Ще по одній!

Останні депутати Брюхович вийшли з ради з купою землі для себе та родичів
30 Листопада 2021

Недавно дружина заступника голови Львівської ОДА Івана Собка виставила на продаж ділянку в Брюховичах за 1,5 млн грн. Сама Тетяна Собко не захотіла розповісти, як і за скільки отримала землю від першого власника. Він ж одержав її безкоштовно минулого року – через рішення сесії Брюховицької селищної ради. Натомість Собко пізніше таки сказав, що дружина придбала цю ділянку за мізерні 48 тис. грн.

А тепер виявилось, що дешево купити землю в Брюховичах вдалося не лише дружині Івана Собка. Протягом кількох останніх років щасливцями стали близькі родичі третини депутатського корпусу Брюховицької селищної ради. І всі за цінами суттєво нижчими за ринкові.

Ми проаналізували рішення сесій селищної ради і склали перелік депутатів* та їхніх родичів, які або вигідно купили землю в Брюховичах, або отримали її безкоштовно.

*ми будемо називати їх депутатами, щоб не ускладнювати сприйняття словами «екс» та «колишні», тим більше, що вони були останніми депутатами Брюховицької селищної ради, тепер це Львівська ОТГ

Район депутатської незалежності  

Ціна на землю в Брюховичах, селищі неподалік Львова, яке тепер входить до Львівської ОТГ, звичайно, залежить від місця, наявності комунікацій, дороги тощо. А якщо вірити оголошенням, у його центрі чи в більш престижних районах може коштувати 6-9 тис. доларів за «сотку», а на околицях, без комунікацій, трапляється і по 2-3 тис. доларів. Ріелтори порадили орієнтуватись на 40-50 тис. дол. за шість «соток».

Тобто купити тут ділянку по 300-600 доларів за сотку – місія неможлива. Саме так заявили нам у двох ріелторських компаніях.

«Ну що ви, це фейкові оголошення!» – впевнено заявив один з ріелторів на питання, чи можна придбати 5-6 «соток» за 48 тисяч гривень.  

Але офіційно саме за такі суми в Брюховичах скуповують землю місцеві депутати та їхні родичі.

Лише в одному кварталі Брюхович, на вулиці Незалежності України, поруч з водоймою «Плотіки», протягом кількох сесій 2018-2019 років депутати Брюховицької селищної ради роздали 14 ділянок різним непублічним людям. За збігом обставин як мінімум 8 із 14 ділянок незабаром перейшли у власність родичів депутатів Брюховицької селищної ради. Ще за одним збігом – більшість з них придбали ці ділянки за дуже символічні суми.

Зліва скрін ділянок з Google Maps, справа – з Публічної кадастрової карти

Наприклад, дружина депутата Андрія Боднара Олена у листопаді 2019 року придбала тут 6 «соток» за 87,6 тис. грн у жінки, якій виділили ділянку безкоштовно на сесії селищної ради. Сам Андрій Боднар не пам’ятає, як вдалося здійснити цю вигідну оборудку. Каже, що просто дізнався, що люди хочуть продати, поговорив з жінкою та й вони купили. Не пам’ятає також, чи бачив оголошення, чи просто хтось пропонував. Хто ці люди – він також не знає, знайомився з ними лише під час оформлення угоди:

«Є багато людей, які продають і купують! Що якщо депутат, то не можна нічого робити? Не можна купувати чи заробляти?».

А мати депутата Любомира Кінаша Ірина Кінаш вже продала тут сусідню ділянку. Вперше виділили землю, щоправда, не їй. Ірина Кінаш купила її у першого власника в той же місяць, як він оформив право власності, а ще через місяць продала. В декларації депутата про продаж цієї землі інформації немає. І про це та все інше нам не вдалося його розпитати, бо після його прохання зателефонувати пізніше – він вже не відповів.

Наталія Свірнюк, мати депутата Мар’яна Свірнюка, також у 2019 році купила тут ділянку за 50,4 тис. грн. Продавцю землю виділила безкоштовно Брюховицька селищна рада у тому ж грудні 2018-го. У своїй декларації депутат вирішив не афішувати, наскільки вигідною була ця покупка для родини. Коментувати придбання він відмовився, бо не «володіє фінансами» матері. А після прохання поділитись її номером телефону, сказав, що родина взагалі не коментує власне життя.

Вигляд на землю, роздану на вул. Незалежності України. Фото: Наші гроші. Львів

Брат Мар’яна Свірнюка, теж депутат Олег Свірнюк аналогічно відмовився коментувати сімейні справи, а його дружина Маріанна Свірнюк в цьому ж районі перекупила ділянку в її першого власника за 46 тис. грн.

А мати депутата Владислава Литвинчука Христина Сапрука на вулиці Незалежності володіє двома ділянками. Одну з них вона придбала за 49 тис. грн у грудні 2020 року, а власницею другою стала у березні 2021 року разом із депутаткою Зоряною Городецькою. Цю ділянку сесія Брюховицької селищної ради у 2019 році виділила безкоштовно іншій жінці.

Владислав Литвинчук у коментарі «Нашим грошам. Львів» сказав, що не може коментувати придбання своєї матері. Але запевнив, що попередніх власників ділянок, що придбала його мама, він не знає. А також, що ніколи не сприяв виділенню ділянок для своїх родичів і, взагалі, він максимум може підказати комусь зі знайомих, варто чи не варто купувати ділянки в тому чи іншому районі селища. У випадку ж покупки його матері, то він навіть нічого не радив. «Там інші люди радили», – сказав депутат.

Колега Литвинчука по раді Зоряна Городецька, яка співволодіє ділянкою з його мамою, також не прояснила, як вдалось придбати ділянку на вулиці Незалежності. Вона пообіцяла зателефонувати пізніше, але так і не зробила цього. В подальшому більше не відповідала на наші дзвінки.

Поруч із іншими депутатськими родичами придбала наділ і Анастасія Воєдило, дружина депутата Владислава Камінського. У листопаді 2019-го земля обійшлася їй в неповних 87 тис. грн. Але депутат в сумі не бачить нічого дивного, каже, за скільки продавали, за стільки й купили. І в нього також немає пояснення, чому депутатські родичі скупили землю в одному місці:

«У мене ніякої домовленості ні з ким не було. Люди отримували ділянки, у всіх різне фінансове становище, відповідно хтось отримав і потім продав. Мені немає що приховувати», – каже він.

До речі, сам Камінський цього року у червні також придбав ще дві сотки в Брюховичах, які теж безкоштовно виділяли іншим особам.

Фото у Facebook депутата Віталія Денеги підписано: «Наша маленька команда, п’ять років спільної праці». Зліва направо: Олег Свірнюк, Арсен Олійник, Любомир К., Віталій Денега, Мар’ян Свірнюк, Владислав Камінський, Андрій Боднар (грудень 2019 року) 

Мати депутата Романа Суворова, Ганна Суворова, за свою ділянку на вулиці Незалежності  заплатила трішки дорожче – 97,8 тис. грн. Трохи далі по вулиці Незалежності, за 49 тис. грн (за даними декларації) у серпні 2020 року купила ділянку і Марта Хруник. Вона водночас є і донькою, і дружиною депутатів Брюховицької селищної ради. Її батько Андрій Дроздовський, а чоловік – Володимир Хруник.

На жаль, тут нам також не вдалось з’ясувати, як їм це вдалось. Ні Володимир Хруник, ні Андрій Дроздовський на телефонні дзвінки не відповідали.

Шкільна і її учні 

Ще одним «депутатським районом» виявився квартал ділянок на вулиці Шкільній. Зокрема тут володіє ділянкою у 10 «соток» братова заступника ЛОДА Івана Собка Ольга Собко. Яка також є дружиною брюховицького депутата Миколи Собка.

На карті відмічено розташування ділянки, придбаної Ольгою Собко. Скрін із Google Maps

Історія цієї ділянки досить цікава, тому зупинимось на ній більш детально. Отже, під час останньої каденції депутати проголосували за виділення цієї ділянки непублічному Юрію Думі. У серпні 2020 року ділянку за 81 тис. грн придбала Анастасія Воєдило, нагадаємо, це дружина депутата Владислава Камінського. Вона не довго володіла цією землею, вже у квітні 2021 року продала її дружині іншого депутата Ользі Собко за 80 тис. грн. Так-так, дешевше, ніж купила.

Микола Собко через зайнятість на нараді не зміг прокоментувати нове придбання дружини, просив  перетелефонувати ввечері і вже не відповів на дзвінок. Як і наступного дня.

Крім того, має тут чотири земельні ділянки і безробітний, згідно з декларацією, депутат Володимир Хруник. Вони всі різного розміру, але загалом це майже 20 «соток» землі. Вартості ми не знаємо, але поруч з його ділянкою продають 11 «соток» за 74 тис. доларів.

Власником 12 «соток» на вулиці Шкільній вже дуже давно є й Сергій Книга – чоловік депутатки та інспекторки паспортного столу Марії Книги. Але тут також скоро стане власником 5 соток під садівництво її син Олег Книга. Під час однієї з останніх сесій депутати дали дозвіл на відповідний проєкт, а ще – на 6 соток під житло на вул. Січових Стрільців.

З травня цього року має тут ділянку площею 9 «соток» і депутатка Зоряна Городецька (раніше Желізко). До речі, сусідня ділянка з 2020 року, як вказано на кадастрі, належать її матері Марії Желізко.

Ставши депутаткою, вона мала у власності квартиру у Львові і невелике приміщення в Зимній Воді, а її чоловік – шість «соток» в Брюховичах. Але вже в 2019 році вона отримала безкоштовно одну сотку під гараж, а в 2020 році – стала власницею ще 3 «соток» під садівництво в Брюховичах, що їх безкоштовно виділили депутати її брату Романові Желізко.

Землі на вулиці Шкільній з’явилась і в сина депутата Олега Гаврушка Мирослава. У квітні він купив там 8 «соток» за 223 тис. грн (по 1 тис. доларів за одну «сотку»). Крім того, минулоріч ще один його  син Микола став власником землі по сусідству – це майже 9 «соток» в Брюховичах на вул. Кліматичній лише за 38 тис. грн – так вказано в його декларації. А дружина у квітні на тій же Кліматичній поповнила нерухомість на 15 «соток».

У коментарі Олег Гаврушко пояснив, що ціна в 38 тис. грн обумовлена заболоченістю землі. Аби привести її до нормального стану, то треба «сипати багато». За його словами, землі там по такій ціні стільки, що «йдіть беріть, скільки хочете». А от ділянка на Шкільній, мовляв, вже в кращому місці, тому і коштувала дорожче.

«А це на гаражі»    

Брюховицькі обранці, як ми з’ясували, не лише вигідно купують землю у селищі, але дуже вдало купують квартири. Та ще й в одному будинку. І тут же, за давньою українською традицією, виділяють собі ділянку під бурячки, тобто під гаражі.

У цьому будинку, наприклад, придбали квартири в кінці 2020 року депутати Андрій Боднар, Владислав Камінський, дочка депутата Любомира Кукіля, депутат Микола Собко, брат заступника голови ЛОДА Івана Собка.

Фото: Наші гроші. Львів

Лише двоє депутатів вказали ціни на квартири і вона була вкрай вигідною – 5,2 тис. грн за один квадратний метр. Як розповів Камінський, він просто дізнався і придбав ще на етапі будівництва. Хоча в депутатських деклараціях факт придбання житла на етапі будівництва, який відображається у розділі «об’єкти незавершеного будівництва», взагалі не зафіксований.

І будинок цей, на вулиці Незалежності, 33а, де купили квартири депутати, збудував депутат Брюховицької селищної ради – Роман Суворов. На ділянці, взятій в оренду в селища. Зараз Суворов має в цьому будинку кілька нежитлових приміщень, а на першому поверсі там працює салон краси його дружини.

Ділянку під гаражі них виділили безкоштовно…  дружині депутата Владислава Камінського Анастасії Воєдило.

Спочатку депутати в липні 2020-го дозволили Анастасії Воєдило зробити проєкт землеустрою на 3 «сотки» під садівництво, але пізніше «перепрофілювали» під гаражі.

В результаті землю поділили на сім ділянок, одна з яких і дісталась Воєдило. А решта вже в лютому цього року… іншим депутатам та їхнім родичам: Лідії Кукіль, Андрію Боднару, Миколі та Михайлу Собкам і Роману Суворову, за виключенням хіба одного наділу.

Тут будуть депутатські гаражі. Фото: Наші гроші. Львів

Добре оплачувана громадська робота 

Мусимо зауважити, що згадані вище депутати не єдині, чий майновий стан покращився завдяки роботі на Брюховицьку громаду. Зміни в майновому стані відбулись у депутата Арсена Олійника. В 2016 році він мав половину невеликого будинку в Брюховичах і квартири у Львові, а його дружина Лілія – автомобіль Skoda 2002 року випуску.

У 2020 році їхня родина вже мала додатково три невеликі земельні ділянки. Останню з них, це більше чотирьох соток від садівництво, виділили на сесії селищної ради Лілії Олійник буквально у вересні 2020 року. Сам Арсен Олійник пояснив, що насправді це ділянки під родинною хатою і давно належать родині, але лише зараз офіційно їх приватизували.

Покращився земельний добробут і в родини ще одного депутата, який разом із Арсеном Олійником є засновниками ГО «Наші Брюховичі», – Любомира Кінаша. Він став депутатом ще будучи студентом, який ніде на той момент не працював. Майно мали лише його батьки і бабуся, яка в подальшому оформила низку ділянок під своїм будинком на вулиці Львівській та шість «соток» в Урочищі Онишкова гора. А у жовтні 2020 року депутати ще встигли дати дозвіл на розробку проекту землеустрою на 7 «соток» для його матері Ірини Кінаш на вулиці Незалежності.

Згідно з останньою декларацією тепер депутата Андрія Боднара, окрім згаданої вище ділянки на вулиці Незалежності, квартири в новобудові, його родина володіла ще будинком. Втім завдяки попереднім деклараціям можна побачити, що у 2018-2019 роках родина депутата активно змінювала наділи в Брюховичах.

