Багатоповерхівку на місці вілли Яна на вул. Коновальця, 21 будуватиме інвестор універмагу на Ринку

06 Лютого 2020

Архітектурно-містобудівна рада при управлінні архітектури та урбаністики та консультативна рада при управлінні охорони історичного середовища Львівської міськради погодили містобудівний розрахунок будівництва на вул. Коновальця, 21 у Львові.

Вигляд майбутнього будинку (Візуалізація: Західноукраїнський архітектурний портал)

Йдеться про забудову на місці вілли 20 століття, яку називають віллою пана Яна на честь її першого власника Яна Іжицького. На початку 2019 року будинок набув статусу нововиявленої пам’ятки архітектури, але до реєстру пам’яток його внесено не було. Згідно з листом від експертної комісії Міністерства культури України документами, який надав майбутній забудовник, вілла не має ознак пам’ятки архітектури. Такий висновок експертна комісія зробила тому, що в поданих документах не було всієї потрібної інформації про будинок.

На думку очільниці відділу охорони історичних пам’яток Львівської облдержадміністрації Ганна Харун, надання статусу пам’ятки для цього будинку ще можливо, а документи треба доопрацювати.

«Ми скерували лист на міську раду для доопрацювання документів. Після цього далі подаватимемо їх в Міністерство культури», − заявила Харун.

Вона також вважає, що відсутність статусу пам’ятки ще не означає, що тут можна зводити багатоповерхівку. За її словами, будь-які дії, пов’язані з віллою, потрібно призупинити доти, доки її долю визначить Міністерство культури.

Проте, забудовник вже представив проект шестиповерхівки з підземним паркінгом. Тут обіцяють зберегти фасадні стіни вілли. Щоправда, зі сторони вулиці Коновальця цього не буде помітно, вілла залишиться за фасадом нового будинку.

Концепція забудови території. (Візуалізація: Західноукраїнський архітектурний портал)

До Другої світової війни тут було приміщення польських молочарень, а пізніше тут був «Львівський молокозавод №1». У 2012 році Львівська міська рада хотіла передати ділянку в постійне користування НУ «Львівська політехніка» для будівництва багатоквартирного будинку. Однак тоді університет цю процедуру не продовжив.

Сучасний вигляд вілли (фото: сайт 032)

Про будівництво багатоповерхівки знову заговорили у 2017 році. Тоді мешканці створили петицію за збереження будинку від зносу, однак вона не набрала потрібної кількості голосів. Львів’яни хотіли, щоб міська рада зберегла та відновила віллу, а також упорядкувала територію навколо неї. При цьому вже у 2017 року вілла була у приватній власності.

У 2018 році власницею ділянки стала дочка львівського бізнесмена Тараса Хмеловського – Олеся Лисиця (дівоче прізвище − Хмеловська). Тепер ж будинок та ділянка належать Олександрі Осташевській. Їх вона отримала від ТОВ «Коновальця 21» під час виходу зі складу товариства.

Власницею фірми «Коновальця 21» є вищезгадана Олеся Лисиця, а очолює фірму її батько Тарас Хмеловський, який у 2017 році був членом наглядової ради ПАТ «Львівський універмаг «На ринку» (згідно з останнім наявним звітом на SMIDA). Це підприємство у 2013 році через суд викупило частину приміщення на вул. Шевській, 1 за 7,8 млн грн. Ще іншу частину цього приміщення вже на площі Ринок, 23 підприємство приватизувало у 2017 році. Тепер в цій будівлі розташований театр пива «Правда».

Одним із теперішніх власників ПАТ «Львівський універмаг «На ринку» через ТОВ «Девелопмент маркет» є Ігор Назаркевич. До 2016 року Олеся Лисиця разом з дочкою Назаркевича Вікторією Хавкою володіла ТОВ «Рітейл Проперті Девелопмент». Тепер компанія належить доньці Назаркевича та його дружині – Галині Назаркевич. Вікторія Хавка була членом наглядової ради «Львівський універмаг «На ринку».

Розробником містобудівного розрахунку на Коновальця, 21 є ПП «Ейвіар Інжиніринг», власником якого є архітектор Роман Романець, колишній бізнес-партнер екс-головного архітектора Львова Юліана Чаплінського.