».

Що сталося і хто ремонтував і за скільки 

Нагадаємо, 3 листопада у групі Боринської громади з’явився пост про обвал дороги «Боберка – Бориня», що проходить через село Нижня Яблунька. На опублікованих фото видно, що дорога провалилася, рух по ній ускладнено.

«Відповідно до проєкто-кошторисної документації дорога побудована за всіма нормами та стандартам: з насипом, все як воно має бути. Там немає порушень, але зсув відбувається», – пояснив заступник начальника департаменту дорожнього господарства.

Дорогу відремонтували лише два роки тому.  Угоду на капітальний ремонт траси «Боберка – Бориня» Департамент дорожнього господарства ЛОВА уклав з ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» у вересні 2020 року. Загальна вартість ремонту автошляху  – 419,6  млн грн.

За словами Одиноцького, роботи за угодою були виконані приблизно на 25% і лише на відтинку 10 км автошляху. А весь комплекс робіт з капітального ремонту був призупинений через початок повномасштабної війни в Україні.

Компанія Onur вже отримала частину коштів за виконані роботи. За даними порталу Spending, з бюджету вже перерахували 76,26 млн грн. Останній платіж на 8,1 млн грн було проведено в грудні 2021 року.

Проєктант і природа

Проєктантом ремонту дороги «Боберка – Бориня» було ТОВ «Простір Інжиніринг», яке виграло відповідний тендер на суму 1,88 млн грн ще у 2018 році. Вже у 2020 році з підприємством було підписано договір на авторський нагляд за роботами за 1,4 млн грн. З цих коштів «Простір Інжиніринг» наразі отримало 42 тис. грн.

На думку Миколи Одиноцького, автор проєкту не міг передбачити, що гора зсунеться. Але тепер необхідно провести коригування проєкту, в тій частині робіт, що не були передбачені. Зробити його має проєктна організація за власний кошт.

Засновниками ТОВ «Простір Інжиніринг» є Роман Брезіцький та Богдан Пронів, фірма працює на ринку з 2016 року.  Перший є також братом Назарія Брезіцького, кандидата на пост голови Львівської ОТГ. Його родина також відома будівельними скандалами у Львові.

У квітні 2021 року, як повідомляли «Наші гроші. Львів», ще одне підприємство Романа Брезіцького ТОВ «Добрі дорога» стало фігурантом кримінальної справи щодо привласнення 2 млн грн бюджетних коштів. На думку правоохоронців, шахрайство відбулось у змові з ТОВ «Простір Інжиніринг».

Що буде далі: все складно  

Завершити ремонт дороги «Боберка – Бориня» «Онур Конструкціон Інтернешнл», згідно з угодою, мало б до кінця 2022 року. З огляду на ситуацію, угоду треба коригувати. Якщо підрядник не погодиться, то департамент буде оголошувати новий конкурс.

Крім того, як розповів заступник керівника департаменту, львівські чиновники вже звернулись до відповідних державних інститутів, щоб прислали спеціалістів у Львівську область для спільного обстеження та додаткових геологічних вишукувань, оскільки в департаменті не знають, чим спричинено зсув.

«Я не можу сказати, що, наприклад, завтра буде остаточне рішення. Насправді, там все складно. Якщо почати виправляти зсув – гора потягнеться далі і може потягнути за собою забудову. Тепер вже не стоїть питання дороги, головне питання – розібратись в причині зсуву, а це природні процеси. Точніше зараз не можу сказати, оскільки, ми ще не маємо точних результатів і досліджень», – каже  заступник начальника департаменту дорожнього господарства Львівської ОВА Микола Одиноцький.

Ця публікація стала можливою завдяки фінансовій підтримці Black Sea Trust, a Project of the German Marshall Fund of the United States. Думки, висловлені в цій публікації, не обов’язково представляють думку Black Sea Trust або його партнерів.