Фірма Козловського остаточно відвоювала ділянку на Раппапорта

Новозбудований приватний медцентр на Раппапорта, 6. Фото: Nina Zakhozhenko

Верховний Суд не задовольнив касаційну скаргу Об`єднання комітетів для євреїв колишнього Радянського Союзу. Таким чином йому не вдалося скасувати ухвали Львівської міськради, згідно з якими ТОВ «Лемберг Медікал Центр» отримало ділянку на вул. Раппапорта, 6.

Джерело: постанова Верховного Суду, оприлюднена 15 листопада.

Раніше на цій території знаходилось єврейське кладовище. А тепер на ділянці «Лемберг Медікал Центр» збудувало приватний медичний центр з пологовим будинком.

Земельну ділянку під це будівництво компанія орендує з серпня 2019 року, а містобудівні умови та обмеження вона отримала в жовтні того ж року.

Тривалий час власницею «Лемберг Медікал Центр» була Юлія Козловська, дружина депутата облради Григорія Козловського, який також був директором товариства. Зараз фірма є у стані припинення діяльності та перереєстрована на Євгена Лобова. Сам медичний центр у квітні перереєстрували на однорічного сина Козловських ‒ Ярему. У вересні він здав медцентр в оренду на десять років іншій фірмі ‒ ТОВ «Оксфорд Медікал Захід».

Підстава для позову

Колись на території, обмеженій вулицями Рапопорта, Базарна та Клепарівська, розташовувалось єврейське кладовище, яке існувало з XIV століття по 1855 р. Об’єднання євреїв також намагалось отримати цю ділянку в оренду.

У 2018 році, в іншому позові, суд визнав бездіяльність міськради у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою кладовища. Тим же рішення зобов’язав надати об’єднанню євреїв такий дозвіл, але натомість ділянку в оренду передали «Лемберг Медікал Центр».

Своє право на ділянку Об`єднання комітетів для євреїв мотивує тим, що у 2010 році «Старе Єврейське кладовище» внесли в Державний реєстр нерухомих пам’яток. На думку позивача, використання цієї території суперечить Генплану Львова, оскільки вони віднесені до земель історико-культурного призначення, а також знаходиться межах охоронної зони ЮНЕСКО та історичного ареалу міста.

У першій інстанції об’єднання євреїв перемогло. Суд вирішив, що ділянка знаходиться на території пам’ятки історії, а при прийнятті рішень Львівська міська рада не дотрималась вимог законодавства, що регулює охорону культурної спадщини.

Натомість у апеляції рішення суду першої інстанції скасували. Свої дії апеляційний суд пояснював тим, що дозвіл ЛМР на розробку проєкту землеустрою не гарантує набуття права власності чи користування ділянкою. А також врахував те, що «Лемберг Медікал Центру» належала одна з будівель на цій території.

Що стосується охорони пам’ятки, то наразі відсутня затверджена Мінкультом документація щодо визначення меж історичних ареалів м. Львова.

Верховний Суд також послався на відсутність Історико-архітектурного опорного плану. Суд зазначив, що саме внаслідок відсутності чітких, визначених меж історичного ареалу м. Львова неможливо встановити факт порушення.

«Оскільки матеріали справи не містять доказів затвердження меж історичного ареалу м. Львова та охоронної зони вказаної пам`ятки місцевого значення, то відповідно твердження позивачів про порушення режиму використання та охорони території пам`ятки при винесені оскаржуваних ухвал є необґрунтованими», ‒ йдеться у рішенні суду.

Інші суди

Із будівництвом медичного центру на вул. Якова Раппопорта, 6 пов’язані декілька інших судових спорів. Раніше об’єднання комітетів для євреїв хотіло скасувати дозволи на будівельні роботи для компанії «Лемберг Медікал Центр». Але наразі також програло апеляційну інстанцію.

Водночас фірма «Лемберг Медікал Центр» намагається скасувати припис Міністерства культури України, в якому зазначена вимога зупинити будівництво медичного центру.

Матеріал підготовлено за підтримки Інтерньюс Нетворк в рамках проєкту «Виробництво та популяризація журналістських розслідувань у Західній Україні». Матеріал відображає позицію редакції і не обов’язково відображає позицію Інтерньюс Нетворк.

Читайте нас в Instagram і Telegram

Підтримати нас

Коментарі