Наприклад, депутат з дружиною Оленою у 2018 році стали власниками 8 «соток» вартістю 197 тис. грн. В 2019 році Олена Боднар безкоштовно отримала ще 3,6 «сотки» під садівництво. Обидві ділянки вони продали у 2020 році, як вказано в декларації, за 82,1 тис. грн та 28,9 тис. грн.

Але як виявилось, і це ще не все. Вже після складання повноважень депутата, у 2021 році Андрій Боднар купив ще дві ділянки. Одна з них – це земля під гараж, а друга, площею 6 «соток», – на вулиці Під Горою в Брюховичах, виділених депутатами на початку листопада 2020-го іншому чоловікові.

Крім того, у своїй декларації за 2020-ий рік депутат Андрій Боднар забув згадати, що сестра його дружини Ірина Долуденко, яка вказана в його декларації, завдяки допомозі його колег по раді у листопаді безкоштовно стала власницею майже 4 «соток» на вулиці Буковій в селищі. Боднар за це питання не голосував.

Влітку минулого року депутати дозволили колезі Боднару взяти 4 «сотки» в оренду під сінокосіння. А пізніше і його родичам – ще 14 «соток». Їх в реєстрі нерухомості немає – ймовірно, ще не отримали друге рішення ради на затвердження проєктів землеустрою. І це рішення тепер вже виноситиме Львівська міська рада.

А от Ігор Шипак, на відміну від інших, не приховує того, що у 2020 році купив дві ділянки по 6 соток за 48 тис. грн та 49 тис. грн. Одну з цих ділянок у вересні 2019 року сесія Брюховицької селищної ради виділила безкоштовно для будівництва та обслуговування житлового будинку іншому чоловікові. Власником ще однієї ділянки в родині Шипаків є син депутата Марко Шипак – з червня 2020 року володіє ділянкою поблизу однієї з батьківських, на вулиці Січових Стрільців. Коментар Ігоря Шипака не вдалося отримати, його партнер повідомив, що він за кордоном.

У своїй першій електронній декларації, за 2016 рік Роман Суворов зазначав, що він «тимчасово безробітний» і з нерухомості мав хіба нежитлове приміщення. Але того ж року він створив фірму «Партнер-Захід Плюс», яка одразу після створення почала освоювати бюджет Брюховицької селищної ради.

В наступні роки зросла і кількість нерухомості в депутатській сім’ї. Окрім шести соток землі його матері на вулиці Незалежності, його брат Василь Суворов став власником семи «соток» в іншому районі Брюхович, але теж на вулиці Незалежності – біля навчально-реабілітаційного центру Святого Миколая. Цю землю влітку 2020 року депутати безкоштовно віддали Андрію Хомі.

На останній сесії донька депутатки Ольги Гук Христина отримала дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою на шість соток на вулиці Гамулецькій. У коментарі редакції Ольга Гук пояснила, що багато років хотіла отримати ділянку, її заяви то зникали, то ще щось травлялось. Ні вона, ні рідні до того нічого не отримували, а на останній сесії колеги-депутати запропонували видати наділ її доньці.

«Та ділянка Бог зна де, непридатна для забудови», – пояснила вона.

У жовтні 2020-го депутати також дали дозвіл на розробку проєкту землеустрою на 6 «соток» на вулиці Буковій, і невістці депутата Євгена Дудара. Він розповів, що вона є дружиною учасника АТО, а більше ніхто з рідних землі не отримував. І окремо наголосив, що ділянка в такому проблемному місці, що навіть інвестори нею для забудови не зацікавились.

Крім того, такі проєкти землеустрою, як і в цьому випадку, так і у випадку Ольги Гук, тепер ще має затвердити Львівська міськрада.

Ми попросили прокоментувати надбання депутатів останнього селищного голову Брюхович Володимира Доманського, але він сказав, що то питання точно не до нього:

«Якщо їм вдалось задешево купити, то що я до того маю? Це питання не за адресою – я не є експертом в земельних питаннях. Ми виділяли ділянки мешканцям Брюхович ділянки, чи Львова, я не слідкую за тим, що люди потім роблять з тими ділянками».

Не бачить проблеми Доманській і в тому, що ділянки безкоштовно отримували і близькі родичі депутатів:

«А в чому проблема? Кожен громадянин має право раз в життя отримати безкоштовно ділянку. А так щоб, наприклад, під будівництво в одні руки, то ніхто три ділянки не отримував». 

 

Матеріал підготовлено за підтримки Інтерньюс Нетворк в рамках проєкту «Виробництво та популяризація журналістських розслідувань у Західній Україні». Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію Інтерньюс Нетворк.