Як перевірити е-декларацію службовця і депутата

31 Січня 2017
  1. Не задеклароване майно декларанта і членів його родини, вписаних у декларацію

Із запровадженням електронного декларування держслужбовці та депутати рідко ризикують так, щоб взагалі не вносити в декларацію своє майно. Однак трапляються винятки.

І декларанта, і його родину, вписану в декларацію, необхідно обов’язково перевіряти в реєстрі нерухомості.

Адреса реєстру: https://kap.minjust.gov.ua/services/registry – Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (обрати пункт «отримати інформаційні довідку»). Вартість однієї довідки 20 грн, а також 3 грн комісії банку.

Не забувайте, що в реєстрі є один нюанс. Коли ви шукаєте по об’єкту майна – то він видає всю наявну його історію, а коли ви шукаєте по прізвищу – він так само видає всі записи, які будь-коли були зроблені. Тобто і те майно, котре зараз належить, і те, що належало раніше. Тому обов’язково після того, як ви взяли витяг на Іванова Івана Івановича – потрібно взяти витяг на кожен об’єкт нерухомості окремо, бо це майно вже може йому не належати. Бувають помилки, коли людям приписують власність, котра їм уже давно не належить.

У реєстрі нерухомості найкраще шукати не за ПІБ, а за ідентифікаційним кодом, оскільки в такому випадку ви отримаєте перелік майна потрібної особи, а не усіх однофамільців. Окрім того, при пошуку за іменем можна не вводити ім’я і по-батькові, а шукати лише за прізвищем. Ім’я і по-батькові в такому випадку потрібно замінити крапками, оскільки інакше реєстр відмовиться здійснювати пошук. Таким чином можна знайти майно всіх осіб з таким прізвищем.

У нашій практиці вже були випадки, коли реєстр нерухомості видавав різні результати щодо наявності майна при пошуку за ідентифікаційним кодом і ПІБ, хоча це точно були не однофамільці (факт наявності цього майна було визнано публічно). Окрім того, часто імена, по-батькові, прізвища вписують в реєстр (свідомо чи спеціально) з помилкою, тому варто пробувати різні варіанти пошуку.

Ще один нюанс – в реєстрі часто не залишаються записи про попередніх власників майна. І не забувайте, що реєстр нерухомості – не повна база даних, наразі він не містить інформації про все майно.

Як виглядають ділянки та нерухомість із супутника (особливо якщо мова йде про будинки) зручно переглядати за допомогою Gisfile (http://gisfile.com/map/). Там можна здійснювати пошук за адресою або кадастровим номером ділянки. Справа є зручна навігація з вибору кількох карт. Завжди переглядайте об’єкт на різних картах, оскільки може відрізнятись дата оновлення.

Зручність Gisfile також полягає в тому, що карта поєднана з кадастровою картою і можна безкоштовно дивитись власників ділянок. Окремо публічна кадастрова карта є за цим посиланням – http://map.land.gov.ua/kadastrova-karta.

Не забувайте, що інколи на публічній кадастровій карті вказано застарілі дані, тому перевіряйте актуальних власників в реєстрі нерухомості.

Транспортні засоби необхідно перевіряти в реєстрі МВС (https://igov.org.ua/service/1397/general). Пошук безкоштовний, однак ТЗ в основному з 2012 року реєстрації. Шукати автомобілі, мотоцикли тощо можна за ПІБ (бажано вказувати і дату народження, аби уникнути однофамільців) або за ідентифікаційним кодом фізособи. Також необхідно перевіряти за кодом ЄДРПОУ фірм декларанта та його родичів, оскільки часто автомобілі записують на юридичних осіб.

  1. Не задекларований бізнес декларанта і членів його родини, вписаних у декларацію

Як не дивно, незадекларований бізнес виявляємо дуже часто. Бізнес перевірити найлегше – по реєстру Мін’юсту та YouControl. Дотримуємося такого принципу, що перевіряти потрібно всіх.

YouControl (https://youcontrol.com.ua) надає журналістам-розслідувачам доступ безкоштовно. Пошук в реєстрі Міністерства юстиції (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) є двох видів – безкоштовний і платний. Безкоштовно можна шукати фірми по ЄДРПОУ та назві (аналогічно приватних підприємців – за ідентифікаційним кодом або іменем). За допомогою платного пошуку (63 грн) можна шукати компанії за іменем керівника та засновника. Окрім того, можна формувати запит на певну дату (наприклад, дізнатись, хто був власником рік тому).

Не забувайте, що ми шукаємо фірми декларанта станом на рік декларування. Це означає, що декларант/родина повинні були володіти часткою в юридичній особі до 31 грудня включно року, за який подана декларація. Якщо декларація за 2016 рік, то пошук необхідно здійснювати на 31 грудня 2015 року.

Звертайте увагу на види діяльності юридичних осіб (у тому числі ліцензії), чи вони не пов’язані з роботою декларанта, а також перевіряйте в Прозоро, чи ці компанії не отримують замовлення від держструктури, де працює декларант.

  1. Майно або бізнес декларанта і членів його родини, НЕ вписаних у декларацію

У декларацію записують найближчу родину – дружину/чоловіка та неповнолітніх дітей. Також мають вписувати всіх, хто проживає разом з декларантом і є на його утриманні. Однак іноді цього не роблять. Відтак вам потрібно перевіряти не тільки родину, зазначену в декларації, але й розшукати всіх можливих родичів чиновника, на котрих щось може бути записане.

Популярні персонажі: громадянська дружина (офіційно не розписані), батьки, повнолітні діти, батьки дружини/чоловіка.

Як знайти родичів? За допомогою сайту nomer.org (показує старі прописки), соціальні мережі, інформація з інтерв’ю декларанта тощо.

В соцмережах більш-менш яскраво виражений віковий розподіл: до 30-35 – Вконтакті, старші – Однокласники, Фейсбук – краще перевіряти всіх, зараз туди «переїжджає» все більше людей. Також у дітей є акаунти в Instagram, Ask.

  1. Майно або бізнес, які не відповідають офіційним доходам

Це найскладніше, але найцікавіше. Важливі дві речі. У всіх є родина. Необхідно визначити максимальну кількість родичів, чиї статки могли б пояснити майно декларанта. Тобто достатньо близьких, щоб варіант «подарували» або «позичили» звучав реалістично – батьки, діти, батьки дружини/чоловіка, по можливості брати-сестри. Їх треба перевірити реєстрах, Google (місця праці, підтягне дані YouControl і т.д.), а також в соцмережах. Друге – не всі чиновники працюють на держслужбі усе життя. Є люди, котрі прийшли взагалі з інших сфер, у тому числі з бізнесу.

Всі декларації публікують на сайті НАЗК – https://public.nazk.gov.ua/

На сайті «Декларації» є не тільки нові декларації, а й старі. Окрім того, тут зручний пошук (наприклад, можна шукати по марці авто) – https://declarations.com.ua/

Інструкцію підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження»